Ήφαιστος: Κέρδισε τον Άρη στη Λήμνο με τριπλέτα-φωτιά!

2019-04-20T17:45:43+00:00 2019-04-20T18:58:44+00:00.

20/Apr/19 17:45

BASKET LEAGUE / ÇÖÁÉÓÔÏÓ ËÇÌÍÏÕ - ÁÑÇÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÃÉÙÑÃÏÓ ÃÊÏÕÔÆÉÏÕËÇÓ / EUROKINISSI)

Ο Ήφαιστος κέρδισε τον Άρη για την 25η αγωνιστική της Basket League και έφτασε τις 13 νίκες, σε μία φανταστική για τη Λήμνο χρονιά!

Στο… αδιάφορο βαθμολογικά ματς της Λήμνου, ο Ήφαιστος κέρδισε τον Άρη με 73-64, με την ατμόσφαιρα του γηπέδου να είναι για μία ακόμα φορά εκπληκτική!

Όλα τα λεφτά η τριπλέτα Γκότσερ-Φρεϊμάνις-Έβανς για τους νικητές (είχαν τους 56 από τους 73 πόντους της ομάδας τους), οι οποίοι έφτασαν τις 13 νίκες και τους 38 βαθμούς και παραμένουν στην 6η θέση, δύσκολα όμως θα μείνουν εκεί μέχρι το τέλος, καθώς ο Ολυμπιακός έχει 36 βαθμούς και δύο ακόμα αγώνες μπροστά του.

Αν οι ”ερυθρόλευκοι” κάνουν το 2/2, τότε φτάνουν τους 40 και σε πιθανή ισοβαθμία με τον Ήφαιστο, έχουν το πάνω χέρι. Όπως και να έχει, η 7η θέση είναι ”κλειδωμένη”! Όσο για τον Άρη, έχει πλέον 33 βαθμούς, μένοντας στις 8 νίκες.

Στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, ο Ήφαιστος φιλοξενείται από το Λαύριο (12/5), ενώ ο Άρης υποδέχεται το Ρέθυμνο (12/5).

Η εξέλιξη: Φοβερό ξεκίνημα για τον Ήφαιστο, ο οποίος με 10-0 στα πρώτα 3′ αιφνιδίασε τον Άρη. Οι διψήφιες διαφορές παρόλα αυτά δεν διατηρήθηκαν (18-12), παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι, ειδικά από τα 6,75μ., ενώ οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ.

Το 18-7 έγινε 18-14 στις αρχές της δεύτερη περιόδου, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν ως ”όπλο” την επιθετική πολυφωνία τους. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και μπροστά στο σκορ, με τον Λάκι Τζόουνς να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεών τους! Ο Τόντρικ Γκότσερ όμως ”’μίλησε” στο φινάλε και έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 31-30.

Καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο και νίκη!

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία άλλη υπόθεση, με τους γηπεδούχους να πατάνε το γκάζι και να ξεφεύγουν ακόμα και με 12, με τους Σον Έβανς και Ρόλαντς Φρεϊμάνις να είναι ”καυτοί”! Το 52-44 της τρίτης περιόδου έδωσε σημαντικό προβάδισμα στον Ήφαιστο, με τον Άρη να προσπαθεί να μειώσει στα τελευταία λεπτά, όμως η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 5, με τους γηπεδούχους να φτάνουν το τελικό 73-64 και την 13η φετινή τους νίκη!

Πού κρίθηκε: Όλα κρίθηκαν στη τρίτη περίοδο, με τον Ήφαιστο να έχει επιμέρους 21-14 και να παίρνει ”καθαρό” προβάδισμα, το οποίο δεν έχασε μέχρι και το φινάλε!

Παίκτης-κλειδί: Φανταστική η τριπλέτα Γκότσερ-Φρεϊμάνις-Έβανς, με τον πρώτο να έχει 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, τον δεύτερο 23-6 και τον τρίτο να κάνει ακόμα ένα νταμπλ νταμπλ με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 31-30, 52-44, 73-64

Τα στατιστικά:

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Σωτήρης Μανωλόπουλος τόνισε: “Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στον Άρη και τον προπονητή του. παρ’ όλο που δεν είχε κίνητρο ήταν πάρα πολύ ανταγωνιστικός, μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Αυτή η ομάδα έχει αποκτήσει χαρακτήρα και θέλω να της δώσω συγχαρητήρια. Είναι μια πολύ μεγάλη νίκη για εμάς, εξασφαλίσαμε την 7η θέση και θα παίξουμε πλέι-οφ. Το πιο σημαντικό από τη νίκη, είναι το 13ο sold-out.

Ευχαριστούμε πάρα πολύ τον κόσμο, μας έχει βοηθήσει και μας το δείχνει κάθε μέρα” ενώ πρόσθεσε για τον αγώνα: “Ξεκινήσαμε καλά, αλλά η άμυνα του Άρη ήταν πολύ δυνατή και μας έβγαλε εκτός επίθεσης, αρκετές φορές. Ήταν πολύ δύσκολη νίκη, γιατί ο Άρης ήταν πάρα πολύ ανταγωνιστικός”.

Από τη πλευρά του, ο Γιάννης Καστρίτης είπε: ”Να δώσω πολλά συγχαρητήρια στον κόουτς Μανωλόπουλο και στην ομάδα του Ηφαίστου, τόσο για την σημερινή εμφάνιση, αλλά και την συνολική του παρουσία στο πρωτάθλημα. Σήμερα μπήκαν με πολύ μεγάλο κίνητρο στο παιχνίδι, θέλανε τη νίκη. Δεν μπορώ να πω εμείς ότι, εμείς δεν είχαμε κίνητρο. Είχαμε δουλέψει πάρα πολύ καλά όλη την εβδομάδα. Θέλουμε να συνεχίσουμε μέχρι τέλους πολύ δυνατά και να διεκδικήσουμε ό,τι μπορούμε από το πρωτάθλημα.

Παρ’ όλο που δεν ξεκινήσαμε καλά, καταφέραμε και προηγηθήκαμε στο σκορ. Ακόμα και στο δεύτερο ημίχρονο που μας ξέφυγε το παιχνίδι, τα παιδιά μας ήταν εκεί κι έδειχναν ότι δεν ήθελαν να χάσουν και διεκδικούσαν ό,τι καλύτερο από το παιχνίδι, μέχρι το τελευταίο λεπτό. Εμείς έχουμε ένα παιχνίδι ακόμα μπροστά μας με το Ρέθυμνο και θέλουμε να κλείσουμε την χρονιά όπως πρέπει, μπροστά στους φιλάθλους μας. Καλή συνέχεια στον Ήφαιστο στα πλέι-οφ.

Επιστρέψαμε σήμερα κοντά στο 20, κάναμε 19 λάθη. Πραγματικά μας κόστισαν. Ο Ήφαιστος πολλά από αυτά τα μετέφρασε σε πόντους στον αιφνιδιασμό. Όσο ελέγχαμε τον ρυθμό και πηγαίναμε έξυπνα σε επιθέσεις πέντε εναντίον πέντε, είχαμε καλύτερη παρουσία. Είχαμε την απουσία του Λευτέρη, αλλά δεν έχει σημασία, καθώς και άλλες φορές έχουμε παίξει με απουσία κι άλλων παιδιών. Όλοι προσπαθούμε να καλύψουμε τις απουσίες μας. Μπράβο και συγχαρητήρια στα παιδιά μας, γιατί δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους.”