Προμηθέας: Διατήρησε το αήττητο στο φινάλε κόντρα σε έναν βελτιωμένο Ιωνικό! (videos)

2019-10-05T16:47:58+00:00 2019-10-05T19:51:05+00:00.

Stelios Toromanidis

05/Oct/19 16:47

Ο Προμηθέας Πάτρας σε ένα από τα κορυφαία παιχνίδια της αγωνιστικής “λύγισε” με 87-80 τον Ιωνικό Νικαίας εντός έδρας και έφτασε τις δυο νίκες σε ισάριθμους αγώνες της Basket League, ενώ χωρίς επικράτηση παρέμεινα οι αρκετά καλοί φιλοξενούμενοι.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Οι παίκτες του κόουτς Γιατρά παρότι δεν κατάφεραν να πάρουν διαφορά ασφαλείας σε κανένα σημείο του ματς, εντούτοις με εξαίρεση κάποια λεπτά στην δεύτερη περίοδο διατηρούσαν το προβάδισμα και έχοντας καλύτερες επιλογές στο φινάλε μπόρεσαν να πάρουν μια σημαντική νίκη απέναντι στον ανταγωνιστικό αντίπαλο τους.

Διακύμανση αγώνα

Ξεκίνησαν χωρίς “φρένα” οι δυο ομάδες τον αγώνα και πέτυχαν 53 πόντους συνολικά στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Προμηθέας είχε καθόλη την διάρκεια της εναρκτήριας περιόδου ένα ισχνό προβάδισμα που στο φινάλε της ήταν στο +3 (28-25) κυρίως λόγω της εκπληκτικής παρουσίας των Κατσίβελη (12 π.) και Αγραβάνη (7 π.), ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν κοντά στο σκορ με τους Χαραλαμπόπουλο (6 π.), Μπαρτ Τζούνιορ (5 π.) και Τζόουνς (5 π.) να πρωταγωνιστούν.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις επιθέσεις να είναι σε πρώτο πλάνο. Ένα καλό διάστημα του Μαυροκεφαλίδη με 5 συνεχόμενους πόντους από τους συνολικά 10 στο πρώτο ημίχρονο και η εξαιρετική δημιουργία του Λόρενς (7 ασίστ) χάρισε το πρώτο προβάδισμα στο σκορ για τον Ιωνικό Νικαίας με 44-40 στο 17′ πριν πραγματοποιήσει ένα εξαιρετικό τρίλεπτο ο Έλις που έφτασε τους 12 πόντους για το 48-47 των γηπεδούχων στο 20′.

Ο Κασελάκης μπήκε στην εξίσωση του ματς στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και οι παίκτες του Γιατρά έτρεξαν 10-2 σερί για το 58-49 στο 25′ και το +9 για πρώτη φορά. Οι φιλόξενοι δεν το έβαλαν κάτω και με δικό τους 10-3 σερί πλησίασαν στους 2 πόντους (61-59) στο 28′ με πρωταγωνιστή τον Λόρενς (15 π.). Ο Προμηθέας με δυο συνεχή τρίποντα από Κατσίβελη και Αγραβάνη “ξέφυγε” με +7 (69-62) στο 29′, αλλά ο Τζόουνς με καλάθι και φάουλ έκανε το 69-65 στο 30′ για την ομάδα του Μάγειρα.

Μπορεί να παρέμενε μπροστά στο σκορ με μικρή διαφορά ο Προμηθέας στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως ο Μπαρτ Τζούνιορ με “γκολ φάουλ” να μειώσει σε 82-80 στο 39′, όμως αρχικά το τρίποντο του Μπαμπ (85-80 στα 24″) και η παράβαση 5″ του Μπαρτ δεν έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν την επικράτηση.

Παίκτης Κλειδί

Μπορεί να πέτυχε το κρίσιμο τρίποντο ο Κρις Μπαμπ στο φινάλε, όμως αυτός που ξεχώρισε καθόλη την διάρκεια του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Κατσίβλης με 20 πόντους και 4 ασίστ, σε ένα ματς που ο Προμηθέας Πατρών είχε πολλούς πρωταγωνιστές.

Σημείο Κλειδί

Η εμπειρία των γηπεδούχων έδωσε την νίκη στο φινάλε που με σωστές αποφάσεις, καλή άμυνα και εύστοχες προσπάθειες κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να μην γνωρίσουν την πρώτη τους ήττα!

Δεκάλεπτα: 28-25, 48-47, 69-65, 87-80.

Στατιστικά του Προμηθέα Πατρών:

Στατιστικά του Ιωνικού Νικαίας:

Μάκης Γιατράς: ”Δεν είχαμε ενέργεια και συγκέντρωση”

«Καλησπέρα. Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για εμάς, δεν ήταν όπως το περιμέναμε, δεν είχαμε ενέργεια, δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι, δεχτήκαμε πάρα πολλούς πόντους στο γήπεδό μας, νομίζω ήταν διαφορετικό το παιχνίδι μας και νομίζω πετύχαμε περισσότερα καλάθια με ατομικές προσπάθειες, παρά μέσα από την ομάδα.Εμάς μας αρέσει να παίζουμε διαφορετικό μπάσκετ, σήμερα είμαι ευχαριστημένος από την εμφάνιση, κρατάμε μόνο τη νίκη. Να δώσω συγχαρητήρια στον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο και τον δικό μας και στον κόσμο του Ιωνικού που δημιούργησαν μια φίλαθλη ατμόσφαιρα. Καλή συνέχεια στον Ιωνικό.

Εμείς κοιτάμε τον αγώνα της Τετάρτης με τη Μονακό, που είναι ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι, το πρώτο παιχνίδι Euro Cup στην έδρα μας, θέλουμε τον κόσμο μας στο γήπεδο, να μας υποστηρίξει, να μας δώσει ενέργεια και να μας σπρώξει για να πάρουμε τη νίκη».

Για το τρίτο παιχνίδι που ο Προμηθέας μοιράζει παραπάνω από 20 ασίστ και έχει μονοψήφιο αριθμό λαθών: «Το έκανα το σχόλιο πριν. Θα μπορούσαμε να παίξουμε πολύ καλύτερα. Νομίζω παίξαμε περισσότερο ατομικά παρά ομαδικά, το παιχνίδι σήμερα κερδήθηκε με ατομικές προσπάθειες. Δεν είχαμε ενέργεια, δεν είχαμε διάθεση. Σίγουρα, είναι θετικό να κάνεις λίγα λάθη και πολλές ασίστ, πάντως από το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν είμαι ικανοποιημένος και μπορούμε να παίξουμε σίγουρα καλύτερα και πιο ομαδικά. Χωρίς να είναι δικαιολογία βέβαια, προερχόμαστε από ένα tour, αλλά νομίζω το θέμα της ενέργειας έπαιξε ρόλο».

Για τα ριμπάουντ: «Το θέμα του ριμπάουντ είναι σίγουρα θέμα διάθεσης, ενέργειας, ο Ιωνικός ήταν σίγουρα πιο συγκεντρωμένος, μας πήρε ριμπάουντ, που υποτίθεται είμαστε πιο αθλητική ομάδα και ήταν ένα σημείο του παιχνιδιού που δεν μπορούσαμε να παίξουμε όπως θέλουμε. Χάσαμε πολλά εύκολα καλάθια στους αιφνιδιασμούς, είμαστε άστοχοι, είχαμε παίκτες που σε άλλα παιχνίδια είναι πολύ πιο εύστοχοι. Δεν έχει κανείς κανένα πρόβλημα, στην ουσία παίζουμε με όλους τους παίκτες, όποιοι πιστεύαμε ότι είναι καλύτεροι έπαιζαν».

Βαγγέλης Μάγειρας: ”Πληρώσαμε της κακές επιλογές στο τέλος”

mageiras_ionikos

«Καλησπέρα σε όλους. Νομίζω ότι όπως ήταν σήμερα το παιχνίδι, αν μη τι άλλο ήταν ένα πραγματικά εντυπωσιακό παιχνίδι, με εναλλαγές στο σκορ και με μεγάλο σκορ, 87-80. Ήταν ένα παιχνίδι, στο οποίο υπήρξαν πάρα πολλές εναλλαγές και καταφέραμε και κρατήσαμε θεωρώ σε ένα μεγάλο βαθμό αυτά που είχαμε συμφωνήσει με τους παίκτες, να παίξουμε με το χρόνο, να προσπαθήσουμε να μην πάμε σε γρήγορες επιθέσεις, να μπορέσουμε να κουράσουμε την αντίπαλη άμυνα, καθώς είναι μια ομάδα που παίζει πολύ επιθετική άμυνα, βασίζεται πάνω σε αυτό και αυτό επιφέρει κλεψίματα και εύκολους πόντους για τους ίδιους, όπως και να προσπαθήσουμε να μη δώσουμε πολλά ελεύθερα τρίποντα, για αυτό, άλλωστε, και υποχρεωθήκαμε και παίξαμε σε μεγάλο διάστημα κάποιες match up ζώνες.

Δυστυχώς, στο τέλος δύο κακές επιλογές στην επίθεση μας με δύο βιαστικά τρίποντα, ένα χαμένο ριμπάουντ και μια κακή άμυνα πάνω στο τρίποντο που έβαλε ο Μπαμπ, όταν το σκορ ήταν 82-80, ‘έγειρε την πλάστιγγα’ στη μεριά του Προμηθέα. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να έχω κανένα παράπονο από τα παιδιά, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, ήταν ένα δύσκολο τριήμερο, καθότι ερχόμαστε από δύο διαδοχικές, κακές ήττες στην έδρα μας, με πεσμένη ψυχολογία, όπως είναι φυσιολογικό.

Κάποιοι προσπάθησαν μέσα σε τρεις μέρες να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό, μπήκαν μέσα και έδωσαν κυριολεκτικά το 100% άπαντες, αλλά, όπως είπαμε στις λεπτομέρειες, οι μεγάλες ομάδες δείχνουν ποιες είναι, το απέδειξαν, άλλωστε, και με το δύσκολο τρίποντο του Μπαμπ στα τελευταία δευτερόλεπτα. Μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος από τη διάθεση που δείξαμε.

Σίγουρα, φυσικά θα ήμασταν πολύ χαρούμενοι αν καταφέρναμε να πάρουμε ένα διπλό που δεν περίμενε κανένας, δεν ήρθε και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να έρθουμε πάλι τη Δευτέρα στο γήπεδο και να φτιάξουμε από την αρχή, με τον καινούριο προπονητή την ομάδα, καθώς είναι μια ομάδα καινούργια, με πρόσωπα από την Α2, 3-4 παιδιά που έχουν μείνει, φυσικά θα πρέπει να ‘χτίσουμε’ μεγαλύτερη συνοχή και να μπορέσουμε να αποδεικνύουμε κάθε μέρα ότι είμαστε πραγματικά καλή ομάδα και ότι μπορούμε να είμαστε ανταγωνιστικοί, όχι μόνο με μικρομεσαίες ομάδες του δικού μας βεληνεκούς, αλλά και με μεγαλύτερους αντιπάλους».