Ολυμπιακός: Κυριακάτικος περίπατος πριν τον τελικό με Ζαλγκίρις!

2019-03-24T17:38:10+00:00 2019-03-24T17:41:28+00:00.

24/Mar/19 17:38

BASKET LEAGUE / Ёٍ͉ɏӠ- ϓ֐ (֙ԏÑVɁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε σοβαρός στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Πανιώνιο και παίζοντας καλό μπάσκετ κατά διαστήματα, κέρδισε εύκολα και εντυπωσιακά με 101-65.

Η ομάδα του Ντείβιντ Μπλατ με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, έπαιξε καλά σε άμυνα και επίθεση και αρχικά πήγε προηγούμενη με +10 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ενώ “καθάρισε” το ματς στην τρίτη περίοδο αφού προηγήθηκε με 20 πόντους.

Πλέον ο Ολυμπιακός φτάνει τους 25 βαθμούς στην βαθμολογία, μετά και την αφαίρεση βαθμών που του έχουν επιβληθεί και τον έναν μηδενισμό, ενώ ο Πανιώνιος έχει ρεκόρ 5-15 έχοντας επίσης 25 βαθμούς. Δείτε πως έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία μετά τις αφαιρέσεις βαθμών!

Πλέον ο Ολυμπιακός, ετοιμάζεται για τον “τελικό” στην Ευρωλίγκα (29/3) στο ΣΕΦ, κόντρα στην Ζαλγκίρις Κάουνας, όπου χρειάζεται μόνο την νίκη, αν θέλουν να προκριθούν στα playoffs.

Το παιχνίδι

Το προβάδισμα ο Ολυμπιακός, τις εντυπώσεις ο Πανιώνιος!

Καλύτερα ξεκίνησαν οι “ερυθρόλευκοι” αν και λίγο άστοχοι και προηγήθηκαν με 10-5 (στο 4′), χάρη σε 5 πόντους του Μιλουτίνοφ. Ο Πανιώνιος με επιμέρους σκορ 8-3 και εξαιρετική άμυνα ισοφάρισε σε 13-13 (στο 7′) όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε με 5-0 σερί (18-13 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 20-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ συνέχισαν να τροφοδοτούν τους Μιλουτίνοφ-Ουίλιαμς Γκος και κρατούσαν το προβάδισμα με 28-23 (στο 14′). Με τρίποντα των Ουίλιαμς-Γκος και Μάντζαρη και καλάθι και φάουλ του Βεζένκοφ η διαφορά πήγε στο +10 (39-29 στο 17′) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με 47-37.

Το “καθάρισε” στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού ξεκίνησε με, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει πόντους από τον Ουίλιαμς-Γκος (17 πόντους) και τον Βεζένκοφ και να ανεβάζει την διαφορά στο +18 για πρώτη φορά (59-41 στο 26′), με επιμέρους σκορ 15-4. Η διαφορά έφτασε και στο +22 (63-41 στο 29′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με 67-41.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, η διαφορά για τους “ερυθρόλευκους” έφτασε στο +32 (77-45 στο 33′) με επιμέρους σκορ 10-4 και το ματς πλέον είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η διαφορά έφτασε και στους 41 πόντους (88-47 στο 35′) με τον Ολυμπιακό να στήνει “πάρτι” και στο τέλος να πανηγυρίζει το διπλό με 101-65.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 15-4, έκανε το 47-37 του ημιχρόνου 59-41 και ουσιαστικά “κλείδωσε” το ματς σε εκείνο το σημείο, παίζοντας καλά και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλιαμς-Γκος μετά από καιρό ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ σε καλή βρέθηκαν επίσης ο Ουέμπερ με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα και ο Μιλουτίνοφ με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ. Επίσης ο Μάντζαρης είχε 12 πόντους και ο Βεζένκοφ 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 37-47, 41-67, 65-101