Πέρασε από την Θεσσαλονίκη και.. τετράδα ο Προμηθεας, χειροκρότημα & δάκρυα για τον ΠΑΟΚ!

2019-05-22T18:39:05+00:00 2019-05-22T20:40:17+00:00.

22/May/19 18:39

Ο Προμηθέας Πατρών χάρη σε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο στην “Πυλαία”, κέρδισε με 76-68 τον ΠΑΟΚ και πανηγύρισε με 2-0 νίκες, την πρόκριση του στα ημιτελικά των playoffs, της Basket League.

To ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο μέρος, όμως όταν… ξύπνησε η ομάδα του Μάκη Γιατρά στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, δεν δυσκολεύτηκε να πάρει μία διαφορά “ασφαλείας” την οποία αξιοποίησε και με αυτό τον τρόπο, έφυγε νικήτρια και με την πρόκριση, από την Θεσσαλονίκη.

Πλέον ο Προμηθέας Πατρών, περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του στα ημιτελικά από το ζευγάρι της ΑΕΚ με τον Χολαργό (1-0), ενώ για τον ΠΑΟΚ μία δύσκολη αλλά και πολύ καλή χρονιά ολοκληρώνεται.

Το παιχνίδι

Μεγάλο ντέρμπι από νωρίς

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι, ο Προμηθέας Πατρών και προηγήθηκε με 8-5 (στο 4′), απέναντι σε έναν αγχωμένο ΠΑΟΚ. Το ματς έγινε ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 14-13 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπροστά στο σκορ με 19-17 και επιμέρους σκορ 14-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης στην “Πυλαία”, ο ρυθμός έπεσε πολύ, οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί ένα “ελαφρύ” προβάδισμα με 23-21 (στο 15′). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν το προβάδισμα τους στο +4 (33-29 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με 37-35.

“Καθάρισε” το ματς με… άμυνα και ποιότητα ο Προμηθέας!

Το δεύτερο ημίχρονο του game 2 για τα playoffs της Basket League ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Προμηθέα ξεκίνησε με, τους Πατρινούς να κάνουν επιμέρους σκορ 9-2 και να παίρνουν ξανά το προβάδισμα με 44-39 (στο 25′). Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά, διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα (48-43 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με τους γηπεδούχους να κάνουν 7-0 σερί και να γυρίζουν το ματς (50-48).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του δεύτερου προημιτελικού, οι φιλοξενούμενοι με εντυπωσιακό σερί 13-2, προσπέρασαν και πάλι τον ΠΑΟΚ με 61-52(στο 33′) και πήραν σαφές προβάδισμα, ενόψει της συνέχειας. 3′ λεπτά πριν το φινάλε, ο Προμηθέας ήταν “αγκαλιά” με την νίκη-πρόκριση, όντας προηγούμενος με 70-59, με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να μειώσει. Τελικά οι Πατρινοί πανηγύρισαν την νίκη με 76-68 και την πρόκριση τους, στην επόμενη φάση των playoffs.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου ο Προμηθέας έκανε επιμέρους σκορ 22-9 και προηγήθηκε με 70-59, περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του ματς, “κλειδώνοντας” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κασελάκης ήταν καθοριστικός με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ εξαιρετική δουλειά έκαναν ο Λίποβι με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Σαλούστρος με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-35, 50-48, 68-76