ΑΕΚ: Διπρόσωπη, αλλά νικήτρια επί της Κύμης

2019-03-16T18:04:11+00:00 2019-03-16T18:19:53+00:00.

John Rammas

16/Mar/19 18:04

Η ΑΕΚ επέστρεψε από το -12 και… δεν σπατάλησε το δικό της +14 για να επικρατήσει της Κύμης (96-92) στο ΟΑΚΑ για τη 19η αγωνιστική στη Basket League.

Το τελικό σκορ χάρισε στην ΑΕΚ την τέταρτη διαδοχική νίκη για το 14-5 και στην Κύμη την τρίτη διαδοχική ήττα για το 4-15.

Εξέλιξη αγώνα:

Η Κύμη έκανε εντυπωσιακή εκκίνηση στο παιχνίδι, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά μόλις στο 10′ (12-22), ενώ έφτασε και στο +12 (24-36 στο 14′), αλλά υπέστη μπλακάουτ στο τελευταίο 5λεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Η ΑΕΚ το εκμεταλλεύτηκε στο μέγιστο βαθμό, έτρεξε ένα 20-0 σερί (44-36 στο 19′) κι ανέλαβε τον έλεγχο.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε και με 14 πόντους (75-61 στο 32′, 77-63 στο 33′), αλλά δεν κατάφερε ούτε αυτή να συντηρήσει μέχρι τέλους τη διαφορά σε διψήφιους αριθμούς, η Κύμη πλησίασε και στους 4 πόντους (89-85 στο 39′, 91-87 στο 39′), αλλά μέχρι εκεί (96-92 τελικό σκορ).

Παίκτες-κλειδιά:

Ο Βινς Χάντερ είχε 9 πόντους (4/4δίπ., 1/2β.), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο στην τέταρτη περίοδο, ενώ δικό του κάρφωμα από ασίστ του Γιόνας Ματσιούλις ήταν αυτό που επέτρεψε στην ΑΕΚ να αντιδράσει αμέσως στην πρώτη μείωση του σκορ στους 4 πόντους (89-85 στο 39′, 91-85 στο 39′). Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης είχε το επόμενο μεγάλο καλάθι λίγα δευτερόλεπτα μετά (91-87 στο 39′, 93-87).

Πού κρίθηκε:

Η ΑΕΚ έχει την πολυτέλεια να αρχίζει με 5άδα που της επιτρέπει να φέρνει από τον πάγκο παίκτες όπως οι Ματσιούλις, Σάκοτα, Τζέιμς και Λαρεντζάκης, πολλοί εκ των οποίων έδωσαν το κατιτίς τους στα τελευταία λεπτά. Συνολικά η ΑΕΚ πήρε 48 πόντους από τον πάγκο, υπερδιπλάσιους από ό,τι η Κύμη (23).

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 48-37, 69-61, 96-92