ΤΕΡΑΣΤΙΟ Περιστέρι, νίκη-ΒΟΜΒΑ με τον Παναθηναϊκό! (video)

2019-03-31T16:45:36+00:00 2019-03-31T21:31:09+00:00.

31/Mar/19 16:45

Το αήττητο σερί σχεδόν τριών σεζόν του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στην κανονική περίοδο έλαβε τέλος στο Περιστέρι, με την εκπληκτική ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να κάνει τη νίκη της χρονιάς (80-72)!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Ο αήττητος φέτος Παναθηναϊκός υποτάχθηκε στο Περιστέρι, το οποίο αν και η έδρα του ήταν τιμωρημένη, κατάφερε να νικήσει τους πρωταθλητές Ελλάδας, οι οποίοι ηττήθηκαν για πρώτη φορά έπειτα από 70 αγώνες σε κανονική περίοδο!

Ο Γκρέι ήταν τρομερός και μαζί με Βασιλόπουλο και ακόμα περισσότερο τον ανίκητο Μπέντιλ να νικά τους πάντες και τα πάντα απέναντι στον χωρίς Καλάθη Παναθηναϊκό, που δεν είχε λύσεις και το μυαλό του… ταξίδευε στο παιχνίδι-τελικό με την Μπουντούτσνοστ στο ΟΑΚΑ που θα κρίνει την είσοδο στα playoffs της Ευρωλίγκας (4/4, 21:00)!

Ο κακός, χωρίς ρυθμό και… τρίποντο Παναθηναϊκός παραμένει φυσικά πρωτοπόρος με 20-1, ενώ το Περιστέρι ανέβηκε στο 14-7 για να είναι ισόβαθμο στην τρίτη θέση με ΠΑΟΚ και Προμηθέα.

Εξέλιξη αγώνα

Το Περιστέρι μπήκε πολύ καλά και μπόρεσε με τον Γκρέι να βρει εύκολους πόντους στο ανοικτό γήπεδο, ενώ ο Παναθηναϊκός επιχειρούσε να βρει τα πατήματά του χωρίς τον Καλάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι σχεδόν σε όλη την πρώτη περίοδο, αλλά ο Λάνγκφορντ με προσωπικό σερί έκανε το 20-22 (10′), με τον Πιτίνο να τον δοκιμάζει σε σχήμα μαζί με… δημιουργό τον Κιλπάτρικ, απέναντι στη ζώνη του Περιστερίου.

Οι “πράσινοι” προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το πλεονέκτημα που είχαν σε κορμιά στη ρακέτα και μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου πήραν μια απόσταση, αφού πλην του Γκρέι η ομάδα του Πεδουλάκη δεν έβρισκε άλλον σταθερό σκόρερ.

Ετσι έφτασε στο +10 (29-39, 17:40”) και στο 36-45 στην ανάπαυλα, αλλά το Περιστέρι βρίσκοντας άξονα τον Μπέντιλ στην άμυνα και τον Γκρέι στην επίθεση κρατήθηκε κοντά (46-49, 24′).

Το μομέντουμ ανήκε στην ομάδα του Πεδουλάκη, που ήταν σε απόσταση βολής, παρ’ όλα αυτά ο Παναθηναϊκός έβρισκε τρόπο να διατηρεί το προβάδισμα (55-60, 30′), αλλά δια χειρός Βασιλόπουλου (οκτώ σερί πόντοι φτάσαμε στο 63-60 (31:30”)!

Οι “πράσινοι” ήταν εγκλωβισμένοι στην άμυνα του Περιστερίου, προσπαθώντας να βρουν λύσεις με ατομικό ταλέντο των παικτών τους, κυρίως με τον Κιλπάτρικ (66-66, 35′).

Ο Μπέντιλ παρέμεινε μπροστά με τον Μπέντιλ (73-70, 38′) και ο Γκρέι έδωσε προβάδισμα νίκης στην ομάδα του (76-70) 1,5 λεπτό πριν το τέλος!

Ο Γκρέι επανήλθε για το 78-70 (-49”), με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να επανέλθει, χωρίς αποτέλεσμα, με τους “κυανοκίτρινους” να πανηγυρίζουν τη μεγαλύτερη νίκη τους μετά την επιστροφή στα “σαλόνια” και τους”πράσινους” να γνωρίζουν ήττα για πρώτη φορά φέτος εντός συνόρων!

Ο Στίβεν Γκρέι έκανε τρομερή εμφάνιση για το Περιστέρι (27π.), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο συνέβαλαν τα μέγιστα ο Βασιλόπουλος (10π.) και κυρίως ο Μπέντιλ (21π., 13ριμπ.) που νίκησε τους πάντες και τα πάντα στο πέρασμά του! Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός των 2/15 τριπόντων τα περίμενε όλα από Τόμας (15π.) και Λάνγκφορντ (12π.).

Που κρίθηκε

Η απουσία του Καλάθη εξ αρχής έριξε μια… ταχύτητα κάτω τον Παναθηναϊκό σε “διάβασμα” και δημιουργία, με τον ενθουσιασμό και την ποιότητα του Περιστερίου να το κρατά μέσα στο παιχνίδι. Μάλιστα, από το -9 της ανάπαυλας οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +4 (66-62) και στο φινάλε είχαν τα μεγάλα σουτ, με Μπέντιλ, Χάροου και Γκρέι, σε αντίθεση με την ομάδα του Πιτίνο, με το Περιστέρι να πανηγυρίζει χάρη στο 7-0 που έτρεξε όταν η μπάλα… έκαιγε για να πανηγυρίσει τη νίκη!

Δεκάλεπτα: 20-22, 36-45, 55-60, 80-72.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Ξενικάκης, Ταρενίδης