Προμηθέας: Με άμυνα και… Χολ “λύγισε” την ΑΕΚ και ισοφάρισε σε 1-1!

2019-06-01T18:02:01+00:00 2019-06-01T18:06:21+00:00.

01/Jun/19 18:02

BASKET LEAGUE / БόLjŁӠЁԑS - Eʠ(֙ԏÑVɁ: MđŁӠKŎϐϕˏӠ/ EUROKINISSI)

Ο Προμηθέας Πατρών με “όπλα” τον Χολ και την άμυνα του, λύγισε την ΑΕΚ στο φινάλε του δεύτερο ημιτελικού με 74-65 και ισοφάρισε την σειρά των playoffs σε 1-1.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο μέρος του, όμως στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας πήρε ένα μικρό προβάδισμα και στο φινάλε ο Χολ με την ποιότητα του και η αστοχία της ΑΕΚ, έκριναν τον δεύτερο αγώνα της ημιτελικής σειράς.

Πλέον μετά το 1-1 του Προμηθέα, η σειρά επιστρέφει στο ΟΑΚΑ (3/6) με την “ένωση” να υποδέχεται τους Πατρινούς, ενώ το game 4 θα γίνει στην Πάτρα.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι από το πρώτο μέρος

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο με τον ρυθμό να είναι χαμηλός και την ΑΕΚ να προηγείται με double score (8-4 στο 5′). Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι, διατηρούσε το προβάδισμα της με 10-7 (στο 8′) σε ένα κακό θεαματικά ματς και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με 13-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτου του ημιτελικού, ο ρυθμός ήταν τελείως διαφορετικός με την ΑΕΚ να βρίσκει επιθετικές λύσεις και τον Προμηθέα να είναι πίσω στο σκορ με 30-24 (στο 15′). Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 10-4, ισοφάρισαν μετά από ώρα σε 34-34 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τον Προμηθέα μπροστά με 36-34.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και όλα κρίθηκαν στο φινάλε!

Το δεύτερο ημίχρονο στο “Δημήτρης Τόφαλος” ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες συνεχώς να είναι κοντά στο σκορ και ισόπαλες με 41-41 (στο 23′). Ο αγώνας είχε μεγάλη ένταση και διακόπηκε για λίγο, λόγω εισόδου οπαδού της ΑΕΚ στο γήπεδο, ενώ αγωνιστικά ο Προμηθέας κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα με 52-48 (στο 28′). Η τρίτη περίοδος έληξε, με τους Πατρινούς στο +9 (57-49) και επιμέρους σκορ 5-1.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, ο Προμηθέας έπαιζε εξαιρετική άμυνα, άφησε την ΑΕΚ για 3 λεπτά χωρίς καλάθι και διατηρούσε ένα σημαντικό προβάδισμα με 60-49 (στο 33′). 5 λεπτά περίπου πριν το φινάλε, ένα τρίποντο του Γκίκα έφερε την διαφορά στο +12 (63-51) και έχρισε φαβορί για την νίκη, τους γηπεδούχους.

Στο τελευταίο τρίλεπτο, η ΑΕΚ μείωσε με καλάθι του Σαντ-Ρος και πόντους του Θίοντορ και του Χάντερ από αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε από τον Γκίκα, σε 65-61 και έβαλε “φωτιά” στον αγώνα. Ο Χολ με 7 συνεχόμενους πόντους 1 λεπτό πριν την λήξη, έστειλε την διαφορά στο +10 (72-62) και… καθάρισε το ματς “εκτελώντας” την ΑΕΚ. Τελικά ο Προμηθέας κέρδισε με 74-65 και ισοφάρισε την ημιτελική σειρά σε 1-1.

Που κρίθηκε: Με το σκορ στο 65-61, ο Χολ πέτυχε 7 σερί πόντους για Προμηθέα οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 7-1 και “καθάρισαν” το ματς παίρνοντας διψήφιο προβάδισμα με 72-61 στο 39′.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χολ ήταν εξαιρετικός ειδικά στο φινάλε με 19 πόντους και 3 ασίστ, ενώ καλή δουλειά έκαναν ο Σαλούστρος με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Έλις με 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 36-34, 57-49, 74-65