Ολυμπιακός: Έβγαλε κέφι στο δεύτερο και… αποχαιρέτησε τον Κολοσσό

2019-05-04T18:12:49+00:00 2019-05-04T18:34:43+00:00.

04/May/19 18:12

BASKET LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÊÏËÏÓÓÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Στο εξ αναβολής ματς της 22ης αγωνιστικής, ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη σε βάρος του Κολοσσού, ο οποίος και ”αποχαιρέτησε” μαθηματικά τη Basket League.

H ομάδα της Ρόδου προσπάθησε να κάνει την μεγάλη έκπληξη, όμως οι νίκες στις έδρας των ΠΑΟΚ και Λαυρίου, δεν ήταν αρκετές. Ο Κολοσσός γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό με σκορ 95-74 και έχασε κάθε ελπίδα για παραμονή στη πρώτη κατηγορία (5-20).

Όσο για τους ”ερυθρόλευκους”, οι οποίοι ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο μέρος, έφτασαν τους 38 βαθμούς, έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον ”διπλό” Νίκολα Μιλουτίνοφ, αλλά και τον Σάσα Βεζένκοφ, στην κορυφαία επιθετική του εμφάνιση με την φανέλα του Ολυμπιακού.

Στο φινάλε της κανονικής διάρκειας (26η αγωνιστική), ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Προμηθέα (8/5, 17:30), σε μία αναμέτρηση που αναμένεται να είναι καθοριστική για το μέλλον της ομάδας, μετά και τον ορισμό του Παναγιώτη Αναστόπουλου. Όσο για τον Κολοσσό, φιλοξενεί την ΑΕΚ (8/5, 17:30), σε ένα ματς που δεν έχει καμία πλέον σημασία για τον ίδιο.

Η εξέλιξη: Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με τους ΖεϊΒόν Πίνκστον και Γιάννη Γεωργαλή, προηγήθηκε με 13-10. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ”χτύπησε” στο ζωγραφιστό με τους Σάσα Βεζένκοφ-Γιώργο Πρίντεζη, για το 20-18 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Κώστας Παπαδάκης βρήκε δύο φορές τον στόχο από τα 6,75μ. και έτσι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 22-27 στο 12′, με τον Πρίντεζη να φτάνει γρήγορα τους 9 πόντους και να ”γράφει” το 29-29 στο 14′! Και κάπου εκεί, η επιθετική πολυφωνία των ”ερυθρολεύκων”, με το 31-31 να γίνει μέσα σε 3′, 43-31, με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να ανεβάζει στροφές. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 45-35, με τον Ολυμπιακό να έχει πάρει μία καλή διαφορά.

Σαρωτικός ο Μιλουτίνοφ και… τέλος

H καλή επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη τριπλέτα Πρίντεζη-Βεζένκοφ-Μιλουτίνοφ να σκοράρει, φτάνοντας ακόμα και στο +15 (52-37). Ο Μάλκολμ Λι δεν επέτρεψε να ξεφύγει περαιτέρω η διαφορά, μειώνοντας με 52-42, όμως όχι για πολύ. Ο Ουίλ Τσέρι έκανε το 59-42, με τη μεγαλύτερη διαφορά του ματς να έρχεται με το +21 (71-50) και τον ”Μίλου” να φτάνει σε ένα επιβλητικό νταμπλ νταμπλ (15 πόντοι-11 ριμπάουντ), σε 20′ συμμετοχής και τον Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος να φτάνει τους 11.

Ο Ζακ ΛεΝτέι έδωσε ανάσες στον Γιώργο Πρίντεζη και με δικούς τους πόντους, διατήρησε την ομάδα του πάνω από το +20, με τη διαφορά μάλιστα να φτάνει ακόμα και στους 25! Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Κολοσσό να φεύγει ηττήμένος από το ΣΕΦ, μετά το τελικό 95-74.

Πού κρίθηκε: Από το 31-31, ο Ολυμπιακός έφτασε μέσα σε λίγα λεπτά στο +12. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι νικητές πήραν το προβάδισμα και το πήγαν πάνω από τους 20 στη τρίτη περίοδο, όπου και τελείωσε ουσιαστικά τελείωσε η αναμέτρηση.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν ασταμάτητος στο ζωγραφιστό και με τους δικούς τους 17 πόντους και 12 ριμπάουντ ”καθάρισε” για τους γηπεδούχους.

Αν και άστοχος από τα 6,75μ. (0/5), ο Σάσα Βεζένκοφ έκανε ρεκόρ με τη φανέλα του Ολυμπιακού, με 18 πόντους-8 ριμπάουντ, ενώ και ο Ζακ ΛεΝτέι ανέβασε στροφές στο τέλος, έχοντας 14 πόντους. Στους 13 έμεινε ο Γιώργος Πρίντεζης και στους 11 (με 6 ασίστ) ο Ουίλιαμς-Γκος

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 45-35, 71-53, 95-74