Παναθηναϊκός: Φορτσάτος με Καλάθη και 2-0 με το Περιστέρι! (video)

2019-06-01T18:36:15+00:00 2019-06-01T23:52:24+00:00.

01/Jun/19 18:36

Ο Νικ Καλάθης είχε κέφια και ο Παναθηναϊκός πατώντας γκάζι μετά τη δεύτερη περίοδο έκανε το 2-0 κόντρα στο Περιστέρι (86-66) και απέχει μία νίκη από την πρόκριση στους τελικούς της Basket League.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Οι πρωταθλητές Ελλάδας συνεχίζουν ακάθεκτοι και πλέον χρειάζονται άλλη μια νίκη για να βρεθούν και φέτος στους τελικούς του πρωταθλήματος. Η διαφορά δυναμικότητας με το Περιστέρι ήταν εμφανής και στο ΟΑΚΑ, με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να προσπαθεί αλλά να αδυνατεί ασφαλώς να… χτυπήσει στα ίσια την ομάδα του Ρικ Πιτίνο.

Ειδικά από τη στιγμή που ο Καλάθης είχε μεγάλα κέφια και έκανε εμφατικό νταμπλ-νταμπλ, τα πράγματα για τους γηπεδούχους απλοποιήθηκαν μετά την πρώτη περίοδο και πλέον με το 2-0 στο… τσεπάκι, ετοιμάζονται να πάνε σε δύο 24ωρα στο Περιστέρι (3/6, 21:00) για να τελειώσουν την ημιτελική σειρά.

Εξέλιξη αγώνα

Το Περιστέρι με τον Καράμπελα να δείχνει μεγάλο μπασκετικό θράσος κατάφερε να μείνει κοντά στο πρώτο δεκάλεπτο, από τη στιγμή που ο ρυθμός είχε εγκλωβιστεί στο πιο αργό τέμπο που βόλευε τους φιλοξενούμενους.

Ο Τόμας ήταν ορεξάτος, αλλά το ταμπλό έγραψε 19-17 στο 10’, με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει εμφανώς στροφές στη δεύτερη περίοδο.  Το 21-19, ο Καλάθης, ο Λάνγκφορντ και ο Θανάσης το μετέτρεψαν σε 32-19 (12:40’’), με σκορ στο τρανζίσιον και ελεύθερα εύστοχα τρίποντα, με τον Καλάθη να έχει ήδη 9 ασίστ ως το 52-34 του 20’.

Οι ισορροπίες που είχαν διαμορφωθεί ήταν δύσκολο να επιτρέψουν στο Περιστέρι να κάνει κάτι καλό, με τον Παπαπέτρου να είναι στην πρώτη γραμμή, όπως φυσικά ο Καλάθης (58-36, 22:30’’).

Το 68-49 του 30’ ικανοποιούσε και τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να έχει απόσταση ασφαλείας και το Περιστέρι να μην αφήνει να μεγαλώσει κι άλλο η διαφορά.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +24 (80-56) για να φτάσουν στο σφράγισμα του 2-0 που τους φέρνει ακόμα πιο κοντά στους τελικούς με το τελικό 86-66.

Ο Νικ Καλάθης ήταν κυρίαρχος στο παρκέ και οδήγησε εκ του ασφαλούς τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στα ημιτελικά των playoffs, με άλλο ένα νταμπλ-νταμπλ (14π., 13ασ.), με την ομάδα του Πιτίνο να έχει πολύ ορεξάτους επιθετικά Τόμας (12π.), Παπαπέτρου (12π.) και Λάνγκφορντ. Στην αντίπερα όχθη εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Γάιος Σκορδίλης (17π., 8ριμπ.)

Που κρίθηκε

Η απόδοση του Παναθηναϊκού στο δεύτερο δεκάλεπτο έκανε τη διαφορά και δημιούργησε μεγάλη απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες. Αυτό έγινε εξαιτίας του ρυθμού που έγινε ταχύτερος προς τέρψη των γηπεδούχων που είχαν τον Καλάθη σε κέφια δημιουργικά κι έτσι επέβαλλαν εύκολα το δικό τους νόμο στο ΟΑΚΑ, για το 2-0.

Δεκάλεπτα: 19-17, 52-34, 68-49, 86-66.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Παναγιώτου, Διαμάντης