Ολυμπιακός: Εύκολη νίκη επί της ΑΕΚ με καλό μπάσκετ και κυριαρχία Μιλουτίνοφ (video)

2019-04-20T17:33:39+00:00 2019-04-20T18:27:53+00:00.

20/Apr/19 17:33

BASKET LEAGUE / ÁÅÊ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÁÍÔÙÍÇÓ ÍÉÊÏËÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός νίκησε την ΆΕΚ στο ΟΑΚΑ με 67-76 και έδειξε να βρίσκει σιγά – σιγά τα πατήματά του με το νέο ρόστερ και τα διαφοροποιημένα δεδομένα. Η ΆΕΚ προσπάθησε, αλλά πλήρωσε τις απουσίες στα γκαρντ και ήταν αρκετά προβλέψιμη και “δυσκοίλια” επιθετικά.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Γκος, Λεντέι), ενώ κορυφαίος της ΆΕΚ στην επίθεση ήταν σίγουρα ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 16 πόντους. Διψήφιοι, αλλά χωρίς μεγάλη επιρροή στο ματς και οι Χάντερ και Τζέιμς.

Για τους γηπεδούχους αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα, κάτι ασυνήθιστο, ενώ ο Ολυμπιακός μπαίνει στα πλέι οφ με κάπως βελτιωμένο μπάσκετ, αλλά με μεγαλύτερη πιθανότητα να μην διεκδικήσει καν το ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε σχεδόν σε όλο το παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο κοντά στα δύο καλάθια, στη τρίτη περίοδο είχε ένα ξέσπασμα από τη περιφέρεια και στο τέλος σφράγισε τη νίκη με τον τρόπο που ξεκίνησε τον αγώνα, με δημιουργία και σκορ στο ζωγραφιστό.

Ολυμπιακός και ΆΕΚ ξεκίνησαν με στόχο να κάνουν μια καλή εμφάνιση και να πάρουν μια νίκη περισσότερο ψυχολογίας και πρεστίζ. Οι ειδικές συνθήκες που επικρατούν στην ομάδα του Πειραιά οδήγησαν τον Ντέιβιντ Μπλατ να κατεβάσει ένα πολύ ψηλό αρχικό σχημα με ένα πλέι μέικερ, τον Βαγγέλη Μάντζαρη, τρία φόργουορντ (Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Λεντέι), τη στιγμή που ο Λούκα Μπάνκι εμπιστεύτηκε απόντος των Θίοντορ και Γιορκ, τους Ξανθόπουλο, Ρος, Γκρίφιν, Σάκοτα και Χάντερ.

Με το “καλημέρα” οι κόκκινοι έδειξαν τον στόχο τους στην επιθετική τακτική, που ήταν να πηγαίνει η μπάλα συστηματικά κοντά στο καλάθι με ποστ απ καταστάσεις, όχι μόνο με τον Μιλουτίνοφ, αλλά από όλες τις θέσεις. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε νωρίς στο ματς 9-17 με αποτελεσματικότητα κοντά στο καλάθι και 2-3 τρανζίσιον κατοχές που έφεραν εύκολο σκορ. Η ΑΕΚ από την άλλη στηριζόταν περισσότερο στο περιφερειακό σουτ, αφού ναι μεν προσπαθούσε μετά από αλλαγές στα σκριν να δημιουργήσει μις – ματς, αλλά αυτή η προσπάθεια δεν απέδωσε.

Θραύση στο ποστ ο Ολυμπιακός, τρίποντα η ΆΕΚ

Με την είσοδο του Λαρεντζάκη οι γηπεδούχοι άλλαξαν πρόσωπο, μπόρεσαν να ανοίξουν τον ρυθμό τους και ευστόχησαν και στα πρώτα μακρινά σουτ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Ολυμπιακό μπροστά 20-21. Το μοτίβο δεν άλλαξε ούτε στα επόμενα λεπτά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι επέμεναν να πηγαίνουν στο ποστ και η αλήθεια είναι πως σε αντίθεση με άλλες φορές, υπήρχε αρκετά καλή κίνηση μακριά από την μπάλα για τους ερυθρόλευκους με τον Μιλουτίνοφ να είναι ο κεντρικός μοχλός δημιουργίας στην επίθεση. Η ομάδα του Μπλατ δημιούργησε διαφορά 9 πόντων για πρώτη φορά (30-39) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, όμως, η ΆΕΚ με δύο τρίποντα (Γιαννόπουλος, Ρος) μείωσε στους τρεις (36-39) με τους μονομάχους να έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς για την επανάληψη.

Είναι χαρακτηριστικό για τον τρόπο παιχνιδιού σε αυτό το διάστημα πως ο Ολυμπιακός πήρε 24 από τους 39 πόντους του μέσα από τη ρακέτα χωρίς σε αυτούς τους να υπολογίζουμε ελεύθερες βολές που προέκυψαν από προσπάθειες κοντά στο καλάθι. Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός δεν είχε πετύχει ούτε ένα τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο και είχε 0/6!

Αντίθετα, η Ένωση έμεινε κοντά κυρίως επειδή σκόραρε 7 τρίποντα (7/16) με τους Λαρεντζάκη, Ρος, αλλά και τον Γιαννόπουλο να προσφέρουν σημαντικές λύσεις. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ΆΕΚ πέρασε μπροστά (40-39), όμως, ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 8-0 (40-47) με τους Παπανικολαου και Βεζένκοφ να πετυχαίνουν τα πρώτα τρίποντα της ομάδας τους.

Αλλαξε η άμυνα της ΆΕΚ, ξεκίνησε τα τρίποντα ο Ολυμπιακός

Τι είχε αλλάξει; Η άμυνα της ΆΕΚ έκλεισε περισσότερο μέσα, βλέποντας πως ο αντίπαλος σκοράρει αποκλειστικά από το χαμηλό ποστ κι έτσι άνοιξαν οι χώροι για ελεύθερα περιφερειακά σουτ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ξανά, με προσπάθεια να εκμεταλλευτούν περισσότερο τον Χάντερ και καταστάσεις στο ανοιχτό γήπεδο μετά από καλές άμυνες (48-49). Για μια ακόμα φορά, όμως, ήρθε άμεση απάντηση από την αντίπερα όχθη. Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 8-0 με παίκτη – κλειδί τον Κώστα Παπανικολάου και ξέφυγε με 8 πόντους (49-57) λίγα δευτερόλεπτα πριν πέσει η αυλαία της τρίτης περιόδου. Στο 30′ το σκορ ήταν 50-57 υπέρ των φιλοξενούμενων που από τα 0 τρίποντα του ημιχρόνου, έβαλαν 4 σε αυτό το δεκάλεπτο.

Το “καθάρισε” μέσα σε λίγα λεπτά

Η ΑΕΚ αποδείχτηκε ανέτοιμη να διαχειριστεί την κατάσταση και έχασε την επαφή με το σκορ στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, ίσως προδομένη και από την έλλειψη λύσεων στη περιφέρεια. Ο Ολυμπιακός με ένα σχήμα που είχε δύο γκαρντ (Γκος, Τσέρι) και τους Παπανικολάου, Λεντέι, Μιλουτίνοφ κυριάρχησε πλήρως σε άμυνα και επίθεση και μέσα σε τρία λεπτά, είχε εκτοξεύσει την διαφορά στους 15 πόντους (51-66). Οι Λεντέι – Μιλουτίνοφ έκαναν πάρτι, οι περιφερειακοί του Μπλατ είχαν καλές εμπνεύσεις και την ίδια στιγμή η επίθεση της ΆΕΚ δεν είχε ούτε ρυθμού, ούτε καλές συνεργασίες.

Η ΆΕΚ έπαιζε στο γήπεδό της, δεν έχει κερδίσει φέτος κανένα παιχνίδι απέναντι σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό, για την ακρίβεια δεν έχει καταφέρει να είναι ανταγωνιστική σε κανένα και ήταν σίγουρο πως δεν θα παρατήσει τη μάχη. Με δύο τρίποντα από Σάκοτα και Λαρεντζάκη (57-66) προσπάθησε να χτίσει μια αντεπίθεση. Ο Ουίλ Τσέρι στη πρώτη του εμφάνιση με τα ερυθρόλευκα προσέφερε αρκετά με μια μεστή εμφάνιση και από πλευράς γηπεδούχων, αυτός που προσπαθούσε μέχρι το τέλος, ήταν ο Λαρεντζάκης. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε και δεν εδικαιούτο να πάρει περισσότερα από αυτό το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο ως το τέλος και έφτασε στη νίκη χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά.

Που κρίθηκε

Εν πολλοίς το ντέρμπι του ΟΑΚΑ κρίθηκε στο διάστημα από τα μέσα της τρίτης περιόδου, μέχρι το 33′. Η ΑΕΚ βρισκόταν πίσω ένα πόντο (48-49) και ο Ολυμπιακός με 8 λεπτά κυριαρχίας έτρεξε ένα σερί 3-17, πήγε τη διαφορά στους 15 πόντους, έβγαλε ωραίες φάσεις στην επίθεση και δημιούργησε πολύ στερεές βάσεις για την νίκη του. Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν στην αναμέτρηση με προβλήματα, απλά φαίνεται πως ο Ολυμπιακός έχει συμβιβαστεί με αυτή την κατάσταση και αρχίζει να την συνηθίζει, ενώ η ΆΕΚ δεν μπόρεσε να βρει λύσεις, κυρίως για να καλύψει το κενό του Θίοντορ, απόντος και του νεαποκτηθέντα και παράλληλα έχασε τις μάχες στη ρακέτα. Υπό αυτές τις συνθήκες, η νίκη του Ολυμπιακού ήρθε φυσιολογικά.

Ο πολυτιμότερο παίκτης του αγώνα

Για μια ακόμα φορά ο Νίκολα Μιλουτίνοφ. Ο Σέρβος σέντερ του Ολυμπιακού τα έκανε όλα. Ήταν σκιάχτρο αμυντικά για τους αντιπάλους του, κυριάρχησε απόλυτα στα ριμπάουντ, έπαιζε ως πλέι μέικερ και σκόραρε πολύ με αξιόπιστα ποσοστά. Ο Μιλουτίνοφ έγραψε σε αυτή την αναμέτρηση 14 πόντους με 18(!) ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5/10 σουτ. Ποιότητα…