ΠΑΟΚ: “Πάρτι” κόντρα στην Λάρισα και… πρώτη νίκη στην Basket League! (videos)

2019-10-05T16:58:55+00:00 2019-10-05T17:55:51+00:00.

05/Oct/19 16:58

BASKET LEAGUE / Ёϊ - ˁщӁ (֙ԏÑVɁ: MOTION TEAM)

Ο ΠΑΟΚ παίζοντας εξαιρετική άμυνα και χάρη σε ένα “σούπερ” πρώτο δεκάλεπτο, πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην φετινή Basket League, κερδίζοντας εντός έδρας με 87-61 την Λάρισα.

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη, έκανε μία… τέλεια εμφάνιση αμυντικά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο, στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν την νίκη, με αποτέλεσμα ο “Δικέφαλος του Βορρά” απόλυτα δίκαια, να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ μετά την πρώτη του νίκη ετοιμάζεται για την εκτός έδρας αναμέτρηση, με τον Ιωνικό Νικαίας (12/10), ενώ η Λάρισα που έχει ξεκινήσει με δύο εύκολες ήττες, θα υποδεχθεί τον Άρη (13/10) σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι.

Δείτε το βίντεο με την απόδοση φόρου τιμής από τους φίλους του ΠΑΟΚ, στα έξι θύματα των Τεμπών:

Το παιχνίδι

Ασταμάτητος στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ!

Πολύ κακό ήταν το θέαμα του ματς στο ξεκίνημα, με τον ΠΑΟΚ πάντως να παίζει τρομερή άμυνα και προηγείται με 8-1 (στο 5′). Η Λάρισα δεν μπορούσε να αντιδράσει και να βρει εύκολους πόντους, με αποτέλεσμα να διαφορά να φτάσει σε διψήφια επίπεδα (15-3 στο 8′) και η πρώτη περίοδος να κλείσει με 19-3!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ είχε βρει ρυθμό για τα καλά στην επίθεση και προηγήθηκε ακόμα και με 19 πόντους (30-11 στο 15′), δείχνοντας πως θα πάρει την νίκη χωρίς μεγάλη δυσκολία. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να μειώσουν (34-17 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 39-22.

Δεν άλλαξε κάτι και… “ασπρόμαυρη” νίκη!

To δεύτερο μέρος της αναμέτρησης στην “Πυλαία” ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να παίζουν καλύτερο μπάσκετ, αλλά τον ΠΑΟΚ να διατηρεί μία μεγάλη διαφορά (47-31 στο 24′), που τον καθιστούσε τεράστιο φαβορί για την νίκη. Η Λάρισα δεν μπορούσε να μειώσει, παρότι ήταν σαφώς βελτιωμένη (56-40 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με, 62-43.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα, αφού οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα τους πάνω από τους 20 πόντους (72-48 στο 34′) και ήταν “αγκαλιά” με την νίκη. 3′ λεπτά πριν το τέλος, όλα είχαν κριθεί με τον ΠΑΟΚ μπροστά με 80-52 και στο φινάλε η Λάρισα, γνώρισε μία δίκαιη και εύκολη ήττα, με 87-61.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου ο ΠΑΟΚ έπαιξε φανταστική άμυνα δέχθηκε μόλις… 3 πόντους και προηγήθηκε με 19-3, διαφορά την οποία δεν απώλεσε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σμιθ ήταν και πάλι εξαιρετικός με 24 πόντους (5/8 τρίποντα) και 3 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλή δουλειά έκαναν ο Ουίγκινς με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Λεκουάν με 8 πόντους, 10 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Νόουλς με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-3, 39-22, 62-43, 87-61

Δείτε τα highlights του αγώνα:

Φλεβαράκης: “Κάποιοι έχουν το ρόλο του πρωταγωνιστή και κάποιοι του χαμάλη”

Διαβάστε τι δήλωσε στην συνέντευξη τύπου, μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Κώστας Φλεβαράκης:

Αρχικά: “Όπως γίνεται συνήθως τις πρώτες ημέρες υπήρχε θυμός και απογοήτευση, μετά όμως επικεντρώνεσαι στον επόμενο αντίπαλο. Κάθε μέρα είναι ένα καινούριο μάθημα και τις νίκες ή τις ήττες πρέπει να ξέρεις να τις διαχειρίζεται. Αρχίζει και το Τσάμπιονς Λιγκ, θα έχουμε και άλλα παιχνίδια και ταξίδια.

Θεωρώ ότι στο δεύτερο ημίχρονο, η άμυνα μας έφυγε από τον βασικό της στόχο, αλλά πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος σε αυτό 40 λεπτά. Και στην επίθεση υπήρχε ένα κομμάτι που παίζαμε πολύ ελεύθερο μπάσκετ. Αλλά γενικά πρέπει να μάθουμε πότε να πατάμε γκάζι γιατί θα έρθουν και παιχνίδια πολύ πιο κλειστά. Έχει δίκιο ο κόουτς ότι με τους ξένους που έρχονται πολλά παιχνίδια είναι σαν να παίζουμε στη G-League. Όταν όμως έχεις στόχους πρέπει να μάθεις να προσαρμόζεσαι”.

Για τους Νόουλς και Εγκεκέζε: “Άμα κοιτάμε τους αριθμούς σαν νούμερα δεν είναι καθόλου άσχημα αλλά κάποιοι έδωσαν έμφαση σε ένα χαμένο κάρφωμα του Νόουλς.. Τα παιδιά όμως βοηθούν. Κάποιοι έχουν το ρόλο του πρωταγωνιστή και κάποιοι του χαμάλη, αλλά όλοι είναι σημαντικοί”.

Από την πλευρά του, ο κόουτς της Λάρισας Βασίλης Φραγκιάς δήλωσε:

“Καταρχήν εκ μέρους της ομάδας θέλω να συλλυπηθώ για τα θύματα. Ελπίζω εκεί που είναι να μας βλέπουν και χαίρονται για τον ΠΑΟΚ. Πάνω απ όλα να θυμόμαστε ότι ο αθλητισμός ενώνει. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ απέκτησε μια μεγάλη διαφορά, προσπαθήσαμε στο β ημίχρονο να αντιδράσουμε αλλά είχαμε μεγάλο θέμα και σε άμυνα και σε επίθεση.

Δεν μπορούμε να λέμε συνέχεια ότι είμαστε καινούρια ομάδα σαν δικαιολογία. Πρέπει να γίνουν αλλαγές στο ροστερ θα μιλήσω και με τον πρόεδρο γι’ αυτό. Ο ΠΑΟΚ έχει την τύχη να έχει Έλληνες που γνωρίζουν το πρωτάθλημα όπως ο Μαργαρίτης και ο Τσόχλας. Με τους ξένους έχουμε την αίσθηση ότι είμαστε στην G – League ορισμένες φορές. Έχουμε δύσκολο παιχνίδι με τον Άρη στη συνέχεια και πρέπει να παίξουμε επιτέλους μπάσκετ, γιατί αυτό που παίζουμε δεν είναι μπάσκετ”.

Για το γεγονός πως ακούστηκε, ότι τον θέλει ο ΠΑΟΚ: “Αυτό είναι μακρινό υπήρξε μια συμφωνία με τον κύριο Καραμάνο. Απ τη στιγμή που δεν ήταν κάτι επίσημο δεν χρειάζονταν να μιλήσω. Είχαν γίνει κάποιες συζητήσεις είχα μιλήσει και με τον κύριο Παπαθεοδώρου που τον εκτιμώ για το αν θα φύγει. Τελικά δεν προχώρησε αυτό με τον Καραμανο και δεν προχώρησε ούτε το δικό μου θέμα”.