Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Το φύλλο αγώνα του ντέρμπι που… υποβιβάζει τον Ολυμπιακό (photo)

2019-05-20T18:42:56+00:00 2019-05-20T18:55:49+00:00.

20/May/19 18:42

H αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ δεν έγινε ποτέ, αφού οι Πειραιώτες δεν προσήλθαν και το φύλλο αγώνα έκλεισε 20 λεπτά μετά την προγραμματισμένη έναρξη του ντέρμπι, υπέρ των “πράσινων”, ενώ παράλληλα… υπογράφει και τον υποβιβασμό του Ολυμπιακού στην Α2.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός δεν κατέβηκε να αγωνιστεί στο ΟΑΚΑ, το 20λεπτο που προβλέπει ο κανονισμός παρήλθε και το φύλλο αγώνα έκλεισε άνευ αγώνα υπέρ του Παναθηναϊκού, που παίρνει τη νίκη με 20-0, ενώ οι Πειραιώτες σύμφωνα με τους κανονισμούς του ΕΣΑΚΕ, αποβάλλονται από τα playoffs, αλλά και το πρωτάθλημα.

“Ο αγώνας κατοχυρώνεται υπέρ της Α’ ομάδας ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ με σκορ 20-0 λόγω μη προσέλευσης της Β’ ομάδας ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ. Το φύλλο αγώνος έκλεισε 19:20” ανέφερε το φύλλο αγώνα, με τους “ερυθρόλευκους” πλέον να υποβιβάζονται στην Α2 έπειτα από αυτή την εξέλιξη και σύμφωνα με τους κανονισμούς.

Τι μέλλει γενέσθαι με το ΑΣΕΑΔ

Την ίδια ώρα, στον Ολυμπιακό δεν εγκαταλείπουν τη μάχη. Η απόφαση του ΑΣΕΑΔ στην προσφυγή της ομάδας, επικαλούμενη παράνομη κλήρωση διαιτητών την 26η αγωνιστική, αναμένεται κατά πάσα πιθανότητα την Πέμπτη κι άπαντες δηλώνουν συγκρατημένα αισιόδοξοι.