ΑΕΚ: “Μίλησε” στα κρίσιμα και έφυγε νικήτρια από τη Λήμνο!

2019-03-23T16:43:19+00:00 2019-03-23T16:49:28+00:00.

23/Mar/19 16:43

BASKET LEAGUE / ÇÖÁÉÓÔÏÓ ËÇÌÍÏÕ - ÁÅÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÃÉÙÑÃÏÓ ÃÊÏÕÔÆÉÏÕËÇÓ / EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ έκανε αυτό που έπρεπε, παρά την μεγάλη προσπάθεια του Ηφαίστου και ”πέρασε” από τη Λήμνο, μένοντας στη δεύτερη θέση της Basket League!

H AEK των αρκετών απουσιών ”μίλησε” στα κρίσιμα και με 74-87 κέρδισε τον Ήφαιστο στη Λήμνο, μένοντας στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος με 15-5! Όσο για τους γηπεδούχους, παραμένουν σε τροχιά playoffs με 11-9.

Πλέον, οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι ετοιμάζονται για το πρώτο ματς των προημιτελικών του Basketball Champions League, με αντίπαλο τη Μπάμπεργκ στη Γερμανία (27/3, 21:00).

Για την 21η αγωνιστική, ο Ήφαιστος φιλοξενείται από τον Προμηθέα στη Πάτρα (30/3, 18:00), ενώ η ΑΕΚ υποδέχεται τον Άρη (30/3, 17:00).

Η εξέλιξη: Ο Ήφαιστος ξεκίνησε με καλύτερο ρυθμό, όμως η ΑΕΚ είχε… Βινς Χάντερ και πήρε το προβάδισμα στο φινάλε με 21-22. Ο Αμερικανός δεν έχασε σουτ και με 10 πόντους-4 ριμπάουντ έβαλε την υπογραφή του στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης!

To ντέρμπι είχε εξαιρετική ροή και η παρουσία  φιλάθλων και των δύο ομάδων, έκανε την ατμόσφαιρα άκρως… μπασκετική! Οι δύο ομάδες συνέχισαν την σκληρή ”μάχη”, με τους Τόντρικ Γκότσερ και Σον Έβανς να βγαίνουν μπροστά για τους γηπεδούχους, ο Ήφαιστος κατάφερε να μείνει σε απόσταση αναπνοής από την ΑΕΚ με 38-39!

”Τρίποντη” ΑΕΚ, το καθάρισε μέσα σε λίγα λεπτά!

Ίδιο σκηνικό και στη τρίτη περίοδο, όχι όμως για πολύ! Η ΑΕΚ είδε τον Γιόνας Ματσιούλις να κάνει ό,τι θέλει στην επίθεση και έτσι η ”Ένωση” έφτασε στο +12 (47-59) στο 28′! Η ομάδα της Λήμνου μείωσε σε 54-60, όμως ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν ”καυτός” από τα 6,75μ. και έστειλε την ομάδα του στη τέταρτη περίοδο με +9 (54-63)!

Η τελευταία πράξη ξεκίνησε με 8-0 των γηπεδούχων και το ”θρίλερ” δεν είχε χαθεί! Το 64-66 έγινε 64-73 στο 35′, με την ΑΕΚ να βρίσκει και πάλι μεγάλα σουτ. Ο Γκότσερ πήρε το φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο, η ΑΕΚ δέχθηκε τεχνική ποινή και με 4/4 βολές έκανε το 69-75, 3:30′ πριν το τέλος. Κάπου εκεί, ”μίλησε” η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων και με το σκορ στο 69-81, με το ρολόι να δείχνει 2:30′, ουσιαστικά το ματς τελείωσε. Τελικό σκορ

Πού κρίθηκε: Ο Ήφαιστος μείωσε σε 69-75 στο 36′, με την ΑΕΚ όχι μόνο να μην χάνει τον έλεγχο αλλά να πατάτο γκάζι και να φτάνει σε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη, χάρη στο 5-12 του τελευταίου 4λεπτου!

Παίκτης-κλειδί: Απίστευτη εμφάνιση από τον Βινς Χάντερ με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ. Όλα τα λεφτά ήταν όμως ο Γιόνας Ματσιούλις με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ! Από κοντά και ο Ντούσαν Σάκοτα με 19 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 38-39, 54-63, 74-87