Μεγάλη νίκη το Λαύριο, πλεονέκτημα για την παραμονή στην Α1!

2019-04-13T16:36:39+00:00 2019-04-13T19:01:12+00:00.

Stelios Toromanidis

13/Apr/19 16:36

Κοντά στην παραμονή το Λαύριο που νίκησε με 76-69 εντός έδρας τον Χολαργό, έφτασε τις έξι νίκες σε 23 αγώνες (εκκρεμούν τα 31′ του αγώνα με τον Κολοσσό Ρόδου) και “ανάσανε” βαθμολογικά εν όψει των τελευταίων δυο αγωνιστικών της Basket League.

Η ομάδα της Λαυρεωτική με ένα μίνι ξέσπασμα στην ολοκλήρωση του αγώνα μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση των παικτών του κόουτς Λυκογιάννη που πλέον έπεσε στο 11-13 ρεκόρ, αλλά παραμένει χωρίς πρόβλημα στην πρώτη οκτάδα.

Διακύμανση αγώνα

Ντέρμπι το πρώτο δεκάλεπτο για τις δυο ομάδες, οι αλλαγές στο προβάδισμα ήταν αρκετές, τα ποσοστά ευστοχίας χαμηλά και ο αριθμός των επιθέσεων ίδιος. Στο 10′ το Λαύριο προηγούνταν με 18-16 χάρης στην καλή εμφάνιση του Λαμπ (6 π.), ενώ από τον Χολαργό πρώτος σκόρερ ήταν ο Χόκινς με 6 πόντους.

Οι γηπεδούχοι με 10-2 σερί μετέτρεψαν το 20-20 του 11′ σε 30-22 στο 13′ με πρωταγωνιστή των Ουίτι που σκόραρε 4 πόντους σε αυτό το διάστημα. Παρά το γεγονός πως αφυπνίστηκε επιθετικά και ο Μιλόσεβιτς (11 π.) για τους παίκτες του κόουτς Σερέλη, οι φιλοξενούμενοι με 16-7 σερί προσπέρασαν στο σκορ και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου επικρατούσαν με 38-37 έχοντας τους Φιτζπάτρικ και Χόκινς να πετυχαίνουν από 5 πόντους σε αυτήν την “αντεπίθεση”.

Το ματς συνέχισε να είναι κλειστό και στο δεύτερο μέρος. Τα αρκετά καλά ποσοστά από την περιφέρεια για τους δυο “μονομάχους” κρατούσαν το σκορ σε αρκετά υψηλά επίπεδα (55-57 στο 30′) και όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

Όμως παρόλα αυτά, οι Λαμπ και Μιλόσεβιτς συνέχισαν εκπληκτικά και το Λαύριο που ήταν σε κρίσιμο σημείο βαθμολογικά με 21-12 επιμέρους σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσε να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη με 76-69.

Παίκτης Κλειδί

Ο Λαμπ ήταν ο κορυφαίος του ματς οριακά σε σχέση με τον Μιλόσεβιτς, καθώς σκόραρε 18 πόντους, μοίρασε 3 ασίστ και μάζεψε 3 ριμπάουντ οδηγώντας τους γηπεδούχους σε μια σπουδαία νίκη.

Σημείο Κλειδί

Ο τρόπος που ολοκλήρωσε τον αγώνα το Λαύριο που έπαιξε πολύ σωστά και στις δυο μεριές του παρκέ, με αποτέλεσμα να τρέξει ένα 17-9 σερί στο φινάλε και να επικρατήσει σχετικά άνετα.

Δεκάλεπτα: 18-16, 37-38, 55-57, 76-69.

Στατιστικά του Λαυρίου:

Στατιστικά του Χολαργού:

Ο προπονητής του Χολαργού, Αρης Λυκογιάννης δήλωσε μετά το παιχνίδι: “Νομίζω έγινε ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι αρκετά δυνατό σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Αντιμετωπίσαμε με την σωστή οπτική γωνία το παιχνίδι, θέλαμε εξαρχής να είμαστε όπως κάθε εβδομάδα χτυπάμε όλα τα παιχνίδια παντού, είτε είμαστε εντός έδρας είτε εκτός.

Θέλαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί να διεκδικήσουμε τη νίκη, να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά γιατί είχαν όντως αυτήν την εικόνα και αυτή τη διάθεση σήμερα. Νομίζω πως έτσι όπως πήγε το παιχνίδι στο τέλος το ένστικτο της επιβίωσης της ομάδας η οποία το έχει περισσότερο ανάγκη λειτούργησε και έπαιξε βασικό ρόλο.

Όλοι οι παίκτες του Λαυρίου ευστόχησαν σε κάποια μεγάλα σουτ από την περιφέρεια, πήραν μία διαφορά στα τελευταία 3 λεπτά την οποία και διατήρησαν και κέρδισαν δίκαια”.

Από την πλευρά του ο προπονητής του Λαυρίου, Χρήστος Σερέλης είπε: “Είμαστε πολύ χαρούμενοι διότι καταφέραμε μετά από πολύ μεγάλη πίεση να κάνουμε μία νίκη που μας δίνει σε μεγάλο ποσοστό την παραμονή. Προφανώς και δεν έχει κριθεί τίποτα, διότι τα υπόλοιπα αποτελέσματα, το διπλό του Ρεθύμνου δεν περιπλέκει τα πράγματα απλώς δεν τα ξεκαθαρίζει.

Το καλό είναι όπως πριν από αυτό το παιχνίδι έτσι και τώρα δεν εξαρτόμαστε από καμία άλλη ομάδα και κανένα άλλο αποτέλεσμα παρά μόνο από την δική μας απόδοση και τα δικά μας αποτελέσματα. Έχουμε 2 παιχνίδια και 30 δευτερόλεπτα ακόμα να παίξουμε ξανά για να σωθούμε. Θεωρώ ότι αξίζουμε σωθούμε είμαστε από τις ομάδες που δεν πρέπει να πέσουμε και στο μυαλό μας πρέπει να έχουμε ότι πρέπει να κάνουμε 3 νίκες και όχι μία για να σωθούμε διότι πραγματικά δεν μας αξίζει να βρισκόμαστε στην θέση που βρισκόμαστε τώρα.

Τουλάχιστον να τελειώσουμε την χρονιά όπως μας αρμόζει με βάση αυτό που σκεφτόμασταν το καλοκαίρι και αυτό που έγινε από την μέση του πρωταθλήματος και μετά. Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους παίχτες μου ήταν πολύ δύσκολο το παιχνίδι είχε αρκετή πίεση και μας άγχωσε πολύ περισσότερο η χθεσινή απόφαση του ΑΣΕΑΔ που στην ουσία ακυρώνει το ένα αποτέλεσμα με τον Κολοσσό και πρέπει να επανέλθουμε για 30 δευτερόλεπτα.

Αυτό φάνηκε μέσα στον αγώνα, αλλά όλοι ευτυχώς κατά την διάρκεια του αγώνα ήταν πολύ δυνατοί στην άμυνα, πολύ σωστοί. Πιστέψανε ότι πρέπει να κερδίσουμε από την άμυνα και όχι από την επίθεση και για αυτό θέλω να τους δώσω συγχαρητήρια και να πω σε όλους και να δώσω και μία υπόσχεση στον κόσμο του Λαυρίου ότι πραγματικά θα παίξουμε για τρεις ακόμα νίκες μέχρι να τελειώσει το πρωτάθλημα”.