Άρης: “Τρομακτική” εμφάνιση και… +35 κόντρα στην Κύμη!

2019-04-13T16:29:20+00:00 2019-04-13T17:10:51+00:00.

13/Apr/19 16:29

BASKET LEAGUE / QǓ - ʕ̇ (֙ԏÑVɁ: ̏ԉύ ԅL)

Ο Άρης πανηγύρισε μία άνετη και εντυπωσιακή νίκη, απέναντι στο Κύμη με 95-60 στο “Nick Galis Hall”, στήνοντας… πάρτι από το πρώτο δεκάλεπτο, όπου και προηγήθηκε με 26-2.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένη και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Κύμη, κάτι που φάνηκε από την πρώτη περίοδο, όπου ουσιαστικά κρίθηκε ο νικητής με την διαφορά στο σκορ, να είναι σταθερά πάνω από τους 20 πόντους.

Πλέον ο Άρης έχει ρεκόρ 8-16 και έχει εξασφαλίσει την παραμονή του, ενώ η Κύμη με ρεκόρ 6-18 θα συνεχίσει την “μάχη” για να βρίσκεται και την νέα σεζόν στην Basket League.

Το παιχνίδι

Ο Άρης έστησε… πάρτι από νωρίς με το “φάντασμα” της Κύμης

Καλύτερα ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν με 10-2 (στο 4′), παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Ο Άρης ήταν ασταμάτητος στο παρκέ και προηγήθηκε με 17-2 (στο 7′), ενώ βρέθηκε μπροστά και με 24-2 (!!!) κάνοντας πραγματικά ότι ήθελε στο ματς απέναντι σε μία… ανύπαρκτη Κύμη (1/13 σουτ και 7 λάθη) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 26-2.

Στην δεύτερη περίοδο, η εικόνα ήταν παρόμοια με τον Άρη μάλιστα να ανεβάζει το προβάδισμα του στο +26 (29-3 στο 13′) και την Κύμη να… “υποφέρει”. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη, συνέχιζαν το “πάρτι” τους και ανέβασαν την διαφορά στους 31 πόντους (41-10 στο 17′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την Κύμη πίσω στο σκορ με 49-18.

Το… “πάρτι” συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Θεσσαλονίκη ξεκίνησε με, τους “κίτρινους” να διατηρούν σταθερά την διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (56-23 στο 24′) και να είναι ουσιαστικά “αγκαλιά”, με την νίκη. Η διαφορά έφτασε και στο +40 (65-25 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με τον Άρη στο +38 (74-36).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, όλα είχαν κριθεί και οι δύο ομάδες έκαναν δοκιμές στο παρκέ και οι προπονητές, ξεκούραζαν κυρίως τους βασικούς παίκτες τους. Στο 35ο λεπτό, η διαφορά μεταξύ Άρη και Κύμης ήταν στους 38 πόντους (82-44) και στο φινάλε οι “κίτρινοι” πανηγύρισαν την νίκη με 95-60.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου ο Άρης μπήκε “καυτός” και παράλληλα παίζοντας απίστευτη άμυνα, προηγήθηκε με το εντυπωσιακό 26-2 και σε κανένα σημείο του αγώνα, δεν έχασε το μεγάλο προβάδισμα που απέκτησε.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λευτέρης Μποχωρίδης ήταν και πάλι εξαιρετικός με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ και ο Λάκι Τζόουνς έκανε την διαφορά με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 26-2, 49-18, 73-36, 95-60

Ο προπονητής της Κύμης, Ισίδωρος Κουτσός στην συνέντευξη τύπου δήλωσε: “Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στον Άρη για τη δίκαια νίκη. Δε νομίζω ότι το παιχνίδι χρήζει ιδιαίτερης κριτικής. Κυριάρχησε στα ριμπάουντ και την άμυνα. Κάναμε λάθη. Η ομάδα μου ήταν κουρασμένη από τους τελικούς τους οποίους έχει δώσει. Χάσαμε δίκαια αλλά δε κλαίμε. Μετά από εδώ, ξεκινάμε τη προετοιμασία για τον τελευταίο τελικό που μας απομένει”.

Για την συνέχεια της σεζόν: “Δεν αλλάζει κάτι για εμάς. Το επόμενο παιχνίδι είναι το πιο σημαντικό”.