Ολυμπιακός: Έγινε ματς, κερασάκι στη τούρτα ο… Τσέρι!

2019-05-08T18:10:38+00:00 2019-05-08T18:16:09+00:00.

08/May/19 18:10

BASKET LEAGUE / ϓ֐ - БόLjŁӠЁԑS (֙ԏÑVɁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την regular season της Basket League παρά τον “επεισοδιακό” χαρακτήρα που είχε και κέρδισε εύκολα τον Προμηθέα Πατρών στο “ζεστό” από τον κόσμο ΣΕΦ, με 86-59.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ δεν φάνηκε καθόλου επηρεασμένη από όσα είχαν συμβεί πριν το παιχνίδι και φάνηκε πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση, αφού ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έχασε τον έλεγχο και μάλιστα έπαιξε κατά διαστήματα καλό μπάσκετ, κλείνοντας με όσο καλύτερο τρόπο γινόταν την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός τερματίζει την regular season με ρεκόρ 22-3 και 40 βαθμούς λόγω των ποινών που του έχουν επιβληθεί, ενώ ο Προμηθέας πραγματοποίησε μία πολύ καλή σεζόν και φυσικά θα βρεθεί στα playoffs με ρεκόρ 16-10 και 42 βαθμούς.

Το παιχνίδι

“Ερυθρόλευκο πάρτι” από νωρίς!

Ντέρμπι ήταν το ματς στο ξεκίνημα του, με τον Ολυμπιακό να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 10-9 (στο 4′). Μπορεί η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, να διατηρούσε το προβάδισμα όμως ο Προμηθέας ήταν πολύ καλός (17-15 στο 8′) και έμενε κοντά στο σκορ. Η πρώτη περίοδος έληξε, με τους γηπεδούχους να κάνουν 7-0 σερί και να προηγούνται με 24-15, με τον Βεζένκοφ να έχει 7 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός επιθετικά είχε βρει ρυθμό και για πρώτη φορά προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (31-19 στο 12′). Οι Πειραιώτες είχαν παγιώσει μία ισχυρή διψήφια διαφορά (39-23 στο 15′) και έλεγχαν πλήρως το ματς, παρότι είχαν μόλις 3/11 τρίποντα, αλλά και ήδη 13 ασίστ. Η διαφορά για τους Πειραιώτες έφτασε και στο +18 (45-27 στο 17′) με τρίποντο του Μάντζαρι και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με 50-30.

Το “show” του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο!

Το δεύτερο ημίχρονο στο “ζεστό” από τον κόσμο ΣΕΦ ξεκίνησε με, τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να παρουσιάζουν σοβαρό πρόσωπο και να διατηρούν μία διαφορά ασφαλείας 20 πόντων (56-36 στο 24′). Οι Πατρινοί, δεν μπορούσαν να μειώσουν με τον Ολυμπιακό να έχει τον απόλυτο έλεγχο και στις δύο πλευρές του παρκέ (64-42 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με 72-48.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν με μικρό σερί 5-0 και ανέβασαν την διαφορά στο +29 (77-48 στο 33′) για πρώτη φορά. Όλα είχαν κριθεί με την διαφορά στο +27 (81-54 στο 36′) και στο φινάλε ο Ολυμπιακός μαζί με τον κόσμο του, πανηγύρισε το ροζ φύλλο αγώνα με 86-59.

Που κρίθηκε: Στην δεύτερη περίοδο, όπου ο Ολυμπιακός έχοντας πλεονέκτημα 9 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο, έκανε επιμέρους σκορ 26-15 και “καθάρισε” ουσιαστικά την… υπόθεση νίκη, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενος με 20 πόντους (50-30).

Παίκτης-κλειδί: Ο Τσέρι ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ πολύ καλοί ήταν ο ΛεΝτέι με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μιλουτίνοφ με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μάντζαρης με 10 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 50-30, 72-48, 86-59