Προμηθέας: Άνετα το 1-0 απέναντι στον ΠΑΟΚ, ένα βήμα μακριά από τα ημιτελικά

2019-05-18T17:36:06+00:00 2019-05-18T17:54:33+00:00.

Stelios Toromanidis

18/May/19 17:36

Με συνοπτικές διαδικασίες ο Προμηθέας Πατρών πραγματοποίησε το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών με τον ΠΑΟΚ, καθώς νίκησε με 81-66 εντός έδρας τους Θεσσαλονικείς και βρίσκεται μια επικράτηση μακριά από τους “4” της Bsket League για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν.

Από την αρχή του ματς οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα και μάλιστα με μεγάλες διαφορές διατηρώντας την καλή τους απόδοση μέχρι το φινάλε και χωρίς την παραμικρή απειλή από τον “δικέφαλο του Βορρά”.

Διακύμανση αγώνα

Ο Προμηθέας Πατρών έδειξε από το πρώτο δεκάλεπτο ποιο είναι το αφεντικό του αγώνα ξεκινώντας από την εκπληκτική του άμυνα που ώθησε τον ΠΑΟΚ σε μόλις 11 πόντους στην πρώτη περίοδο και πέντε παραπάνω φάουλ. Οι γηπεδούχοι μάλιστα με δυο τρίποντα των Μέιερ και Σαλούστρο έστειλαν την διαφορά στους 10 πόντους (21-110 στο 10′.

Η διαφορά έφτασε το +15 (26-11) στο 11′, ενώ με τα ποσοστά ευστοχίας των παικτών του Γιατρά να ανεβαίνουν (55% εντός πεδιάς με 555 στα τρίποντα), οι Πατρινοί προηγήθηκαν ακόμα και με 18 πόντους (37-19) στο 16′ με εννιά παίκτες να έχουν σκοράρει μέχρι εκείνη την στιγμή. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ελάχιστα (37-23 στο 17′), όμως με τον Μέιερ να φτάνει τους 18 πόντους το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +18 (48-30).

Στα ίδια επίπεδα κυμάνθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο με τον Προμηθέα να διατηρεί την υπέρ του διαφορά και τους παίκτες του Παπαθεοδώρου να μην μπορούν να επανέλθουν στην διεκδίκηση του αγώνα, παρά την προσπάθεια του Χρυσικόπουλου που έφτασε τους 18 πόντους. Η τρίτη περίοδο έληξε στο +19 (65-46) υπέρ των γηπεδούχων.

Η τέταρτη περίοδο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Το μόνο που έκανε ο ΠΑΟΚ ήταν να μειώσει στους 15 πόντους, με τους παίκτες του Γιατρά να “ρίχνουν” τις στροφές στην απόδοση τους.

Παίκτης Κλειδί

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τόνι Μέιερ με 16 πόντους και 4/7 τρίποντα. Ο Αμερικανός φόργουορντ με τα εύστοχα σουτ τριών πόντων αποτέλεσε τον πρωταγωνιστή του Προμηθέα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς.

Σημείο Κλειδί

Οι γηπεδούχοι πήραν διψήφιες διαφορές από το πρώτο δεκάλεπτο και τις διατήρησαν καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού.

Δεκάλεπτα: 21-11, 48-30, 65-46, 81-66.