Περιστέρι: “Έπνιξε” τον Ηρακλή και μπήκε με το… δεξί στην Basket League! (videos)

2019-09-28T16:47:54+00:00 2019-09-28T19:07:54+00:00.

28/Sep/19 16:47

peristeri-iraklis hatcher

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε την νέα σεζόν στην Basket League, το Περιστέρι του Ηλία Ζούρου κερδίζοντας εντός έδρας στην πρεμιέρα τον Ηρακλή με 75-59.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ήταν καλύτερη σχεδόν σε ολόκληρη την διάρκεια της αναμέτρησης και με “όπλο” της την πολύ καλή άμυνα που έπαιξε, “λύγισε” τον Γηραιό που στην επιστροφή του στην πρώτη κατηγορία, δεν κατάφερε να κερδίσει παρουσιάζοντας αρκετά προβλήματα κυρίως στην επίθεση.

Πλέον, το Περιστέρι για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος θα ταξιδέψει στην Κρήτη, για να αντιμετωπίσει το Ρέθυμνο (5/10), ενώ ο Ηρακλής αρχικά έχει παιχνίδι Κυπέλλου με τον Άρη (2/10) και αμέσως μετά (5/10) εντός έδρας ντέρμπι με τον ίδιο αντίπαλο.

Καλύτερο με “σούπερ” άμυνα το Περιστέρι!

Πολύ νευρικές, άστοχες και αγχωμένες ήταν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του ματς και δεν είχαν πετύχει πόντο μέχρι το 4ο λεπτό. Πάντως στην συνέχεια το Περιστέρι πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 8-4 (στο 7′), ενώ έκλεισε προηγούμενο την πρώτη περίοδο, με 19-10 και επιμέρους σκορ 11-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ηλία Ζούρου μπήκε δυνατά και με νέο επιμέρους σκορ 9-4, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά και μάλιστα με double score (28-14 στο 14′). O “Γηραιός” μείωσε σε 32-23 βρίσκοντας μερικούς εύκολους πόντους και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με 38-25 και επιμέρους σκορ 6-2 για τους γηπεδούχους.

Η άμυνα και στο δεύτερο μέρος, το “κλειδί” για την νίκη του Περιστερίου

Το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” ξεκίνησε με, το Περιστέρι να κάνει γρήγορο μικρό σερί 4-0 και να προηγείται για πρώτη φορά με +17 (42-25 στο 22′). Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν εύκολα μία διψήφια διαφορά (50-35 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με τον Ηρακλή πίσω στο σκορ με 58-43.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε επιμέρους σκορ 12-5 και μείωσε σε 63-55 (στο 34′) δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. 3′ λεπτά πριν το τέλος, το Περιστέρι ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη, όντας μπροστά στο σκορ με 69-57 και στο φινάλε πανηγύρισε το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν με 75-59.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα του Περιστερίου, που στα τρία πρώτα δεκάλεπτα της αναμέτρησης ήταν εξαιρετική και δέχθηκε συνολικά 43 πόντους, με αποτέλεσμα να αποκτήσει προβάδισμα 15 και πλέον πόντων, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάτσερ στο ντεμπούτο του στην Α1 με το Περιστέρι ήταν πολύ καλός με 12 πόντους και 7 ασίστ, ενώ την διαφορά για τους νικητές έκαναν ο Μόρισον με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, o Γκρέι με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Σαλούστρος με 8 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Από τον ηττημένο Ηρακλή, ξεχώρισε ο Χάνλαν με 15 πόντους, 4 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 38-25, 58-43, 75-59

Ζούρος: “Θέλουμε τον κόσμο δίπλα μας, ειδικά φέτος που έχουμε τα διπλά παιχνίδια”

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο προπονητής του Περιστερίου Ηλίας Ζούρος έκανε δηλώσεις στην συνέντευξη τύπου για την πρώτη νίκη της ομάδας του στο πρωτάθλημα.

Διαβάστε τι δήλωσε:

“Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου και τους συνεργάτες μου, γιατί αυτή η 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος έχει πάντα μεγάλη πίεση. Δυστυχώς το πρωτάθλημα ξεκίνησε νωρίς. Είμαστε ακόμη στην 5η εβδομάδα της προετοιμασίας και γι’ αυτό ψάχνουμε την χημεία και τους αυτοματισμούς στην επίθεση. Είμαι ευχαριστημένος από την διάθεση και την ενέργεια που έβγαλαν τα παιδιά.

Παίξαμε καλή άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που δημιούργησε μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα. Εύχομαι στο επόμενο παιχνίδι στην έδρα μας το γήπεδο να είναι γεμάτο. Θέλουμε τον κόσμο δίπλα μας, ειδικά φέτος που έχουμε τα διπλά παιχνίδια”.