ΑΕΚ: Πήρε το “θρίλερ” και την… τρίτη θέση απέναντι στο Περιστέρι!

2019-06-15T19:54:16+00:00 2019-06-15T19:59:08+00:00.

15/Jun/19 19:54

BASKET LEAGUE / ̉ʑϓ ԅˉʏӠ/ ЅщӔőɠ- Eʠ (֙ԏÑVɁ: ́ъϓ ׏ՆϕчӠ/ EUROKINISSI)

Σε ένα ματς “θρίλερ” που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η ΑΕΚ κέρδισε με 83-82 το Περιστέρι χάρη σε μία βολή του Χάντερ και πανηγύρισε την νίκη με 3-1 στους μικρούς τελικούς της Basket League.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε ολόκληρη την διάρκεια του, με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και τις εναλλαγές να είναι πολλές κατά την διάρκεια του ματς, με αποτέλεσμα όλα να κριθούν στο τέλος και τον Κάλαχαν να είναι ο… μοιραίος του Περιστερίου.

Πλέον η σεζόν του ελληνικού πρωταθλήματος ολοκληρώνεται, με την ΑΕΚ να καταλαμβάνει την 3η θέση και το Περιστέρη την τέταρτη.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι με… καλύτερη ΑΕΚ

Καλύτερα ξεκίνησε τον μικρό τελικό η ΑΕΚ και προηγήθηκε από νωρίς με μεγαλύτερη διαφορά από double score (13-6 στο 4′). Το Περιστέρι κατάφερε να μειώσει, όμως η “ένωση” διατηρούσε το προβάδισμα της (17-13 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με το “κιτρινόμαυρο” 24-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι άμυνες είχαν μεγαλύτερο ρόλο κάτι που βοήθησε τους γηπεδούχους, να ισοφαρίσουν σε 30-30 (στο 14′) με επιμέρους σκορ 12-6. Η ΑΕΚ “ξύπνησε” και βρίσκοντας κάποιους εύκολους πόντους, προηγήθηκε ξανά (38-34 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, 41-38.

Όλα κρίθηκαν στο… τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο του μικρού τελικού στο “Ανδρέας Παπανδρέου” ξεκίνησε με, τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη να κάνουν επιμέρους σκορ 7-2 και να παίρνουν το προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα (45-43 στο 23′). To ντέρμπι καλά κρατούσε, με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι συνεχόμενες (55-54 το Περιστέρι στο 28′) και την τρίτη περίοδο να λήγει, με 60-59.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει διαφορά “ασφαλείας” και η ΑΕΚ είχαν ένα μικρό προβάδισμα, με 70-66 (στο 34′). Το Περιστέρι απάντησε γρήγορα με 5-0 σερί και πήρε και πάλι “κεφάλι” στο σκορ με 71-70 (στο 35′). 3′ λεπτά πριν το τέλος, ο Βασιλόπουλος με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του με 79-76, όμως ο Σαντ-Ρος ισοφάρισε αμέσως (79-79 στο 38′).

Στο τελευταίο λεπτό, μετά από χαμένο λέι απ του Σκορδίλη, ο Σαντ-Ρος πέτυχε ένα απίστευτο καλάθι στα 38′ δευτερόλεπτα και έβαλε μπροστά την ΑΕΚ με 82-79, όμως ο Βασιλόπουλος στα 25 πριν το τέλος, χάρη στο 4ο του τρίποντο ισοφάρισε σε 82-82! Ο Χάντερ με εντολή του Αργύρη Πεδουλάκη στους παίκτες του οδηγήθηκε στις βολές, σκόραρε 1/2 (83-82) στα 11′ δευτερόλεπτα και τελικά, ο Κάλαχαν αστόχησε και η ΑΕΚ κέρδισε με 83-82 και πανηγύρισε την επικράτηση με 3-1 νίκες στους μικρούς τελικούς.

Που κρίθηκε: Στις 1/2 βολές του Χάιντερ στα 11′ δευτερόλεπτα, που έκανε το σκορ 83-82 και στο άστοχο τρίποντο… νίκης του Κάλαχαν, που δεν άλλαξε την μοίρα του ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιορκ ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ καθοριστικός ήταν ο Χάντερ με 18 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-41, 60-59, 82-83