Θρίαμβος Άρη στο φοβερό ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ! (videos)

2019-09-29T19:26:59+00:00 2019-09-29T19:39:29+00:00.

29/Sep/19 19:26

bochoridis_aris

To ντέρμπι ανάμεσα σε Άρη και ΠΑΟΚ είχε τελικά χρώμα… κιτρινόμαυρο, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη νίκη, μετά το τελικό 85-82, μετά από 45′ ενός συγκλονιστικού ματς!

Άρης και ΠΑΟΚ βρέθηκαν αντιμέτωποι σε πρεμιέρα του ελληνικού πρωταθλήματος, μετά το 1996, με τον πρώτο να βγαίνει νικητής με σκορ 85-82, μετά από ένα ντέρμπι που τα είχε όλα, ακόμα και παράταση!

Οι δύο ομάδες, μετά από πολλά προβλήματα, ξεκίνησαν αργά την ενίσχυσή τους, κάτι που φάνηκε στο παρκέ, με το θέαμα να μην είναι το χαρακτηριστικό του αγώνα, όμως η ένταση και το πάθος, σε συνδυασμό με την φοβερή ατμόσφαιρα, έδωσαν μία άλλη νότα. Φοβερός για τους νικητές ο Λευτέρης Μποχωρίδης, με τον Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς να δίνει πολλές λύσεις στο β΄μέρος. Απίστευτος για τον ΠΑΟΚ ο Άνταμ Σμιθ με 28 πόντους.

Στη δεύτερη αγωνιστική, ο Άρης φιλοξενείται από τον Ηρακλή (5/10 17:45), σε ένα ακόμα ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ενώ ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τη Λάρισα (5/10 15:45).

Η εξέλιξη: Σε μία εκπληκτική ατμόσφαιρα, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν εξίσου καλά την αναμέτρηση. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης έδωσε ώθηση στην επίθεση για τον Άρη, η ευστοχία του ΠΑΟΚ όμως στα τρίποντα εξισορρόπησαν γρήγορα τη κατάσταση, με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 14-16.

Η συνέχεια άνηκε σχεδόν ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους. Με ένα επιμέρους 16-4, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ξέφυγαν ακόμα και με 14 πόντους (36-22) προς το φινάλε του ημιχρόνου, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους με ρόλο του… κυνηγού. Ο Μποχωρίδης είχε αρκετές βοήθειες στην επίθεση, με τον ΠΑΟΚ να έχει τεράστιο πρόβλημα και με 6/6 βολές απλά μείωσε σε 39-28, πριν την ανάπαυλα.

Το ντέρμπι έγινε… ντέρμπι!

smith_paok

Η τρίτη περίοδος δεν είχε καμία σχέση με όσα είδαμε στο πρώτο μισό. Ο ΠΑΟΚ μπόρεσε και έριξε την διαφορά, με τον Άνταμ Σμιθ να δείχνει πως μπορεί να ηγηθεί της φετινής προσπάθειας του ”Δικεφάλου”. Παρόλο που για το μεγαλύτερο μέρος της περιόδου ο Άρης είχε προβάδισμα κοντά στους 10, οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν και μείωσαν σε 52-58, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς!

Το ντέρμπι έγινε… πράξη στο φινάλε και συγκεκριμένα στο 34′, όταν και το σκορ έγινε 59-59. Ο Τζέιλεν Μόρις βγήκε μπροστά, όταν ο Άρης χρειαζόταν σκορ και το έκανε για το 62-59. Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη δεν μπόρεσε να βρει σκορ για 2+ λεπτά, φτάνοντας στο 68-61 του 38′ με τον Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς να σκοράρει 6 σερί πόντους! Ο ΠΑΟΚ δεν έμεινε αμέτοχος και μπόρεσε να φέρει το ματς στο 68-67 στο -17”, με διαδοχικά καλάθια των Ζήση Σαρικόπουλου και Άνταμ Σμιθ. Ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους με 2/2 βολές έκανε το 70-67 (-14”) και ο Σμιθ με μεγάλο τρίποντο έγραψε το 70-70, με τον Άρη να μην μπορεί να σκοράρει για τη νίκη.

Παράταση και… Άρης!

dragicevic_aris

Μετά από ένα πρόβλημα στον ηλεκτρικό πίνακα του γηπέδου και αρκετή αναμονή, τα ματς συνεχίστηκε, με τους παίκτες να είναι εμφανώς επηρεασμένοι από τη διακοπή. Ο Άρης έκανε το 77-75 στο 43′, όμως οι 5 σερί πόντοι του Σμιθ έφεραν το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 77-80! Ο Μποχωρίδης με 2/2 βολές και ο Ντραγκίσεβιτς αμέσως μετά έκαναν το 82-80 στο -31”. Ο Μαργαρίτης ισοφάρισε σε 82-82 και αμέσως μετά ο Μποχωρίδης πήγε στη γραμμή των βολών, με το ρολόι να δείχνει 2,7”. Μία βολή και ένα καλάθι στο μηδέν, μετά από ριμπάουντ του ίδιου, έφεραν το 85-82, σε ένα φανταστικό ματς!

Πού κρίθηκε: Αν και ο ΠΑΟΚ έκανε το 77-80 και φάνηκε να έχει τον ρυθμό, ο Άρης όχι μόνο κατάφερε να επιστρέψει, αλλά πήρε τη νίκη με φοβερό τρόπο στο φινάλε. Κομβικό το φάουλ του Τσόχλα στον Μποχωρίδη, με το δεύτερο να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.

Παίκτης-κλειδί: Πρώτος σκόρερ του Άρη και κορυφαίος του αγώνα ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ και ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς ήταν κομβικός, ειδικά στη κανονική διάρκεια, με 17 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους είχε 13.

Από τον ΠΑΟΚ, ξεχώρισε ο φοβερός Άνταμ Σμιθ με 28 πόντους, ενώ 17 και 8 ριμπάουντ είχε ο Βαγγέλης Μαργαρίτης. Πολύτιμες βοήθειες έδωσε και ο Ζήσης Σαρικόπουλος με 8 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 38-29, 52-48, 85-82