Ήφαιστος: “Λύγισε” το Περιστέρι με ονειρική εμφάνιση και τώρα… τελικός!

2019-05-22T16:49:37+00:00 2019-05-22T17:01:51+00:00.

22/May/19 16:49

BASKET LEAGUE / ÇÖÁÉÓÔÏÓ ËÇÌÍÏÕ - ÐÅÑÉÓÔÅÑÉ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Ένας απολαυστικός για τρία δεκάλεπτα Ήφαιστος κέρδισε το Περιστέρι, που βρέθηκε στο -19 αλλά αντέδρασε και η πρόκριση στα ημιτελικά, θα κριθεί στο τρίτο ματς!

Μετά από μία φανταστική εμφάνιση για τρία δεκάλεπτα, ο Ήφαιστος έκανε το 1-1 επί του Περιστερίου με σκορ 77-71, με τον Τζέρι Σμιθ να κάνει απίστευτα πράγματα!

Το… τέλος της σειράς θα δοθεί στο Περιστέρι το ερχόμενο Σάββατο (25/5, 19:30), με τον νικητή να τα παίρνει όλα και να βρίσκει απέναντί του τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό!

H εξέλιξη: Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση με ένα σερί 5-0, ο Ήφαιστος απάντησε με δικό του 7-0 και κάπου εκεί ξεκίνησε η ραψωδία των γηπεδούχων. Με τον Τζέρι Σμιθ να είναι ”καυτός”, όχι μόνο πήραν το προβάδισμα, αλλά έφτασαν ακόμα και στο +19 (30-11 από 17-11) στο 9′, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 30-13!

Το τρίποντο συνέχισε να είναι… σύμμαχος της ομάδας της Λήμνου (8/14), με το δίδυμο Στίβεν Γκρέι-Μπεν Μπέντιλ να δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, δίχως όμως ουσιαστικό αντίκτυπο. Το Περιστέρι έφτασε μέχρι το -11 (39-28), με τον Ήφαιστο να είναι εξαιρετικός στην επίθεση και να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 46-29!

Ο περίπατος έγινε… ντέρμπι

Με τους Σον Έβανς και Ρόλαντς Φρεϊμάνις να μπαίνουν στη εξίσωση, το σύνολο του Σωτήρη Μανωλόπουλου κυριάρχησε πλήρως στο παρκέ, με την άμυνα να είναι αυτή που έφερε την διαφορά ακόμα και στους 24 (58-34)! Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη αντέδρασαν, με αποτέλεσμα να μπούμε στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 64-52!

Και ενώ όλο το παιχνίδι ήταν υπόθεση του Ηφαίστου, στα τελευταία λεπτά είδαμε την πραγματική αντίδραση του Περιστερίου. Με εμφανή βελίτωση στην άμυνα και καλή κυκλοφορά της μπάλας στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι, με επιμέρους 6-14 και φοβερούς τους Στίβεν Γκρέι-Τζόρνταν Γκάλαχαν, έφτασε στο -4 (70-66), με τον Σπύρο Μούρτο να βάζει μεγάλο τρίποντο για το 73-66 στο 38′. Ο Γκάλαχαν μείωσε σε 73-68, ο Μούρτος με 1/2 έκανε το 74-68 και ο Μπέντιλ με τρίποντο έβαλε φωτιά στο ματς (74-71)! Ο Σμιθ με 2/2 βολές έδωσε ”αέρα” 5 πόντων (76-71) στο -53”! Ο Μπέντιλ αστόχησε σε δίποντο, ο Σμιθ με 1/2 βολές έγραψε το 77-71, με το άστοχο τρίποντο του Βασιλόπουλου να δίνει τέλος στο ματς!

Πού κρίθηκε: Κομβικό το τρίποντο του Μούρτου από τη γωνία για το 73-66 στο 38′, όμως αυτό που έκανε την διαφορά ήταν οι δύο άστοχες επιθέσεις του Περιστερίου σε ισάριθμες προσπάθειες, με τους γηπεδούχους να έχουν 4/6 βολές από το 38′ και έπειτα.

Παίκτης-κλειδί: Όλα τα λεφτά ο Τζέρι Σμιθ με 25 πόντους, 10 ασίστ και 5 ριμπάουντ, κάνοντας πράγματα και θαύματα! Από κοντά και οι Σον Έβανς με 14 πόντους-9 ριμπάουντ, Ρόλαντς Φρεϊμάνις με 12 πόντους-12 ριμπάουντ και Σπύρος Μούρτος με 11-5 και φυσικά το καθοριστικό τρίποντο!

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 46-29, 64-52, 77-71