Λαύριο: Απέδρασε από την Ρόδο με… clutch Γουότσον! (videos)

2019-10-12T16:58:22+00:00 2019-10-12T17:40:19+00:00.

12/Oct/19 16:58

Τεράστια νίκη από βαθμολογικής σημασία πήρε το Λαύριο, το οποίο επικράτησε εκτός έδρας με 74-73 το Κολοσσού, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον καθοριστικό Γουότσον.

Παλικαρίσιο διπλό για το Λαύριο σε ένα ματς που έμελλε να είναι ντέρμπι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό! Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κατάφερε να φύγει από την Ρόδο με το διπλό, επικρατώντας του Κολοσσού με 74-73, χάρη σε ένα πολύ μεγάλο τρίποντο του Γουότσον 3.3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη του Λαυρίου που έφτασε στο 2-1 και σκαρφάλωσε (προς στιγμήν) στη τρίτη θέση της βαθμολογίας. Στον αντίποδα, δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη στο φετινό πρωτάθλημα και πέμπτη (!!) εντός έδρας από το Λαύριο. Στο “καλάθι των αχρήστων” η προσπάθεια των αμερικανών, “μοιραίος” ο κατά τα άλλα εξαιρετικός Τζάκσον.

Η εξέλιξη: Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ με σκοπό να εξουδετερώσουν τα περιφερειακά όπλα του Κολοσσού, ο οποίος όμως βρήκε επιθετικές ανάσες με τον Ογκμπελέσε. Παρά το γεγονός πως το Λαύριο ξεκίνησε με ένα μικρό πλεονέκτημα (11-16 στο 5′), ένα επιθετικό κρεσέντο του Μωραΐτη (7 πόντοι με 3/3 σουτ) έφερε το ματς στα ίσια (22-22 στο 9′). Οι Άλμαν και Λεγκίκας απάντησαν, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα τους στο τέλος της περιόδου (23-28).

Τα υψηλά ποσοστά του Λαυρίου (67% στα δίποντα, 50% στα τρίποντα) καθυστούσαν δύσκολο το έργο του Κολοσσού. Σαν να μην έφτανε αυτό, το σύνολο του Σερέλη έβρισκε συνεχώς καινούριους πρωταγωνιστές. Ο Μαστρογιαννόπουλος “έκοβε”, ο Λεγκίκας “έραβε” και το Λαύριο άρχισε να απομακρύνεται (25-35 στο 13′). Η εξαιρετική αμυντική προσπάθεια των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις για ένα πεντάλεπτο (3 πόντοι παθητικό σε αυτό το διάστημα), καθώς ο Κολοσσός κατάφερε να πλησιάσει ξανά, “χτυπώντας” στον αιφνιδιασμό (30-35 στο 16′). Ο Μπρέιζελτον “ξύπνησε”, μπήκε στον επιθετικό χορό και με επτά πόντους σε τρία λεπτά έφερε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής (40-41 στο 19′). Το ημίχρονο θα τελείωνε με την ίδια διαφορά εν τελει, χάρη στα τρίποντα των Άουτλο και Μπρούσεβιτς (43-44).

Το τρίτο δεκάλεπτο περιείχε νεύρα, αστοχία και αλλαγές στο προβάδισμα.Το αντιαθλητικό φάουλ του Μουράτου τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου “άναψε” τα αίματα, με τον Άλμαν να τον… “αντιγράφει” λίγα δευτερόλεπτα μετά. Ο ρυθμός χάθηκε εντελώς, ο Κολοσσός έχασε πολλές ευκαιρίες για να χτίσει ένα ικανοποιητικό προβάδισμα και ο Γουότσον τον τιμώρησε με ένα μεγάλο σουτ από τα 7,5 μ. στο τέλος του δεκαλέπτου (57-59).

To τέταρτο φάουλ του Αγκμπελέσε στις αρχές της τελευταίας περίοδου έβαλε μεγάλο πονοκέφαλο στον Άρη Λυκογιάννη. Το Λαύριο είδε την ευκαιρία και “χτύπησε” στο low-post, όμως ο Τζάκσον ήταν και πάλι εκεί για τον Κολοσσό. Το Λαύριο διατηρούσε βραχεία κεφαλή με νύχια και με δόντια, όμως φαινόταν ότι το παιχνίδι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Η επιστροφή του Αγκμπελέσε έφερε νέα ανατροπή, με τον Μπρέιζελτον να ξαναβάζει μπροστά την ομάδα του (70-68 στο 37′).

Θρίλερ και… Γουότσον!

Το μεγάλο τρίποντο το Ντεκόζι έδωσε τα ηνία του αγώνα στο Λαύριο (70-71). Ο Αγκμπελέσε με δύο εύστοχες βολές έκανε το 72-71 και στην αμέσως επόμενη φάση ο Ντεκόζι σε πρώτο χρόνο και ο Κουζέλογλου σε δεύτερο δεν κατόρθωσαν να σκοράρουν. Ο Σερέλης ζήτησε άμεσα φάουλ και εν μέρει δικαιώθηκε, καθώς ο Τζάκσον αστόχησε στην πρώτη εκ των δύο βολών (73-71). Η κρισιμότερη επίθεση του αγώνα έπεσε στα χέρια του Γουότσον. Εκείνος δεν λάθεψε. Σκόραρε για τρεις μπροστά στον Πουλιανίτη και έστειλε τον Κολοσσό στο καναβάτσο με 3.3 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Ντόνοβαν Τζάκσον δεν μπόρεσε να απαντήσει και το Λαύριο πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 73-74 σε ένα συγκλονιστικό ματς.

Παίκτης-Κλειδί: Δεν γίνεται σε ένα ματς που κρίνεται στο σουτ ο πρωταγωνιστής να είναι άλλος από εκείνον που το έκρινε. Ο Γκλιν Γουότσον αποδείχθηκε “κρύος” όταν έπρεπε, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μια εξαιρετική εμφάνιση (12 πόντοι με 5/5 βόλες) με μεγάλα σουτ τόσο στο τέλος, όσο και τις στιγμές που ο Κολοσσός έδειχνε ικανός να δώσει “τέλος” στο ματς.

Σημείο-Κλειδί: Η απόφαση του Άρη Λυκογιάννη στην τελευταία άμυνα. Σίγουρα όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος. Αν το σουτ του Γουότσον δεν έβρισκε στόχο σίγουρα η συγκεκριμένη επιλογή θα το δικαίωνε. Όμως το γεγονός ότι επέλεξε να ρισκάρει και να μην έχει εκείνος την κατάσταση στα χεριά του ενώ έπαιζε εντός έδρας είναι απορίας άξιο.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 43-44, 57-59, 73-74