Χολαργός για playoffs με σούπερ Γιάνκοβιτς, Ρέθυμνο για υποβιβασμό

2019-03-23T16:43:32+00:00 2019-03-23T16:55:14+00:00.

Stelios Toromanidis

23/Mar/19 16:43

Νίκη έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες πέτυχε ο Χολαργός που επικράτησε με 66-61 του Ρεθύμνου εντός έδρας, καθώς δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο σκορ, έφτασε συνολικά τις 9 νίκες σε 20 αγώνες της Basket League και παραμένει με άνεση στην πρώτη οκτάδα.

Απεναντίας οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την πέμπτη τους σερί ήττα και διατηρήθηκαν στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα με 3-17 ρεκόρ!

Διακύμανση αγώνα

Απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο δεκάλεπτο ο Χολαργός που μπήκε δυναμικά στο αγώνα, έπαιξε εκπληκτική άμυνα και κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα στην επίθεση με τους Κώττα και Γιανκοβιτς να πρωταγωνιστούν έχοντας το 68,2% των πόντων για τους γηπεδούχους (15 από τους 22). Κάπως έτσι πήρε το προβάδισμα με 22-9 στο 10′.

Με ένα 11-0 σερί ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο το Ρέθυμνο σφίγγοντας την άμυνα του σε συνάρτηση με την αφύπνιση των Αμερικάνων παικτών στην επίθεση! Αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί στους δυο πόντους (22-20) στο 16′. Παρόλα αυτά η ομάδα του κόουτς Λυκογιάννη αντέδρασε άμεσα και με δικό της 12-2 ξέφυγε εκ νέου (34-22) στο 18′, ενώ ο Γιάνκοβιτς έφτασε τους 11 πόντους. Ένα γρήγορο 5-0 σερί των φιλοξενούμενων έκανε το 34-27 του 20′.

Οι άμυνες και η αστοχία των δυο ομάδων πρωταγωνίστησαν στο τρίτο δεκάλεπτο που ο Χολαργός κράτησε την υπέρ του διαφορά (46-39 στο 30′), παρότι η ομάδα του κόουτς Ζιάγκου προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση μειώνοντας ως τους τρεις πόντους (42-39) στο 28′. Η απελπιστική αστοχία από το τρίποντο (1/9 ο Χολαργός και 3/16 το Ρέθυμνο) δεν άφηναν τους “μονομάχους” να ανεβάσουν το σκορ.

Στο ίδιο μοτίβο ο αγώνας και στην τελευταία περίοδο με το Ρλεθυμνο να πλησιάζει, αλλά τον Χολαργό να ξεφεύγει έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Γιάνκοβιτς, Χόκινς και Φιτζπάτρικ ου πέτυχε κρίσιμα καλάθια.

Παίκτης Κλειδί

Οι Γιάνκοβιτς, Χόκινς και Φιτζπάτρικ ήταν οι κορυφαίοι του Χολαργού, αφού μπόρεσαν να διατηρήσουν τους γηπεδούχους μπροστά όλο το ματς. Στα “σημεία” ίσως ο Έλληνας φόργουορντ δικαιούται τον τίτλο του MVP μιας και ήταν καθόλη την διάρκεια το παιχνιδιού αποτελεσματικός έχοντας 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Σημείο Κλειδί

Η ψυχραιμία και η σταθερή απόδοση του Χολαργού που αν και ήταν άστοχος, κατάφερε να πάρει την νίκη και να επιστρέψει στις επιτυχημένες εμφανίσεις με εκπληκτική άμυνα και έλεγχο του ρυθμού στην επίθεση.

Δεκάλεπτα: 22-9, 34-27, 46-39, 66-61.