Πανιώνιος: Πολύ σκληρός για να πεθάνει στη Ρόδο, καταδίκασε τον Κολοσσό!

2019-03-30T16:46:02+00:00 2019-03-30T16:59:53+00:00.

30/Mar/19 16:46

BASKET LEAGUE / ÊÏËÏÓÓÏÓ - ÐÁÍÉÙÍÉÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ×ÁÑÇÓ ÆÁÌÐÅÔÏÕËÁÓ / EUROKINISSI)

Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι 215 πόντων (!), ο Πανιώνιος κέρδισε στη Ρόδο τον Κολοσσό και έκανε αποφασιστικό βήμα για τη παραμονή του στη Basket League!

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ματς στη Ρόδο!

Στο μεγάλο ντέρμπι παραμονής, ο Πανιώνιος κέρδισε τον Κολοσσό με σκορ 106-109 (!) και έφτασε ένα βήμα από την παραμονή του στην κατηγορία με 6 νίκες σε 21 αγώνες! Οι Ροδίτες από την άλλη έχουν μαθηματικές ελπίδες, όμως με 3-18, δύσκολα θα τα καταφέρουν.

Φοβερό παιχνίδι, με μεγάλα σουτ και… πολλές χαμένες βολές (22/33 και 16/26), ειδικά στο κρισιμότερο σημείο!

Η εξέλιξη: Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και με τον Στίβι Μπράουνινγκ να δίνει το σύνθημα στην επίθεση, οι Ροδίτες πήραν ένα μικρό προβάδισμα (23-21) στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Ο Πανιώνιος αντέδρασε και από το 29-25 έφτασε στο 29-32, με τον Τζόι Ντόρσεϊ να κάνει ”ζημιά” μέσα στη ρακέτα και τον Ντέβιον Μπέρι να ακολουθεί από τη περιφέρεια. Το σκηνικό ίδιο, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στην ισοπαλία με 44-44!

Εκατέρωθεν ”αυτοκτονίες” και… παράταση!

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μία άλλη υπόθεση. Μέχρι και τα μέσα του, οι φιλοξενούμενοι ήταν μέσα στο σκορ, όμως οι γηπεοδούχοι, μέσω της άμυνάς τους, μπόρεσαν και ξέφυγαν ακόμα και με +13 (71-58), με την ολοκλήρωση των 30′ να βρίσκει το σκορ στο 71-61 και τον Κολοσσό να έχει 4 ”διψήφιους” (Μπράουνινγκ, Λι, Πίνκστον, Δημάκο)!

Ο Πανιώνιο δεν τα παράτησε και με επιμέρους 2-10 έφτασε στο -6 (78-72) στο 36′, δείχνοντας πως μπορεί να κάνει τη ”ζημιά”, παρά τη ροή του ματς. Οι παίκτες του Στέργιου Κουφού ξαναπήγαν τη διαφορά στους 10 (86-76) στο 37′, οι ”κυανέρυθροι” έκαναν μία τελευταία προσπάθεια και μείωσαν σε 86-81 με 1:35′ να απομένουν.

Ο Χάμιλτον έκανε το 87-84, ο Παπαντωνίου έκλεψε τη μπάλα και ο Μπέρι έκανε το 87-86 στο -50”! Μάλιστα, ο Χάμιλτον είχε την ευκαρία να δώσει προβάδισμα, αλλά είχε 0/2 βολές! Ο Πίνγκστον με 2/2 έκανε το 89-86 (-29”). Ο Μπέρι μείωσε και πάλι σε 89-88 (-15”). Ο Λι πήγε τη γραμμή των βολών, ευστόχησε στη πρώτη, με τη δεύτερη να γίνεται ριμπάουντ στα χέρια του Λίγκινς. Και εκείνος έβαλε μόνο μία και με το σκορ στο 91-88, ο ΜακΓκι του Πανιωνίου σηκώθηκε από τα 8 μέτρα και με απίθανο τρίποντο έστειλε το ματς στη παράταση!

Ήταν ψυχραιμότερος και το πήρε!

Ο ”τρελός” ρυθμός συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο, με τον Ντόρσεϊ να ”χτυπάει” στη ρακέτα. Ο Πανώνιος πέρασε μπροστά με 99-100 στο 43′, ο Κολοσσός όμως πήρε και πάλι το προβάδισμα, πριν φτάσουμε στο 102-102, 1;16′ πριν το φινάλε.

Ο Μπέρι έβαλε ένα τρομερό τρίποντο στο -40”  για το 102-105. Η ομάδα της Ρόδου έχασε την επίθεση, όπως και τις 2 βολές του ο Μπέρι και μοιραία ήρθε το 104-105 στα 25”! Ο ΜακΓκί έγραψε το 104-107 με 2/2 βολές. Και πάλι ο Μπράουνινγκ έκανε εύκολα το 106-107, όμως αυτή τη φορά ο Μπέρι δεν αστόχησε και με 2/2 από τη γραμμή των βολών πήγε πάλι το σκορ στο 106-109. Ο Ντεμπς έχασε τεράστια ευκαιρία να στείλει το ματς σε δεύτερη παράταση, αστοχώντας σε τρίποντο από τη γωνία χωρίς άμυνα και ο Πανιώνιος έφτασε ένα απίστευτο ”διπλό” με 109-106!

Πού κρίθηκε: Ο Πανιώνιος ήταν πολύ σκληρός για να πεθάνει. Αν και έχανε με 14 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όχι μόνο επέστρεψε, αλλά πήρε και τη νίκη στη παράταση! Χρειάστηκαν δύο τεράστια σουτ. Το τρίποντο του ΜακΓκι για το 91-91 της κανονικής διάρκειας και αυτό του Μπέρι για το 102-105!

Παίκτης-κλειδί: Φοβερός ο Ντέβιον Μπέρι με 30 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Τζόι Ντόρσεϊ είχε 22 πόντους και 10 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 44-44, 71-61, 91-91, 106-109