O Ήφαιστος λύγισε τον Χολαργό στην ΝΤΕΡΜΠΑΡΑ με… άρωμα πλέι οφ!

2019-04-07T18:22:49+00:00 2019-04-07T18:43:00+00:00.

07/Apr/19 18:22

BASKET LEAGUE / ǖIӔϓ ˇ̍ϕ - ׏ˁуϓ (֙ԏÑVɁ: ÉّÏӠÊϕԆɏՋǓ / EUROKINISSI)

Ο Ήφαιστος Λήμνου πήρε μία τεράστιας σημασίας στο φινάλε κόντρα στον Χολαργό με 72-70 και πλέον έχει εδραιώσει σε πολύ μεγάλο βαθμό, την θέση του στην πρώτη οκτάδα.

Η ομάδα του Χολαργού ήταν καλύτερη κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε ακόμα και με διψήφια διαφορά, όμως ο Ήφαιστος επέστρεψε στο δεύτερο μέρος και όλα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μία σπουδαία νίκη.

Πλέον ο Ήφαιστος έχει ρεκόρ 12-10 και εδραιώνεται στην 7η θέση, ενώ ο Χολαργός με ρεκόρ 10-12 θα “παλέψει” για τα playoffs.

Το παιχνίδι

Εντυπωσιακός Χολαργός στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι, ο Ήφαιστος Λήμνου και προηγήθηκε με 11-6 (στο 5′). Οι δύο ομάδες έσφιξαν πολύ τις άμυνες τους και ήταν άστοχες στην επίθεση, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 14-8 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με 16-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη μπήκαν πολύ συγκεντρωμένοι και με επιμέρους σκορ 7-2, προηγήθηκαν με 19-18 (στο 13′). Το επιμέρους σκορ του Χολαργού έφτασε στο 15-8 και η διαφορά πήγε στο +3 (27-24 στο 17′), ενώ έφτασε και σε διψήφια επίπεδα στο τέλος του ημιχρόνου (37-27).

Ντέρμπι μέχρι τέλους…

Το δεύτερο μέρος του αγώνα στην Λήμνο ξεκίνησε με, τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μειώσουν, αλλά τον Χολαργού να κρατάει ένα σημαντικό προβάδισμα με 44-37 (στο 25′). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ξανά με διψήφια διαφορά (50-40 στο 28′), ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με τον Ήφαιστο να μειώνει σε 52-49 με επιμέρους σκορ 9-2.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου με γρήγορο σερί 7-0, πήραν ξανά το προβάδισμα με 56-52 (στο 32′). Το παιχνίδι ήταν πλέον ξεκάθαρα ντέρμπι, με το σκορ ισόπαλο στο 59-59 (στο 34′) και όλα θα κρίνονταν στο τέλος. 4′ λεπτά πριν το τέλος, με λέι απ του εξαιρετικού Γιάνκοβιτς (17 πόντους), ο Χολαργός προηγήθηκε με 64-63 και έδειχνε μεγαλύτερη ηρεμία στο παρκέ.

Στο τελευταίο 1:14 της αναμέτρησης, ο Φρεϊμάνις με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το σκορ 69-67 και έδωσε… αέρα νίκης στον Ήφαιστο, όμως ο Κώττας στα 24′ δευτερόλεπτα με 1/2 βολές μείωσε σε 69-68.

Το φινάλε ωστόσο ήταν συγκλονιστικό! Ο Φρεϊμάνις με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 70-68, ο Λοβ στα 15 δευτερόλεπτα αστόχησε σε ζευγάρι βολών αλλά και ο Ουίγκινς με τη σειρά του σπατάλησε την ευκαιρία (0/2 βολές), με αποτέλεσμα ο Χόκινς από τη γραμμή της φιλανθρωπίας να ισοφαρίσει σε 70-70.

Τελικά, ο Σμιθ στα 5,6 δευτερόλεπτα με 2/2 βολές χάρισε την “δραματική” νίκη στον Ήφαιστο με 72-70 αφού το τρίποντο του Λοβ βρήκε σίδερο!

Που κρίθηκε: Μετά από συνεχόμενες χαμένες βολές παικτών και από τις δύο ομάδες, το σκορ ήταν ισόπαλο σε 70-70 και ο Ήφαιστος πήρε την νίκη χάρη στις 2/2 βολές του Τζέρι Σμιθ στα 5,6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φρεϊμάνις ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους (4 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Γκότσερ με 7 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 27-37, 49-52, 72-70.