Κύμη: Φοβερό τέταρτο δεκάλεπτο και νίκη… ΖΩΗΣ επί του Ηφαίστου!

2019-04-10T16:02:45+00:00 2019-04-10T16:10:14+00:00.

10/Apr/19 16:02

BASKET LEAGUE / ÊÕÌÇ - ÇÖÁÉÓÔÏÓ ËÇÌÍÏÕ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÊÙÓÔÁÓ ÌÏÕÍÔÑÉ×ÁÓ / EUROKINISSI)

Με μία φοβερή εμφάνιση στη τέταρτη περίοδο, η Κύμη πήρε τη νίκη που τόσο ζητούσε απέναντι στον Ήφαιστο και έκανε τεράστιο βήμα παραμονής στη Basket League!

Η Κύμη το ήθελε περισσότερο και τελικά το πήρε! Στην αναμέτρηση της Χαλκίδας, η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με σκορ 90-83, χάρη στους 51 πόντους του δεύτερου ημιχρόνου!

Όλα τα λεφτά η τριπλέτα Σαγκς-Χόρτον-Τουτζιαράκη, με τους νικητές να βρίσκονται πλέον στο 6-17 και να βρίσκονται πολύ κοντά στη παραμονή, 3 αγωνιστικές πριν τιο φινάλε! Σε τροχιά playoffs συνεχίζει η ομάδα της Λήμνου με 12-11.

Για την 24η αγωνιστική, η Κύμη φιλοξενείται από τον Άρη (13/4, 15:45), ενώ ο Ήφαιστος υποδέχεται το Ρέθυμνο (13/4, 15:45).

Η εξέλιξη: Ο Ήφαιστος ξεκίνησε πολύ καλύτερα τον αγώνα, με τη Κύμη να είναι εμφανώς νευρική και αγχωμένη, μιας και ο λόγος για τη νίκη είναι πολύ σημαντικότερος για εκείνη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με 6 (13-19) λίγο πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, με το σκορ στο 10′ να είναι τελικά το 15-19.

Με ”όπλο” το τρίποντο και τους (3/5) στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα της Εύβοιας όχι μόνο μπήκε στο ματς, αλλά προσπέρασε κιόλας με 39-36. Οι Βάιντας Καρινιάουσκας, Κρις Χόρτον και Σταύρος Τουτζιαράκης ήταν οι πρωταγωνιστές στο πρώτο μέρος, με τον Ταϊρόν Μπρέιζελτον του Ηφαίστου να ξεχωρίζει (39-36).

Είχε Σαγκς και το πήρε!

Ο Σκοτ Σαγκς μπήκε στην επιθετική εξίσωση της Κύμης, όπως και ο Σον Έβανς από πλευράς Ηφαίστου και έτσι το ματς συνέχισε αμφίρροπο και στο δεύτερο μέρος του. Η ομάδα της Λήμνου πήρε και πάλι το προβάδισμα, κυρίως λόγω περισσότερων πόντων μέσα στη ρακέτα, με τον Σαγκς να εξελίσσεται σε ”παράγοντα Χ”, έχοντας τους 11 από τους 19 πόντους της ομάδας του (58-58).

Ο Τουτζιαράκης έφτασε στο νταμπλ νταμπλ, ο Καρινιάουσκας έβρισκε τους διαδρόμους και η ”ζημιά” στη ρακέτα του Ηφαίστου συνεχίστηκε. Με το σκορ στο 70-68 (35′), ο ρυθμός πήγε για τα καλά στα χέρια των γηπεδούχων, Ο έλεγχος των ριμπάουντ και η πιεστική άμυνα έφεραν το σκορ στο 77-70, στην μεγαλύτερη διαφορά στο ματς! Χόρτον και Καρινιάουσκας έκαναν… τη δουλειά και με 3′ να απομένουν, η διαφορά πήγε στους 8 (81-73), με τον Σαγκς να κάνει το 85-75, 2′ πριν το τέλος! Τίποτα δεν άλλαξε στο φινάλε, με το ματς να τελειώνει με σκορ 90-83!

Πού κρίθηκε: Μέσα σε 47”, η Κύμη έκανε το 81-75, 85-75 και με λιγότερο από 2′ να απομένουν, το ματς έφτασε ουσιαστικά στο τέλος του!

Παίκτης-κλειδί: Δίχως αμφιβολία, ο Σκοτ Σαγκς ήταν ο άνθρωπος της Κύμης. Με τους 11 πόντους του στη τρίτη περίοδο και τους συνολικά 24 (με 6 ριμπάουντ) είναι ο MVP των νικητών! Από κοντά και οι Τουτζιαράκης-Χόρτον με 14 πόντους-11 ριμπάουντ και 13-10 αντίστοιχα! Δεν πρέπει να παραλείψουμε και τους 18 του Καρινιάουσκας.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-36, 58-58, 90-83