Κύμη: Λύγισε το Λαύριο, αλλά… ελπίζει σε “θαύμα” για την παραμονή!

2019-04-20T17:39:15+00:00 2019-04-20T18:46:09+00:00.

20/Apr/19 17:39

Η Κύμη κέρδισε με 89-88 το Λαύριο στην Χαλκίδα, όμως διατηρεί ελάχιστες πιθανότητες; παραμονής στην Basket League, αφού χρειάζεται συνδυασμό αποτελεσμάτων.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν ακόμα και με +22, όμως η ομάδα του Χρήστου Σερέλε μείωσε και παρότι στο 38ο λεπτό βρέθηκε στο -10, κατάφερε να διεκδικήσει το διπλό αλλά τελικά γνώρισε την ήττα.

Η Κύμη πλέον με ρεκόρ 7-18, έχει ελάχιστες πιθανότητες παραμονής αφού θα πρέπει είτε να κερδίσει το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, είτε το Λαύριο που έχει ρεκόρ 6-17 να χάσει το “δραματικό” παιχνίδι με τον Κολοσσό που απομένουν να παιχθούν 30′ δευτερόλεπτα και το ματς της τελευταίας αγωνιστικής.

Το παιχνίδι

Προβάδισμα για Κύμη, αλλά επιστροφή από το -22 για Λαύριο

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν με 14-9 (στο 4′), με τις δύο ομάδες να είναι “ζεστές” επιθετικά. Η Κύμη με την επίθεση της να έχει πάρει “φωτιά” και με επιμέρους σκορ 13-5 πήρε προβάδισμα 13 πόντων (27-14 στο 8′) και η πρώτη περίοδο έληξε, με 30-21!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να παίζουν πολύ καλά και με επιμέρους σκορ 11-5, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +15 (41-26 στο 14′). Η διαφορά έφτασε και στο +22 (48-26) με το Λαύριο να είναι “εκτός αγώνα”, αλλά τελικά να μειώνει με 8-0 σερί σε 48-34 (στο 17′) και το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται, με 51-42.

Στο τέλος μίλησε η έδρα

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να μην έχουν καθόλου επιθετικό ρυθμό, τις άμυνες να κυριαρχούν και την Κύμη να προηγείται με 58-46 (στο 24′). Με μικρό σερί 4-0, οι γηπεδούχοι έκαναν το σκορ 62-46 και στην συνέχεια, διατήρησαν το διψήφιο προβάδισμα τους (64-50 στο 28′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε, με το Λαύριο πίσω στο σκορ με 71-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το Λαύριο αντέδρασε με επιμέρους σκορ 7-2 και μείωσε μετά από πολλή ώρα, κάτω από τους 10 πόντους (73-66 στο 33′). Το επιμέρους σκορ των φιλοξενούμενων έφτασε το 13-3 και η διαφορά έπεσε στο… καλάθι (74-72). Η Κύμη δεν έμεινε άπραγη και στο 36ο λεπτό, προηγήθηκε 85-74 έπειτα από επιμέρους σκορ 11-2 και έγινε το φαβορί για την νίκη.

2 λεπτά πριν το φινάλε, η Κύμη ήταν στο +10 (87-77) και “αγκαλιά” με την νίκη, όμως στα 44 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, το Λαύριο με 8-0 σερί μείωσε σε 87-86 και από το πουθενά έβαλε “φωτιά” στο παιχνίδι. Τελικά, η Κύμη πήρε την μεγάλη νίκη με 89-88 χάρη στην άμυνα της και την ψυχραιμία στις βολές, αλλά η παραμονή είναι δύσκολη υπόθεση.

Που κρίθηκε: Στο σημείο που το Λαύριο μείωσε σε 87-85 44 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, η Κύμη τελικά με εξαιρετική άμυνα και τις βολές του Καριανιάουσκας πήρε το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλιαμς ήταν πολύ καλός στην επίθεση με 22 πόντους, ενώ εξαιρετική δουλειά έκαναν ο Χόρτον με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 2 μπλο και ο Καρινιάουσκας με 14 πόντους, 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 51-42, 71-59, 89-88