Ολυμπιακός: Συνέτριψε τον ΠΑΟΚ με 8 επαγγελματίες και δύο έφηβους! (video)

2019-04-13T16:28:57+00:00 2019-04-13T17:27:34+00:00.

13/Apr/19 16:28

BASKET LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÐÁÏÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ με μισή ομάδα στο μισοάδειο ΣΕΦ και μπαίνει στα Playoffs της Basket League, χωρίς να γνωρίζει ακόμα κανείς που θα καταλήξει και μέχρι πότε θα… αγωνίζεται στην ελληνική λίγκα.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Προφανώς εξαρτάται από τους χειρισμούς της ΚΕΔ,, αφού οι κόκκινοι δεν κάνουν πίσω σε όσα έχουν ζητήσει. Σε ένα παιχνίδι που ο Ντέιβιντ Μπλατ είχε 8 επαγγελματίες διαθέσιμους και γρήγορα έγιναν 7 με τον τραυματισμό του Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με σκορ 80-59 και πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο ήταν ανταγωνιστικοί, σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα διατηρούσαν και το προβάδισμα, όμως, στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός παρά τα χίλια μύρια προβλήματά του κυριάρχησε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

Κορυφαίος των νικητών ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, πολύ καλοί ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο οι Παπανικολάου (11π/8ασ/4ριμπ) και Μάντζαρης (8π/8ασ/6ριμπ), ξέσπασε στην επίθεση ο Ζακ Λεντέι (19π)στο δεύτερο ημίχρονο, εξαιρετικός και ο Βεζένκοφ με νταμπλ – νταμπλ (15π/14ριμπ!). Από τον ΠΑΟΚ σε διψήφιο αριθμό έφτασαν οι Χρυσικόπουλος (13π) και ο Μαργαρίτης (10π).

Ο Ολυμπιακός με σύνθεση… ανάγκης όπως έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα χωρίς Σπανούλη, Στρέλνιεκς (τραυματίες), με τον Γκος στις ΗΠΑ και τους Ουέμπερ, Τουπάν να έχουν αποχωρήσει για διαφορετικούς ο καθένας λόγος, κατέβηκε στο παρκέ με αρχικό σχήμα τον Μάντζαρη στον άσο, τον Παπανικολάου στο “2”, τον Βεζένκοφ στο “3” και τους Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ στην φροντ λάιν του.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα με μεγαλύτερη διάθεση και ενέργεια και με καλύτερα ποσοστά ευστοχίας.Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προηγήθηκε με 9-16 έξι λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα. Ο Ολυμπιακός με μοναδικό γκαρντ τον Μάντζαρη που στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε… 19 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα, δεν είχε καλύτερη επιλογή από το να πάει τη μπάλα συστηματικά στο ποστ.

Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ έπιασαν δουλειά και με ένα σερί 9-0 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 18-16. Κάπου εκεί έκανε την εμφάνισή του και ο Ιωσήφ Κολοβέρος, παιδί από την εφηβική ομάδα του Ολυμπιακού. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ μπροστά 20-22.

Όλα τα είχε ο Ολυμπιακός, ο τραυματισμός του Πρίντεζη του έλειπε

Ένα ακόμα κακό νέο για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν ο τραυματισμός του Πρίντεζη. Φάνηκε να τον τραβάει η μέση του, αποσύρθηκε, προσπάθησε να συνεχίσει, αλλά δεν μπορούσε καλά – καλά να περπατήσει σωστά και έφυγε για τα αποδυτήρια, ήταν φανερό πως δεν επρόκειτο να επιστρέψει. Έτσι, ο Ολυμπιακός έμεινε με 7 επαγγελματίες ουσιαστικά και τους έφηβους Κολοβέρο και Ζευγαρά!

Ο ΠΑΟΚ με πολυφωνία στην επίθεση, αλλά χωρίς ιδιαίτερα καλά ποσοστά κι αυτός κυρίως στα περιφερειακά σουτ, επανέκτησε το προβάδισμα. Προηγήθηκε με 29-34, αλλά στα τελευταία τρία λεπτά οι φιλοξενούμενοι δεν σκόραραν και κυριάρχησε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ. Με τον Σέρβο σέντερ να “γράφει” 14 πόντους και 8 ριμπάουντ στα πρώτα 20 λεπτά, οι κόκκινοι πήγαν στα αποδυτήρια ένα καλάθι μπροστά (36-34), αλλά με την πολύ ιδιαίτερη σύνθεση που είχαν σε αυτό το παιχνίδι, χρειαζόταν διαχείριση και ενέργεια από τους… διαθέσιμους.

Ο δικέφαλος του βορρά είχε 8 σκόρερ από 2 ως 8 πόντους, με τον Λίνο Χρυσικόπουλο να είναι εκείνος με την μεγαλύτερη παραγωγικότητα ως εκείνο το σημείο της αναμέτρησης.

Μπήκε δυνατά στην επανάληψη και το “καθάρισε”

Οι παίκτες του Μπλατ γνωρίζοντας πως τα πράγματα δεν είναι εύκολα βάση συνθηκών, μπήκαν πολύ καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, συγκριτικά με το πρώτο. Με τον Μάντζαρη να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι στο ματς και τον Λεντέι να κερδίζει κάποιες φάσεις στην επίθεση, οι ερυθρόλευκοι πήγαν για πρώτη φορά στο +7 (43-36) και πέρα από την επίθεση, προσπαθούσαν να πιέσουν στην άμυνα με μεγαλύτερη διάθεση.

Με τους Μάντζαρη, Παπανικολάου, Μάντζαρη να συνεργάζονται άρτια και με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζει κίνηση μακριά από την μπάλα, ο Ολυμπιακός έσπασε το φράγμα των 10 πόντων (54-44) στο 26′ κι εκείνη τη στιγμή φαινόταν να έχει το πλήρη έλεγχο του ματς. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 54-49, αλλά αυτή η προσπάθεια δεν είχε διάρκεια. Ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα, είχε πλουραλισμό και ρυθμό, βελτίωσε κάπως την άμυνα στη ρακέτα του και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με την κληρονομιά των 11 πόντων (60-49). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά άνοιξε ακόμα περισσότερο, ο Ολυμπιακός συνέχιζε να παίζει καλά και ο ΠΑΟΚ άσχημα. Με τρίποντο του Λεντέι στο 37′ η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 πόντους (74-54) και το μόνο που απέμενε να μάθουμε ήταν το τελικό σκορ.

Πού κρίθηκε

Σε μεγάλο βαθμό, στη τρίτη περίοδο! Εκεί, ο Ολυμπιακός με επί μέρους σερί 24-15, δημιούργησε διαφορά μεγαλύτερη των 10 πόντων (60-49), απέκτησε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, είχε +6 κατοχές και δεν έδωσε πολλά περιθώρια στον ΠΑΟΚ για εύκολα καλάθια, ούτε για παιχνίδι στο ανοιχτό γήπεδο. Μπορεί οι παίκτες που είχε ο Ολυμπιακός στην διάθεσή του να ήταν λιγότεροι από ποτέ, μπορεί καθαρόαιμο γκαρντ να ήταν μόνο ο Μάντζαρης, αλλά και πάλι υπήρχε διαφορά ποιότητας και σε αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός ουσιαστικά έβαλε το νερό στο αυλάκι για τη νίκη.

Ο πολυτιμότερος

Ποιος άλλος; Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με ένα ακόμα νταμπλ – νταμπλ (16π/10ριμπ). Με όλη τη περιφέρεια του Ολυμπιακού είτε στα πιτς, είτε… φευγάτη και με τον Πρίντεζη τραυματία από το πρώτο ημίχρονο, ο Σέρβος ήταν για μια ακόμα φορά εκείνος που έπρεπε να θέσει τις βάσεις τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα. Και το έκανε, χωρίς να έχει είναι αλήθεια απέναντί του αντίπαλο στα μέτρα του.