Ήφαιστος: Πέρασε από την έδρα του Πανιωνίου και έκανε το 2/2 (videos)

2019-10-05T16:47:53+00:00 2023-11-01T00:13:25+00:00.

05/Oct/19 16:47

BASKET LEAGUE / Ёٍ͉ɏӠ- ǖIӔϓ ˇ̍ϕ (֙ԏÑVɁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Ο Ήφαιστος ήταν καλύτερους του Πανιωνίου στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και πήρε τη νίκη στο “Σοφία Μπεφόν” με 83-69 κάνοντας το 2/2 στην φετινή Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι από την αρχή κιόλας πήραν τα ηνία του αγώνα και εκτόξευσαν την διαφορά ακόμα και στο +22, φτάνοντας έτσι στη νίκη. Ο Πανιώνιος από την άλλη μόνο στο τέταρτο δεκάλεπτο έδειξε πως μπορεί να διεκδικήσει κάτι περισσότερο στην αναμέτρηση, γνωρίζοντας έτσι την 2η φετινή του ήττα.

Ο Μολντοβεάνου έκανε την διαφορά στο ξεκίνημα

Πανιώνιος και Ήφαιστος ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, με το σκορ στο 5 να είναι στο 9-9, όμως σε εκείνο το σημείο πήρε το… όπλο του Μολντοβεάνου. Ο έμπειρος παίκτης της ομάδας της Λήμνου σκόραρε 9 αναπάντητους πόντους και έδωσε “αέρα” στον Ήφαιστο, ο οποίος έφτασε ακόμα και στο +10 λίγο πριν το δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 16-23.

Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις για το +20

Ο Ήφαιστος μπήκε… ζεστός από την περιφέρεια στην δεύτερη περίοδο, και με όπλο τα τρίποντα βρέθηκε στο +13 (19-32, 13′). Ένα σερί 8-0 του Πανιωνίου έδωσε ξανά πνοή στον “Ιστορικό”, όμως ο Τσαϊρέλης με 6 συνεχόμενους πόντους έστειλε την ομάδα του στο ημίχρονο με το υπέρ της 27-41.

Ο Χάμοντς με ακόμα ένα τρίποντο έστειλε την διαφορά στους 22 (30-52, 23′), με τον Πανιώνιο να προσπαθεί, αλλά να μην μπορεί να απειλήσει. Έτσι το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Νέας Σμύρνης ήταν να μειώσει στο 47-64 με το τέλος του δεκαλέπτου.

Το “κυανέρυθρο” ξέσπασμα δεν ήταν αρκετό

Ο Πανιώνιος έδειξε τελικά όχι έχει ακόμα σφυγμό και με ένα επιμέρους 11-3 μείωσε στους 9 (58-67, 33). Ο Ήφαιστος κάπου εκεί… ξύπνησε και πάλι, έστειλε την διαφορά πάνω από τους 10 και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη. Τελικό σκορ 69-83 και σπουδαίο “διπλό” για τον Ήφαιστο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σμιθ με 20 πόντους, 7 ασίστ και 3 τρίποντα ήταν εκείνος που έκανε την διαφορά για τον Ήφαιστο, όντας παράλληλα και ο παίκτης που “ξύπνησε” τους Λημνιούς στο 4ο δεκάλεπτο.

Που κρίθηκε: Ο Πανιώνιος στην αρχή της τέταρτης περιόδου αντέδρασε, όμως ο Ήφαιστος βρήκε λύσεις σε εκείνο το σημείο και “καθάρισε” την αναμέτρηση.
Δεκάλεπτα: 16-23, 27-41, 47-64, 69-83.

Μανωλόπουλος: “Δε θεωρώ ότι νικήσαμε εύκολα”

Ο τεχνικός του Ηφαίστου Λήμνου εμφανίστηκε απόλυτα ικανοποιημένος μετά το τέλος του αγώνα, όπως φαίνεται και από τα όσα είπε στις δηλώσεις του. όπου ήταν…λακωνικός:

“Ηταν μια πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα μας. Ηταν ένα εκτός έδρας παιχνίδι. Δε θεωρώ ότι νικήσαμε εύκολα. Εκεί που είχαμε μεγάλη διαφορά και ο Πανιώνιος βρήκε ρυθμό, δείξαμε χαρακτήρα και πήραμε τη νίκη. Καμία ομάδα δεν είναι έτοιμη ακόμα, ούτε εμείς, ούτε φυσικά ο Πανιώνιος. Κι εμείς έχουμε περιθώρια βελτίωσης και ο Πανιώνιος θα είναι πολύ πιο ανταγωνιστικός στη συνέχεια. Καλή σεζόν στον Πανιώνιο. Συνεχίζουμε”.

Λίβανος: “Ο Ήφαιστος πήρε δίκαια τη νίκη”

Από την πλευρά του ο προπονητής του Πανιωνίου σχολίασε την δεύτερη ήττα της ομάδας του σε ισάριθμα παιχνίδια για το πρωτάθλημα, λέγοντας τα εξής::

Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Ήφαιστο για τη νίκη του. Ηταν στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού η καλύτερη ομάδα και πήρε μια δίκαιη νίκη. Συγχαρητήρια και στην ομάδα μου γιατί μετά από ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο και ένα αρκετά κακό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο, κάναμε πολλές αλλαγές σε άμυνα κι επίθεση και με αυτές καταφέραμε να μπούμε ξανά στο παιχνίδι. Ωστόσο ενώ υπήρχε χρόνος, τρεις λάθος επιλογές σε άμυνα και επίθεση δεν μας έδωσαν το δικαίωμα να διεκδικήσουμε τη νίκη για μεγαλύτερο διάστημα στο παιχνίδι και γιατί όχι να καταφέρουμε να την κλέψουμε, γιατί αν κερδίζαμε θα την κλέβαμε τη νίκη”.

Για το αν έχει επηρεάσει τον Πανιώνιο Su Casa το γεγονός ότι δεν έχει παραταχθεί πλήρης: “Είναι γεγονός ότι έχουν στοιχίσει οι απουσίες. Αν συζητούσαμε για μια ομάδα που έχει αρχίσει με φυσιολογικό τρόπο την προετοιμασία της, πάλι θα επηρεαζόταν, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό. Εμείς ειδικά που μαζευτήκαμε τόσο αργά και είχαμε τόσο περιορισμένο χρόνο, το γεγονός ότι δεν έχουμε δουλέψει όλοι μαζί μας έχει επηρεάσει. Αλλά πρέπει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα να το βγάλουμε από το μυαλό μας ως δικαιολογία, γιατί αν μπούμε σε αυτό το τρυπάκι, ότι δεν ξεκινήσαμε προετοιμασία όταν έπρεπε, ή ότι έχουμε απουσίες, συνέχεια θα κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας”.

Για το αν πιστεύει ότι επηρέασε το γεγονός ότι η ομάδα μπήκε νωθρά: “Δεν μπήκαμε τόσο δυνατά στο παιχνίδι και δεν μπήκαμε όσο δυνατά θέλαμε, αλλά δεν πήγε και το παιχνίδι ακριβώς όπως θέλαμε, αφού υπήρχε μια τρομερή ευστοχία των παικτών του Ηφαίστου, για την οποία έφταιγε και η άμυνά μας. Όταν σουτάρεις με 50% εκτός έδρας, σου δίνει μεγάλο αβαντάζ. Αλλάξαμε πολλές άμυνες.

Αυτό που πρέπει να διορθώσουμε είναι οι συνολικές άμυνες αλλά και να παίξουμε και ατομική άμυνα. Σε αυτό επιμένουμε και σε αυτό επιμείναμε και στο δεύτερο ημίχρονο και γι’ αυτό μειώσαμε τη διαφορά, γιατί παίξαμε καλή άμυνα και δεν περιμέναμε την κάλυψη από πίσω. Θέλουμε δουλειά σε αυτό το κομμάτι. Επιθετικά έχουμε ταλέντο, αλλά παίξαμε με μια ομάδα που παίζει πολύ σκληρή άμυνα στα όρια του φάουλ. Θα μπορούσαμε να έχουμε κερδίσει περισσότερα φάουλ. Τα σουτ που βγάλαμε ήμασταν και κουρασμένοι εξαιτίας και αυτής της άμυνας”.