ΠΑΟΚ: “Άγγιξε” την 100άρα και παλεύει για… τετράδα!

2019-03-30T16:36:02+00:00 2019-03-30T16:39:19+00:00.

30/Mar/19 16:36

BASKET LEAGUE / Ёϊ - ˁՑɏ (MOTION TEAM)

Ο ΠΑΟΚ παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ κατά διαστήματα, δεν είχε πρόβλημα και κέρδισε εύκολα το Λαύριο στην “Πυλαία” με 99-88.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, από το ξεκίνημα του ματς διατηρούσε ένα διψήφιο προβάδισμα το οποίο έφτασε και στο +20, κάτι που του εξασφάλισε από νωρίς ουσιαστικά την νίκη, με το Λαύριο να μην μπορεί να φανεί ανταγωνιστικό και να “παλέψει” για την έκπληξη.

Πλέον ο ΠΑΟΚ έχει ρεκόρ 14-7 και διατηρείται ψηλά στην κατάταξη της Basket League (τετράδα), ενώ το Λαύριο έχει 6 νίκες και 15 ήττες και συνεχίζει στην μάχη της παραμονής.

Το παιχνίδι

“Ασπρόμαυρο πάρτι” στο πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ το παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-4 (στο 4′). Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου αύξησαν το προβάδισμα τους στο +8 (21-13 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε, με 27-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να παίζει καλύτερη και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +13 (35-22 στο 14′). Η διαφορά έφτασε και στο +19 (54-35 στο 18′) με επιμέρους σκορ 27-18 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τους γηπεδούχους μπροστά με 59-38.

Άνετα και στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Θεσσαλονίκη ξεκίνησε με, τον ΠΑΟΚ να διατηρεί την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (69-47 στο 24′) και να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό. Το Λαύριο κατάφερε να μειώσει σε 72-55 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με τους “ασπρόμαυρους” στο +17 (76-59).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι παίκτες τρυ Χρήστου Σερέλη με επιμέρους σκορ 8-1 μείωσαν σε 77-67 (στο 32′) και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Το Λαύριο δεν μπορούσε να μειώσει ουσιαστικά την διαφορά, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε το διψήφιο προβάδισμα (95-84 στο 38′) και στο τέλος πανηγύρισε την νίκη με 99-88.

Που κρίθηκε: Στην δεύτερη περίοδο, όπου ο ΠΑΟΚ πέτυχε 32 πόντους και ανέβασε το προβάδισμα του στο +21, “κλειδώνοντας” ουσιαστικά από νωρίς την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζέφερσον έκανε πολύ καλή δουλειά με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 1 κλέψιμο, ενώ σε καλό απόγευμα βρέθηκε και ο Κόνιαρης με 15 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 59-38, 76-59, 99-88