Κύμη: Σπουδαία νίκη-ανατροπή με Προμηθέα και… “ανάσα” για την παραμονή!

2019-03-23T16:51:17+00:00 2019-03-23T16:55:28+00:00.

23/Mar/19 16:51

BASKET LEAGUE / ʕ̇ - БόLjŁӠЁԑS (֙ԏÑVɁ: ʙӔS ̏ՍԑɗS / EUROKINISSI)

Μία τεράστια νίκη πήρε εντός έδρας η Κύμη κόντρα στον Προμηθέα Πατρώ με 86-82, παρότι βρέθηκε στο -9 στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε μεγάλη “ανάσα” στην μάχη της παραμονής.

Οι γηπεδούχοι ήταν σε όλη την διάρκεια του αγώνα ανταγωνιστικοί και δεν παράτησαν το ματς, παρότι βρέθηκαν στο πρώτο ημίχρονο πίσω με διψήφιες διαφορά και στο -9 στην τέταρτη περίοδο. Τελικά με τους Χόρτον-Ουάσινγκτον να κάνουν την διαφορά πήραν την πολυπόθητη νίκη.

Από την ομάδα του Μάκη Γιατρά, ξεχώρισαν παρά την ήττα ο εκπληκτικός Έλις με 35 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Λίποβιτ με 21 πόντους, 8 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Πλέον η Κύμη έχει ρεκόρ 5-15 και συνεχίζει να “παλεύει” για την παραμονή, ενώ ο Προμηθέας έχει 13-7 με στόχο μία θέση στην τετράδα.

Το παιχνίδι

Μεγάλο ντέρμπι από νωρίς

Εξαιρετική ξεκίνησε το ματς η Κύμη και προηγήθηκε με 11-2 (στο 3′), όμως ο Προμηθέας αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 13-4 ισοφάρισε σε 15-15 (στο 7′). Μάλιστα το τέλος της πρώτης περιόδου, τον βρήκε και προηγούμενο με 23-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά συνέχισαν δυναμικά και με επιμέρους σκορ 8-4, ανέβασαν το προβάδισμα τους στο + (31-23 στο 13′). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 13-0 σερί, προηγήθηκαν με 34-31 (στο 15′), δείχνοντας πόσο ήθελαν την νίκη. Οι Πατρινοί πέρασαν και πάλι μπροστά με 43-39 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, 44-43 σε έναν εξαιρετικό αγώνα.

Ντέρμπι μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Χαλκίδα ξεκίνησε με, τους γηπεδούχους να είναι εξαιρετικοί και με επιμέρους σκορ 8-2 να προηγούνται με 51-46 (στο 24′). Οι Πατρινοί… επέστρεψαν και με επιμέρους σκορ 11-5 πήραν ξανά προβάδισμα με 57-56 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με, 66-59 και τον Προμηθέα να παρουσιάζει εξαιρετική εικόνα στο παρκέ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας κρατούσε ένα σημαντικό προβάδισμα 9 πόντων (73-64 στο 33′) και ήταν το φαβορί για την νίκη. 3′ λεπτά πριν το φινάλε, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 75-74 με επιμέρους σκορ 10-2 και έβαλαν “φωτιά” στην αναμέτρηση.

Στο 39ο λεπτό, η Κύμη πέρασε και μπροστά στο σκορ 79-78, όμως ο Προμηθέας απάντησε… ξανά με 80-79. Στα 38′ δευτερόλεπτα, ο Χόρτον με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι και φάουλ έκανε το σκορ 82-80! Τελικά ένα άστοχο σουτ του Γκίκα και η ψυχραιμία των γηπεδούχων στις βολές, τους χάρισαν την νίκη με 86-82.

Που κρίθηκε: Με το σκορ στο 80-79, για τον Προμηθέα ο Χόρτον στα 38′ δευτερόλεπτα έκανε το 82-80 με καλάθι και φάουλ και σε συνδυασμό με το άστοχο σουτ του Γκίκα, έδωσε την νίκη στην Κύμη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χόρτον ήταν απίστευτος με 19 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 μπλοκ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ουάσινγκτον με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Επίσης ο Σαγκς έκανε την διαφορά με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 43-44, 59-66, 86-82