ΑΕΚ: Με συγκλονιστικό Ξανθόπουλο έφτασε σε ματς μπολ!

2019-06-13T20:32:09+00:00 2019-06-13T20:35:14+00:00.

13/Jun/19 20:32

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος έχει παίξει +400 ματς στην Basket League. Ίσως αυτό στο ΟΑΚΑ στο Game3 του μικρού τελικού να ήταν το καλύτερο!

Ο πολύπειρος γκαρντ οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 91-83 στην παράταση και πλέον θέλει μία ακόμα επιτυχία για να πάρει την τρίτη θέση.

Ο Ξανθόπουλος έβαλε 19 πόντους με 5/6 τρίποντα, επτά ριμπάουντ, έξι ασίστ και τρία κλεψίματα… κλέβοντας την παράσταση για την ομάδα του που έπαιξε δίχως τον τραυματία Γιαννούλη Λαρεντζάκη και είχε δίπλα του τον Χάρη Γιαννόπουλο σε μεγάλη βραδιά επίσης. Δύο απρόσμενοι… ήρωες, σίγουρα όχι κάποιοι που μας έχουν συνηθίσει για την ΑΕΚ.

Το Περιστέρι, πάντως, θα μπορούσε να νικήσει σχεδόν με το τέλος της κανονικής περιόδου αλλά ο Μπεν Μπέντιλ έχασε το… πέναλτι κάτω από το καλάθι, στερώντας από την ομάδα του ένα ακόμα “μπρέικ” με πανομοιότυπο τρόπο στο ΟΑΚΑ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Άστοχες και με πολλά λάθη εμφανίστηκαν οι δύο ομάδες (2/10 τρίποντα η ΑΕΚ για παράδειγμα) στο παρκέ με το Περιστέρι να παίρνει προβάδισμα 17-14 στο πρώτο δεκάλεπτο και την ΑΕΚ να μειώνει ακριβώς στο τέλος με τρίποντο του Μωραϊτη.
Το προβάδισμα του Περιστερίου δεν ήταν στιβαρό, αλλά το κρατούσε. Ξέφυγε με οκτώ πόντους (22-30) στα μισά της δεύτερης περιόδου με τον Γιάννη Αγραβάνη να μετράει 10 πόντους! Η ΑΕΚ όμως απάντησε γρήγορα με τον Ξανθόπουλο να οργανώνει σωστά και πήρε το πρώτο της προβάδισμα με 32-31, δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου που τελικά ολοκληρώθηκε με 37-36 για τους γηπεδούχους (Χάρης Γιαννόπουλος 8, Τζέιμς 6 – Αγραβάνης 10, Ντάνιελ 6).

Αμφίρροπο ως το τέλος

Η ΑΕΚ βρήκε το μομέντουμ που της έλειπε στο πρώτο δεκάλεπτο, ειδικά από τη στιγμή που ο Γκέιμπ Γιορκ άρχισε να σκοράρει (10π.) και παρέσυρε μαζί του τον Βινς Χάντερ (11π.). Η Ένωση πήρε τη μεγαλύτερη της διαφορά με 54-47 στο 27′, αλλά ο εξαιρετικός Αγραβάνης με 14 πόντους κρατούσε το Περιστέρι κοντά στο σκορ. Ήταν όμως ολοφάνερο πως μετά τα μισά της δεύτερης περιόδου, το μομέντουμ είχε γυρίσει υπέρ των γηπεδούχων που όμως έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με μικρότερη διαφορά (62-60) από ότι έδειχνε η ροή του αγώνα εκείνη τη στιγμή.
Το Περιστέρι είχε απαντήσεις στον Χάντερ με τον Ντάνιελ, αλλά και με τον Μπέντιλ να ποστάρει στο “τέσσερα” τον πιο αδύναμο Σάκοτα, φέρνοντας πάλι το παιχνίδι υπέρ τους με 64-67 (τρίποντο Καράμπελα).

Ο εκπληκτικός Ξανθόπουλος έβαλε δύο απανωτά τρίποντα κάνοντας ρεκόρ σεζόν (13π.), έβαλε την ΑΕΚ μπροστά με +4 ωστόσο όμως το Περιστέρι αποδείχτηκε αλύγιστο. Οι δύο ομάδες μπήκαν στα τελευταία 100 δευτερόλεπτα ισόπαλες (με τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου, 13π.). Το Περιστέρι έχασε μία απίστευτη ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι με τον Μπεν Μπέντιλ να αστοχεί κάτω από το καλάθι χωρίς ουσιαστική πίεση κι η ΑΕΚ δεν πρόλαβε να κάνει αξιοπρεπές σουτ στα 6” που απέμεναν αφού η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Τζέιμς.

Στην παράταση “μίλησε” πάλι ο Βασίλης Ξανθόπουλος. Με δύο τρίποντα και δύο κλεψίματα και αρωγή από τον Χάρη Γιαννόπουλο και τον Βινς Χάντερ- τους παίκτες δηλαδή που τον ακολούθησαν σε απόδοση- ο έμπειρος γκαρντ ανέλαβε να δώσει διαφορά ασφαλείας της ομάδας του και να νικήσει εύκολα με +8…

Παίκτης-κλειδί:

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος έκανε τη διαφορά υπέρ της ΑΕΚ. Είναι χαρακτηριστικό πως όσο βρισκόταν στο παρκέ, η Ένωση ήταν μπροστά στο επί μέρους σκορ με +23 πόντους! Τόσο επιδραστικός ήταν και τόσο αρνητικός ο Τζόρνταν Θίοντορ (-15 όσο έπαιζε)…

Που κρίθηκε:

Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει μεγάλες, καθαρές διαφορές. Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον Μπέντιλ να χάνει το ματς μόνος του και την ΑΕΚ να κερδίζει στο έξτρα πεντάλεπτο χάρη στο ολοκληρωτικό παιχνίδι του Βασίλη Ξανθόπουλου. Έκανε δύο κλεψίματα, έβαλε ένα ακόμα μεγάλο τρίποντο και… τέλος.

Δεκάλεπτα: 14-17, 23-19, 25-24, 15-17, 14-6