Ιστορική επιτυχία για Χολαργό: “Κλείδωσε” τα playoffs με MVP Γιάνκοβιτς!

2019-04-10T16:45:11+00:00 2019-04-10T16:59:56+00:00.

10/Apr/19 16:45

Θρίαμβος για τον Χολαργό! Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επικράτησε με 76-63 απέναντι στον Άρη και εξασφάλισε την παρουσία της στα φετινά Playoffs της Basket League.

Πριν λίγους μήνες, ο Χολαργός πανηγύρισε την άνοδο του στην πρώτη κατηγορία. Σήμερα, πήρε μία σπουδαία νίκη κόντρα στον Άρη και θα δώσει το “παρών” στα playoffs.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν φυσικά ο Βλάντο Γιάνκοβιτς. Ο Έλληνας γκαρντ “γέμισε” την στατιστική του με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα και βρέθηκε παντού σε επίθεση και άμυνα.

Αντιθέτως, ο Άρης πραγματοποίησε κακή εμφάνιση στο δεύτερο μισό του αγώνα, με τα 23 λάθη να μην αφήνουν περιθώρια για κάτι καλό στην αναμέτρηση.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με τον Λευτέρη Μποχωρίδη να βρίσκεται σε εξαιρετική ημέρα, κατάφερε να προηγηθεί αρχικά με 7-10 και στη συνέχεια με 11-19. Ο Χολαργός ακούμπησε τη μπάλα στο ποστ και με βασικό εκφραστή των επιθέσεων του τον Αγκμπελέζε μείωσε σε 13-19, πριν ο Φιτζπάτρικ διαμορφώσει το 15-21.

O ρυθμός του αγώνα ήταν χαμηλός και οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με τις δύο ομάδες να ακουμπούν συνεχώς τη μπάλα στο ποστ. Τα εκατέρωθεν καλάθια των Οκερέαφορ και Μποχωρίδη, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 23-28 (15′) και λίγες κατοχές μετά οι γηπεδούχοι βρήκαν εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο δια χειρός Χόκινς (27-30).

Ο Άρης βρήκε ακόμα μία λύση από την περιφέρεια, αφού με ποσοστό 50% (5/10 τρίποντα) διατήρησε σταθερά το προβάδισμα και πήρε στα αποδυτήρια με τη διαφορά σε απόσταση μιας κατοχής (32-35).

Αξίζει να σημειωθεί πως στα 20 πρώτα λεπτά, το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ σε κανένα σημείο του ημιχρόνου, παρά τα 12 λάθη για μόλις 6 ασίστ.

To γύρισε ο Χολαργός με MVP τον Βλάντο Γιάνκοβιτς

Το πρώτο προβάδισμα του Χολαργού δεν άργησε να έρθει. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν τις λάθος επιλογές και έδωσαν την ευκαιρία στους αντιπάλους να τρέξουν 5-0 σερί για το 39-37 στο 22′.

Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στον Βλάντο Γιάνκοβιτς, ο οποίος μέχρι το 30′ του αγώνα είχε μόλις 7 πόντους αλλά την ίδια στιγμή μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και έκλεψε 4 μπάλες. Εν ολίγοις, συνέβαλε τα μέγιστα ώστε η ομάδα του να ανατρέψει την κατάσταση και να αυξήσει τις πιθανότητες για το θετικό αποτέλεσμα.

Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε μπροστά τον Χολαργό με 50-47 και ο διαδοχικές καλές άμυνες έστειλαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +7 (54-47). Ο Άρης αδυνατούσε να κυκλοφορήσει γρήγορα και σωστά τη μπάλα, με αποτέλεσμα είτε να υποπίπτει σε λάθος, είτε να παίρνει προσπάθειες υπό πολύ κακές προϋποθέσεις.

Η κατάσταση έγινε ακόμα πιο δύσκολη για τον σύλλογο της Θεσσαλονίκης, όταν ο Λοβ με πολύ δύσκολη προσπάθεια αύξησε για πρώτη φορά το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα (59-48, 33′).

Ο κόουτς Καστρίτης, ο οποίος είχε χάσει νωρίτερα τον Λευτέρη Μποχωρίδη με ενοχλήσεις στο πέλμα, κάλεσε τάιμ άουτ για να “ξυπνήσει” τους παίκτες του και η συγκεκριμένη κίνηση αποδείχθηκε ευεργετική. Οι Λάκι Τζόουνς και Γκάρι Μπελ σημείωσαν κρίσιμους πόντους και μείωσαν σε 59-55, με κάτι λιγότερο από 4 λεπτά να απομένουν για τη λήξη.

H προσπάθεια για την ολική επαναφορά ωστόσο, έμεινε στη μέση. Οι Τάλτον και Λοβ απάντησαν με προσωπικές προσπάθειες (65-58), ενώ λίγο μετά ο Γιάνκοβιτς με 2/2 ελεύθερες βολές (69-61) “καθάρισε” οριστικά την υπόθεση νίκη.

Το τελικό 76-63 χαρίζει την πρόκριση στη νεοφώτιστη ομάδα και υπογράφει μία ιστορική επιτυχία για το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη! Αντιθέτως, ο Άρης έμεινε οριστικά εκτός 8άδας.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 32-35, 50-47, 76-63

Παίκτης-κλειδί: Ο τίτλος του πολυτιμότερου πάει δικαίως στον Βλάντο Γιάνκοβιτς! Ο Έλληνας φόργουορντ έβγαλε ενέργεια στην άμυνα και σε 34.23 λεπτά συμμετοχής, πρόλαβε να σημειώσει 16 πόντους μαζί με 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα.