ΠΑΟΚ: Θριαμβευτής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης!

2019-03-23T19:14:45+00:00 2019-03-23T21:08:24+00:00.

23/Mar/19 19:14

Στο μεγάλο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής στη Basket League, ο ΠΑΟΚ πήρε τεράστια νίκη μέσα στην έδρα του Άρη, σε ένα ματς που κρίθηκε στο φινάλε!

Σε μία τρομερή ατμόσφαιρα από τους φίλους του Άρη, ο ΠΑΟΚ πήρε το μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με σκορ 58-62, έπειτα από ένα ματς, που τα είχε όλα και ειδικά ένα συγκλονιστικό φινάλε!

Έτσι, οι νικητές ανέβηκαν στο 13-7, την ώρα που οι ”κιτρινόμαυροι” παρέμειναν χαμηλά με 6-14, έχοντας όμως μια μικρή απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη.

Για την 21η αγωνιστική, ο Άρης φιλοξενείται από την ΑΕΚ (30/3, 17:00), ενώ ο ΠΑΟΚ υποδέχεται το Λαύριο (30/3, 15:45).

Η εξέλιξη: Σε ένα κατάμεστο ”Nick Galis Hall”, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το ντέρμπι, με τον Αντώνη Κόνιαρη να δίνει το σύνθημα για το 2-11. Ο Άρης προσπάθησε αρκετά από τα 6,75μ., χωρίς όμως επιτυχία και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν, φτάνοντας στο 5-14 του 7ου λεπτού και το 11-19 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Όπως θα περίμενε ίσως κανείς, τα νεύρα και τα πολλά φάουλ πρωταγωνίστησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να μην βγουν πολλές καλές φάσεις. Ακόμα και έτσι, ο ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο να φτάσει στο +10 (22-32 στο 15′), ο Άρης μείωσε σε 25-32, με τους φιλοξενούμενους όμως να βρίσκονται σε θέση ισχύος (31-40), στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Το έκανε ντέρμπι, αλλά το έχασε!

Το χαμηλό σκορ και το σκληρό παιχνίδι συνεχίστηκαν και στο τρίτο δεκάλεπτο. Αυτή τη φορά όμως, έβγαλε κερδισμένους τους ”κιτρινόμαυρους”, οι οποίοι μάλιστα πέρασαν και μπροστά στο σκορ (45-44), λίγο πριν τα 30′ αγώνα.

Με τον Άρη ”μέσα” στο ματς ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος και σύντομα είχαμε επανάληψη του… γνωστού μοτίβου. Οι γηπεδούχοι πλησίαζαν και οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τον τρόπο (και τα σουτ) και έφτασαν στη μέγιστη διαφορά (46-58), με τον Ουίλιαμ Χάτσερ να είναι ο μπροστάρης. Και ενώ όλα έδειχναν πως ο Άρης δεν έχει τις λύσεις, ο Βασίλης Τολιόπουλος βγήκε μπροστά και με 2 τρίποντα ”έγραψε” το 55-58, με 2′ να απομένουν!

To ματς πήγε στο παιχνίδι των βολών και με τον ΠΑΟΚ να είναι σχετικά άστοχος, φτάσαμε στο 58-59 στα -22”! Ο Χάτσερ με 1/2 έκανε το 58-60, ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια δεν πήγε στο φάουλ και ο Λευτέρης Μποχωρίδης έγινε ο μοιραίος, καθώς ο Φιλ Γκος έκλεχε τη μπάλα στο -7”! Ο Αμερικανός πήρε το φάουλ, έκανε το 58-62 με 2/2 βολές

Πού κρίθηκε: Με το σκορ στο 58-60, ο Άρης είχε τον χρόνο και την ευκαιρία να σκοράρει, όμως ο Λευτέρη Μποχωρίδης έχασε τη μπάλα και στη συνέχεια ο Φιλ Γκος με 2/2 βολές έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ! ”Πληγή” για τον Άρη το χαμηλό ποσοστό στις βολές (13/26)!

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικός με 11 πόντους και σουτ σε κρίσιμα σημεία ο Ουίλιαμ Χάτσερ. Πολύτιμοι και οι 8 πόντοι από τους Φιλ Γκος και Βαγγέλη Μαργαρίτη.

Προσπάθησε αλλά δεν πανηγύρισε το τέλος ο Βασίλης Τολιόπουλος με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 31-40, 45-46, 58-62

Τα στατιστικά:

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, οι παίκτες του ΠΑΟΚ δήλωσαν τα εξής:

Ουίλιαμ Χάτσερ: «Είμαι πολύ χαρούμενος. Πάντα είναι ωραίο να κερδίζεις ένα τέτοιο παιχνίδι με αντιπαλότητα. Ξέρουμε πως το παιχνίδι αυτό σημαίνει πολλά και για τις δύο ομάδες. Ακόμη κι όταν οι δύο ομάδες δεν είναι κοντά στη βαθμολογία σε τέτοια παιχνίδια όλοι θέλουν κερδίσουν και παίζουν όσο πιο σκληρά μπορούν. Ξέραμε πως θα είναι πολύ σκληρό παιχνίδι λόγω και της επιθετικής άμυνας που παίζουν. Είμαστε πολύ χαρούμενοι».

Μπορούσαμε να κερδίσουμε πιο εύκολα, αλλά ποτέ δε ξέρεις πως θα εξελιχθεί ένα παιχνίδι. Υπάρχουν πολλά στοιχεία, η έδρα του αντιπάλου, το άγχος, κάποια λάθη που σου στερούν την ευκαιρία να σκοράρεις. Εμείς όμως κρατάμε τη νίκη καθώς ακόμη και με έναν πόντο θα ήταν αρκετή.

Είναι βέβαιο πως πολλοί από εμάς ήταν κουρασμένοι και δεν μπορούσαν να παίξουν στον ίδιο ρυθμό ως το τέλος. Ήταν σημαντικό για τον Άρη το ότι δεν παράτησε το παιχνίδι κι έβαλαν μερικά δύσκολα σουτ που έβαλαν στο παιχνίδι και το κοινό τους. Προφανώς ο κόσμος παίζει σημαντικό ρόλο σ΄ένα παιχνίδι. Ξέραμε όμως όπως είπα και πριν πως μια νίκη ακόμη και με ένα πόντο διαφορά θα ήταν αρκετή».

Φιλ Γκος: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Κρίθηκε στο ποιος ήταν πιο σκληρός πνευματικά και σωματικά. Οι διαιτητές άφησαν πολλές επαφές σήμερα. Το περιμέναμε αυτό. Στο τέλος της ημέρας είναι απλά χαρούμενος, καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη σε ένα δύσκολο περιβάλλον.

Ο μόνος στόχος μου είναι να τελειώσουμε καλά την χρονιά. Είμαστε σε ένα καλό μομέντουμ κι έχουμε άλλα 6 παιχνίδια στην κανονική διάρκεια, πριν να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε τα πλέι οφ. Τώρα στρέφουμε την προσοχή μας στο επόμενο παιχνίδι. Θα απολαύσουμε αυτό το παιχνίδι, αυτή τη νίκη και θα επιστρέψουμε στη δουλειά. Έχουμε ακόμη πολλά πράγματα να κάνουμε. Έχουμε παιχνίδια που πρέπει να τα κερδίσουμε, για να έχουμε ένα καλό πλασάρισμα στα πλέι οφ.

Είναι μία ακόμη νίκη. Οσο είμαστε υγιείς όλοι, είμαστε μία καλή ομάδα. Πριν είχαμε διάφορα θέματα, αλλά όλα είναι πλέον πίσω. Τώρα είναι η πιο σημαντική στιγμή στη σεζόν. Πρέπει να κρατήσουμε τη θετική μας σκέψη και να συνεχίσουμε τη δουλειά.

Είναι μία διαφορετική κατάσταση για εμάς το ένα παιχνίδι την εβδομάδα. Είναι δύσκολο για μένα να παίζω δύο φορές την εβδομάδα, έχω μεγαλώσει πλέον… Σίγουρα θα έχουμε περισσότερο χρόνο για την αποθεραπεία μετά κάθε παιχνίδι και να επανέλθουμε. Είναι σημαντικό για εμάς. Κάθε φορά που θα έχουμε την ευκαιρία για ξεκούραση, θα πρέπει να την εκμεταλλευόμαστε. Αυτό βοηθάει, στο να έχουμε και καλύτερες εμφανίσεις στους αγώνες. Απλά πρέπει να δουλεύεις σκληρά σε κάθε προπόνηση. Έχουμε μία ταυτότητα σαν ομάδα. Ο καθένας ξέρει τι ζητάει από αυτόν ο προπονητής. Θα έχουμε περισσότερο χρόνο για καλές προπονήσεις και ξεκούραση».

Πάντα στην καριέρα μου, προσπαθούσα να παίζω το καλύτερο μου μπάσκετ περίπου τον Απρίλιο και τον Μάιο. Πριν από αυτό δεν έχει σημασία για μένα προσωπικά. Όλοι θυμούνται το πως τελειώνεις τη σεζόν, όχι το πως ξεκίνησες. Δεν ξέρω αν αυτή θα είναι η τελευταία μου σεζόν ή όχι, αλλά θέλω να την τελειώσω με τον σωστό τρόπο. Να δώσω τα πάντα. Θυμάστε τι έγινε πέρυσι. Θέλω να προχωρήσω και να βοηθήσω τον ΠΑΟΚ να προχωρήσει. Αυτός είναι ο στόχος μας. Να τελειώσει η σεζόν και θα δούμε τι θα γίνει. Η μέση μου είναι καλά πλέον. Δεν υπάρχουν άλλες δικαιολογίες…».

Από την πλευρά του Άρη, ο Βασίλης Τολιόπουλος τόνισε:

”Αυτά τα παιχνίδια κρίνονται στις λεπτομέρειες. Ένα λάθος, μια βολή. Έτσι έγινε και σήμερα. Κάναμε δύο λάθη, χάσαμε μια βολή και έτσι κέρδισε ο ΠΑΟΚ.

Ο κόσμος είναι πάντα δίπλα μας και τον ευχαριστούμε για αυτό. Κι εμείς έχουμε στεναχωρηθεί πολύ που δεν καταφέραμε να τους δώσουμε μια χαρά για ακόμη μια φορά. Ειδικά τώρα, που σε δύο μέρες έχει γενέθλια η ομάδα αλλά και κόντρα στον ΠΑΟΚ, τον μεγάλο αντίπαλο της πόλης. Εμείς θα προσπαθήσουμε να βελτιωθούμε για να επιστρέψουμε στα θετικά αποτελέσματα.

Έχουμε… χάσει τα πατήματα μας. Η διακοπή μας έκανε περισσότερο κακό απ’ ότι νομίζαμε. Ότι έγινε, έγινε. Πρέπει να παλέψουμε και να επιστρέψουμε στις μεγάλες νίκες.

Πρώτα απ’ όλα να κάνουμε τις δύο νίκες που θέλουμε για να φύγει αυτό το άγχος από το κεφάλι μας και στο παιχνίδι με τον Χολαργό, αν είμαστε κοντά, θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο και θα εξαντλήσουμε κάθε πιθανότητα για να πάμε στα πλέι οφ”.