Προμηθέας: Είναι ακόμα ΕΔΩ, υπέταξε κι έστειλε σε Game 5 την ΑΕΚ!

2019-06-05T21:52:03+00:00 2019-06-05T22:44:06+00:00.

05/Jun/19 21:52

Ο ψυχωμένος Προμηθέας νίκησε την ΑΕΚ στην Πάτρα (70-54), ισοφάρισε σε 2-2 την ημιτελική σειρά και πλέον όλα θα κριθούν σε πέμπτο κεκλεισμένων των θυρών ημιτελικό στο ΟΑΚΑ για τον αντίπαλο του Παναθηναϊκού στους τελικούς!

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά δεν ήθελε επ’ ουδενί να τελειώσει η σειρά με την ΑΕΚ στην Πάτρα και πλέον όλα θα κριθούν στο ΟΑΚΑ! Οι Πατρινοί ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια και αντιδρώντας εξαιρετικά στο σερί της “Ένωσης” στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, έκαναν το 2-2, στέλνοντας την ημιτελική σειρά σε “τελικό” στο ΟΑΚΑ (7/6, 19:30), που όμως θα είναι άδειο λόγω της τιμωρίας της ΑΕΚ!

Ο Παρκς στο πρώτο ημίχρονο και η άμυνα του Προμηθέα στο δεύτερο μέρος έκαναν τη διαφορά για την ισοφάριση στη σειρά και το εισιτήριο για τους τελικούς και τις αναμετρήσεις με τον Παναθηναϊκό να κρίνεται σε Game 5!

Εξέλιξη αγώνα

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά δείχνοντας διάθεση να χτυπήσει στο τρανζίσιον και να πάρει το πάνω χέρι (4-8, 3′), αλλά έμεινε εκεί για τα επόμενα 5:45”, με τον Προμηθέα να χτυπά με το ίδιο νόμισμα, αλλά και με τον τρομερά αποτελεσματικό Παρκς, για σερί 15-1 (19-9, 8:45”) πριν το 19-14 (10′).

Το πικ εν ρολ με τον Παρκς, που πήρε θέση στο παρκέ για να καλύψει το κενό του Έλις που έκανε γρήγορα φάουλ, γινόταν με άρτια εκτέλεση, εξ ου και τα 6/6 δίποντα του Αμερικανού σέντερ (13π., 6ριμπ. ως το 32-21, 15′)!

Ο έλεγχος του ρυθμού ανήκε στους γηπεδούχους, με τις σποραδικές αντιδράσεις της ΑΕΚ που είχε 9 λάθη, να διαμορφώνουν το 38-29 της ανάπαυλας.

Η διακοπή του ημιχρόνου έκανε καλό στο μυαλό της ΑΕΚ, που επανήλθε στο τρίτο δεκάλεπτο με άμυνα 3-2 και τρέχοντας 8-0 πλησίασε σε απόσταση βολής (40-37, 24′), με τον Σαντ Ρος να είναι… παντού.

Οι Πατρινοί κλήθηκαν να συνέλθουν και το έκαναν άμεσα, με τον Μέιερ να δίνει επιθετικές λύσεις (51-43, 27′), αλλά στο τρίλεπτο που ακολούθησε επικράτησε εκατέρωθεν η νευρικότητα (51-44, 30′).

Το πάνω χέρι ανήκε στην ομάδα του Γιατρά που βρήκε ξανά τον Έλις για την επαναφορά στο +11 (57-46, 33′), ενώ ο Κασελάκης εκτόξευσε το προβάδισμα (63-49, 34′)! Πλέον είχε μπει το νερό στ’ αυλάκι για τους γηπεδούχους, που έβγαζαν αστείρευτη ενέργεια στην άμυνα και η ΑΕΚ μην έχοντας εύκολο τρίποντο για να πλησιάσει, υποτάχθηκε στην μοίρα της και πλέον όλα θα κριθούν σε πέμπτο και καθοριστικό ημιτελικό!

Ο Προημηθέας για να πάρει τη νίκη στηρίχθηκε στην ομαδικότητα, ωστόσο ο Παρκς (16π., 7ριμπ.) ειδικά στο πρώτο μέρος ήταν καταπληκτικός, με τον Μέιερ (11π.) να δίνει λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο, όπως και οι Γκίκας και Κασελάκης όταν χρειάστηκε. Όσο για την ΑΕΚ ο Σαντ Ρος (12π.) δεν έφτανε.

Που κρίθηκε

Η άμεση αντίδραση του Προμηθέα στο 8-0 της ΑΕΚ στο τρίτο δεκάλεπτο έπαιξε ρόλο, με τους Πατρινούς να έχουν σταθερά το πάνω χέρι και να κάνουν το σπριντ νίκης από το 51-44, στο 63-49 για να “κλειδώσουν” τη νίκη και το 2-2!

Δεκάλεπτα: 19-14, 38-29, 51-44, 70-54.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Μάνος, Ψαριανός