ΑΕΚ: Πήρε το “θρίλερ” με Προμηθέα και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση!

2019-05-29T20:31:24+00:00 2019-05-29T20:34:01+00:00.

29/May/19 20:31

Η ΑΕΚ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Basket League, κερδίζοντας στο φινάλε τον Προμηθέα Πατρών στο ΟΑΚΑ με 83-82, χάρη σε 1/2 βολές του Θίοντορ στο 1′ δευτερόλεπτο.

Ο αγώνας ήταν εξαιρετικός σε ολόκληρη την διάρκεια του, με πολλές εναλλαγές στο σκορ, ανατροπές και από τις δύο ομάδες και ένα φινάλε “θρίλερ”, όπου η ομάδα του Λούκα Μπάνκι κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη.

Πλέον μετά το πρώτο παιχνίδι, η σειρά μεταφέρεται στην Πάτρα όπου ο Προμηθέας έχει στόχο να κάνει το 1-1, ενώ στο game 3 οι δύο ομάδες, θα παίξουν ξανά στο ΟΑΚΑ.

Το παιχνίδι

Προβάδισμα για ΑΕΚ, πολύ επιθετικός ρυθμός

Με εξαιρετικό τρόπο ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Προμηθέας και προηγήθηκε με 10-2 (στο 3′), όμως η ΑΕΚ αντέδρασε άμεσα και με επιμέρους σκορ 8-3 μείωσε σε 13-10 (στο 6′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους, να κάνουν συνολικό επιμέρους σκορ 22-10 και να προηγούνται με 24-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα στο ΟΑΚΑ, οι επιθέσεις των δύο ομάδων λειτουργούσαν καλύτερα με τους παίκτες του Λούκα Μπάνκι, να αυξάνουν το προβάδισμα τους στο +9 (36-27 στο 13′). Οι Πατρινοί δεν μπορούσαν να μειώσουν, αφού η ΑΕΚ διατηρούσε μία διαφορά “ασφαλείας” (41-34 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με 52-47 και εξαιρετικό θέαμα.

“Θρίλερ” μέχρι τέλους!

Το δεύτερο μέρους του ημιτελικού ανάμεσα σε ΑΕΚ και Προμηθέα ξεκίνησε με, τους Πατρινούς να μπαίνουν και πάλι δυνατά και με επιμέρους σκορ 10-4 και να παίρνουν ξανά το προβάδισμα με 57-56 (στο 24′). Το ντέρμπι κρατούσε για τα καλά, με τους “κιτρινόμαυρους” να παίρνουν και πάλι το προβάδισμα (61-59 στο 27′) και την τρίτη περίοδο να λήγει, με 69-61.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 11-4 μείωσαν σε 73-72 (στο 34′) και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στον πρώτο ημιτελικό. Το επιμέρους σκορ του Προμηθέα έφτασε στο 14-4 και πήρε μετά από αρκετή ώρα το προβάδισμα με 75-73, 4 λεπτά πριν το φινάλε.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 77-77 (στο 38′) και όλα κρέμονταν από μία κλωστή, ως προς τον τελικό νικητή. Ένα τρίποντο του Κασελάκη έφερε πολύ κοντά τον Προμηθέα στην νίκη κάνοντας το σκορ 82-78 (στο 39′), ενώ ο Χάντερ μείωσε άμεσα σε 82-80 και ο Σάκοτα στα 27′ δευτερόλεπτα με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 82-82. Στην τελευταία επίθεση, ο Χολ αστόχησε σε δίποντο, ο Γκίκας έκανε φάουλ στον Θίοντορ και ο Αμερικανός με 1/2 βολές στο 1′ δευτερόλεπτο, έδωσε την νίκη στην ΑΕΚ με 83-82.

Που κρίθηκε: Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Προμηθέας είχε την ευκαιρία να πάρει την νίκη, αφού στην τελευταία του επίθεση με το σκορ στο 82-82, ο Χολ αστόχησε και ο Γκίκας έδωσε βολές… νίκης στον Θίοντο που με 1/2 έκρινε τον αγώνα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάντερ ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ επίσης σπουδαία δουλειά έκαναν ο Σαντ-Ρος με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Λαρεντζάκης με 19 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Θίοντορ με 15 πόντους, 6 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 52-47, 69-61, 83-82