Η ΑΕΚ έριξε 100άρα, ο Κολοσσός αποχαιρέτησε την κατηγορία!

2019-05-08T18:27:13+00:00 2019-05-08T18:45:46+00:00.

08/May/19 18:27

Η επίθεση της ΑΕΚ πετούσε “φωτιές” απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου και η “βασίλισσα” επικράτησε τόσο άνετα όσο δείχνει το τελικό 106-69.

Το σύνολο του Λούκα Μπάνκι βρέθηκε σε εξαιρετική επιθετική ημέρα και με 13/23 τρίποντα πήρε τη νίκη, η οποία ενδέχεται να οδηγήσει την ΑΕΚ στην πρώτη θέση και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

O Λαρεντζάκης ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19 πόντους, ενώ ο Τζόρνταν Θίοντορ “άγγιξε” το τριπλ-νταμπλ με 17 πόντους και 9 ασίστ. Από εκεί και πέρα, διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν οι Χάντερ (11π, 9ρ) και Τζέιμς (13π).

Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στους Γιορκ (15π) και Εμπάκουε (4π), οι οποίοι πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους με τη φανέλα της ΑΕΚ και αναμένεται να δώσουν σημαντικές βοήθειες στα Playoffs.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Κολοσσός κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός μόνο στα πρώτα λεπτά του αγώνα (14-14 στο 6′), αφού στη συνέχεια η ΑΕΚ βρήκε λύσεις στο πρόσωπο των Λαρεντζάκη και Γιορκ, με αποτέλεσμα να ξεφύγει με διψήφια διαφορά (14-24).

Ο ρυθμός ήταν πολύ γρήγορος, οι άμυνες… απουσίαζαν και τα εκατέρωθεν καλάθια των Λι και Σαντ Ρος, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 28-40. Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι σούταραν με το εξαιρετικό 75% στα σουτ τριών πόντων (6/8) και απόλυτα φυσιολογικά διατήρησαν διψήφιο προβάδισμα, πρώτα με τον Σάκοτα (34-47) και στη συνέχεια με τον Λαρεντζάκη (38-51).

Οι δύο ομάδες πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-51, σε ένα από τα πιο παραγωγικά πρώτα ημίχρονα της φετινής Basket League.

Στην τρίτη περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Ο υποβιβασμένος Κολοσσός δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της ΑΕΚ, η οποία συνέχισε να εκτελεί από παντού (8/11 τρίποντα), και έτρεξε επί μέρους σκορ 24-9 για το 75-49. Τα νέα καλάθια των Εμπάουε και Τζέιμς αύξησαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +32 (82-50), πριν το μαγικό δεκάλεπτο της “βασίλισσας” ολοκληρωθεί με 36 πόντους στην επίθεση και μόλις 10 παθητικό.

Παρά το φυσιολογικό χαλάρωμα των φιλοξενούμενων, η κόρνα της λήξης βρήκε την ΑΕΚ νικήτρια με 106-69 και τον Κολοσσό να αποχαιρετά και τυπικά την κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 40-51, 50-87, 69-106