ΑΕΚ: Με τρίποντη εκτέλεση… άλωσε το Περιστέρι για το 1-1!

2019-06-11T19:43:50+00:00 2019-06-11T19:46:51+00:00.

11/Jun/19 19:43

BASKET LEAGUE / ̉ʑϓ ԅˉʏӠ/ ЅщӔőɠ- Eʠ (֙ԏÑVɁ: ԁʇӠӁÉS / EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ χάρη στον “καυτό” Γιορκ και τον… μαέστρο Ξανθόπουλο, πήρε το διπλό απέναντι στο Περιστέρι με 79-71 και ισοφάρισε την σειρά των μικρών τελικών σε 1-1.

Το πρώτο μέρος του δεύτερου μικρού τελικού ανήκε στο Περιστέρι, όμως η ΑΕΚ “ξύπνησε” και… ξέσπασε στην τρίτη περίοδο και σε εκείνο το χρονικό σημείο ουσιαστικά, έγινε το φαβορί για την νίκη, αφού βρήκε ρυθμό στην επίθεση με πολλά τρίποντα (16/35 στα συνολικά) και ασίστ από τον Βασίλη Ξανθόπουλο.

Πλέον μετά το 1-1 που έκανε η ΑΕΚ στο “Ανδρέας Παπανδρέου”, η σειρά μεταφέρεται και πάλι στο ΟΑΚΑ, ενώ ο νικητής της σειράς θα αναδειχθεί στις 3 νίκες.

Το παιχνίδι

“Σούπερ” ξεκίνημα για Περιστέρι με… άμυνα

Με τις άμυνες σε πρωταγωνιστικό ρόλο, οι δύο ομάδες δεν ξεκίνησαν “ορεξάτες” επιθετικά το ματς και η ΑΕΚ απέκτησε ένα προβάδισμα με 8-3 (στο 4′). Το Περιστέρι κατάφερε να μειώσει σε 15-13 (στο 8′), αλλά η “ένωση” διατηρούσε το προβάδισμα, όμως οι γηπεδούχοι γύρισαν τον αγώνα στο τέλος της πρώτης περιόδου με 18-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη μπήκαν πολύ δυνατά και με 8-0 σερί, ανέβασαν το προβάδισμα τους στο +9 (26-17 στο 13′), για πρώτη φορά. Η ΑΕΚ αντιμετώπιζε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και το Περιστέρι με επιμέρους σκορ 18-6, πλέον είχε αποκτήσει διψήφιο προβάδισμα με 36-23 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, 39-32.

¨Ξύπνησε” η ΑΕΚ και έκανε break στο break!

Το δεύτερου μέρους του game 2 των μικρών τελικών ξεκίνησε με, τους παίκτες του Λούκα Μπάνκι να παίζουν σαφώς πιο δυναμικά στην άμυνα και να μειώνουν σε 45-41 (στο 24′). Ο Σάκοτα φτάνοντας τους 15 πόντους (5/7 τρίποντα) με συνεχόμενα 2/2 τρίποντα, έφερε μετά από ώρα στην ισοπαλία το ματς (47-47 στο 26′), με το Περιστέρι να έχει χάσει τελείως τον ρυθμό του. Με συνολικό επιμέρους σκορ 18-8, η ΑΕΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 53-47 (στο 27′) και έκλεισε την τρίτη περίοδο, με buzzer beater τρίποντο του Γιορκ και σκορ 59-52.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το προβάδισμα, αλλά το Περιστέρι είχε μειώσει σε 66-61 (στο 34′). Με μικρό επιμέρους σκορ 5-1 η ΑΕΚ προηγήθηκε με 71-62, 4 περίπου λεπτά πριν το τέλος και έγινε το φαβορί για την νίκη. Το Περιστέρι μείωσε σε 71-67 (στο 38′) με 5-0 σερί, αλλά ο Γιορκ 1:13 πριν το τέλος με σπουδαίο τρίποντο (74-67) τέλειωσε το και έδωσε ουσιαστικά την νίκη στην ομάδα του. Τελικά η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έστω και δύσκολα πανηγύρισε το διπλό με 79-71 και ισοφάρισε την σειρά των μικρών τελικών σε 1-1.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ έκανε επιμέρους σκορ 27-13 και γύρισε ολοκληρωτικά τον αγώνα, αποκτώντας προβάδισμα 7 πόντων (59-52), το οποίο ουσιαστικά διατήρησε μέχρι τέλους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιορκ ήταν τρομερός με 28 πόντους και 8/13 τρίποντα, ενώ ακόμα είχε 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ. Επίσης πολύ καλοί ήταν, ο Σάκοτα με 23 πόντους και ο Ξανθόπουλος που είχε 2 πόντους, 2 ριμπάουντ, αλλά και 12 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-32, 52-59, 71-79