Προμηθέας: Με εξαιρετικό μπάσκετ και… “σούπερ” άμυνα νίκησε άνετα τον Χολαργό!

2019-03-17T17:54:16+00:00 2019-03-17T17:57:56+00:00.

17/Mar/19 17:54

Ο Προμηθέας Πατρών παίζοντας καλό μπάσκετ και εξαιρετική άμυνα, κέρδισε στο “Δημήτρης Τόφαλος” πολύ εύκολα τον Χολαργό, με 86-61.

Οι Πατρινοί ήταν καλύτεροι σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα, έχοντας προβάδισμα 20 πόντων από το ημίχρονο και δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο του ματς, στην ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να φανεί ανταγωνιστική.

Ο Προμηθέας πλέον έχει ρεκόρ 13-6 και επικεντρώνεται μόνο στο ελληνικό πρωτάθλημα, ενώ ο Χολαργός έχει 8 νίκες και 11 ήττες.

Το παιχνίδι

“Πάρτι” για Προμηθέα από νωρίς

Από την αρχή οι γηπεδούχοι, ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν με 12-5 (στο 3′) και συνέχισαν έτσι, απέναντι σε έναν νευρικό Χολαργό (17-11 στο 7′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε, με τον Προμηθέα να είναι στο +7 (21-14) και να δείχνει διάθεση, να “καθαρίσει” από νωρίς την νίκη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν εξαιρετική άμυνα και με επιμέρους σκορ 10-1 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διαφορά μεγαλύτερη του double score (31-15 στο 14′)! Ο Προμηθέας συνέχισε να κάνει ότι θέλει στο παρκέ, απέναντι σε έναν κακό Χολαργό (39-20 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 45-25.

Άνετα ο Προμηθέας στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Πάτρα ξεκίνησε με, τον Χολαργό να κάνει επιμέρους σκορ 8-2 και να μειώνει σε (47-33 στο 24′). Οι Πατρινοί αντέδρασαν με 10-2 επιμέρους σκορ και για πρώτη φορά προηγήθηκαν με +22 (57-35 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με τον Προμηθέα μπροστά με 66-43.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, ο Χολαργός έκανε την τελευταία του προσπάθεια για ανατροπή και μείωσε σε 70-55 (στο 34′) με επιμέρους σκορ 12-4. 3′ λεπτά πριν το τέλος, όλα είχαν τελειώσει με τον Προμηθέα μπροστά με 83-58 και στο τέλος το τελικό 86-61 ήταν απόλυτα δίκαιο.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε επιμέρους σκορ 24-11 και ανέβασε την υπέρ της διαφορά στο +20 (45-25) και δεν άφησε ποτέ τους φιλοξενούμενους να μειώσουν.

Παίκτης-κλειδί: Ο Έλις ήταν πολύ καλός με 14 πόντους και 2 ριμπάουντ, ενώ καλή δουλειά έκαναν ο Παρκς με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Μπράουν με 12 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 45-25, 66-43, 86-61