Ιωνικός: Με “καυτούς” Μαυροκεφαλίδη – Χαραλαμπόπουλο νίκησε τον ΠΑΟΚ και έκανε… σεφτέ! (videos)

2019-10-12T18:41:19+00:00 2019-10-12T19:13:14+00:00.

12/Oct/19 18:41

BASKET LEAGUE / ə͉ʏӠ- Ёϊ (֙ԏÑVɁ: ́ъϓ ׏ՆϕчӠ/ EUROKINISSI)

Ο Ιωνικός πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, κέρδισε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με 83-66 και πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη στην Basket League.

Για τρεις περιόδους η αναμέτρηση είχε τον χαρακτήρα ντέρμπι, με τον ΠΑΟΚ να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ και δεν άφηνε τον Ιωνικό, να πάρει ένα προβάδισμα με το οποίο θα “κλείδωνε” την νίκη. Τελικά οι παίκτες του Νίκου Βετούλα, “έπνιξαν” τον ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο και δεχόμενοι μόλις 4 πόντους σε 7 λεπτά, πήραν το παιχνίδι.

Πλέον, ο Ιωνικός με την πρώτη νίκη που πραγματοποίησε στην Basket League, έχει ρεκόρ 1-2 και… έπιασε τον ΠΑΟΚ στην βαθμολογία, που έχει το ίδιο ρεκόρ.

Δείτε τα highlights της αναμέτρησης:

Το παιχνίδι

Ντέρμπι και… μικρό προβάδισμα για Ιωνικό!

Φαβορί είχε από το ξεκίνημα της η αναμέτρηση, με τον Ιωνικό να διαθέτει ένα προβάδισμα με 14-6 (στο 5′) και double score διαφορά. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε άμεσα σε 14-12 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με, τους “ασπρόμαυρους” να προηγούνται (21-20) με επιμέρους σκορ 15-6.

Το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, ξεκίνησε με την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη να συνεχίζει να παίζει καλό μπάσκετ και με επιμέρους σκορ 6-1, να προηγείται για πρώτη φορά με 6 πόντους διαφορά (27-21 στο 13′). Ο Ιωνικός αντέδρασε και με δικό του εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 15-1, πήρε ξανά το προβάδισμα στα χέρια του (35-28 στο 16′). Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 38-33 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, 43-38.

Με την άμυνα πήρε την νίκη ο Ιωνικός!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να σκοράρουν με ευκολία, αλλά τον Ιωνικό να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα με 53-48 (στο 24′). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με +7 (60-53 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 63-62 και επιμέρους σκορ 9-3.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ντέρμπι, ο Ιωνικός μπήκε δυνατά στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 9-2, πήρε σημαντικό προβάδισμα 8 πόντων (72-64 στο 34′) και έγινε φαβορί για την νίκη. 3′ λεπτά πριν το φινάλε, ο ΠΑΟΚ είχε σκοράρει μόλις 4 πόντους και ο Ιωνικός ήταν “αγκαλιά” με το ροζ φύλλο αγώνα, όντας μπροστά με 78-66. Τελικά η ομάδα της Νίκαιας πανηγύρισε την πρώτη της φετινή νίκη στο τέλος με 83-66!

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ιωνικός σε 7 λεπτά έκανε επιμέρους σκορ 15-4, δέχθηκε μόλις 4 πόντους παίζοντας τρομερή άμυνα και με το προβάδισμα 12 πόντων (78-66), “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μαυροκεφαλίδης ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο, ενώ πολύ καλοί επίσης ήταν, ο δανεικός από τον Ολυμπιακό, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Τζόουνς με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Μπαρτ με 14 πόντους και 2 ριμπάουντ

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-38,  63-62, 83-66

Βετούλας: “Ο Βασίλης ξέρει μπάσκετ, θα βοηθήσει τον εαυτό του και την ομάδα”

Διαβάστε τι δήλωσε ο προπονητής του Ιωνικού στην κάμερα της ΕΡΤ:

“Πάντα αλλάζει η ψυχολογία μιας ομάδας όταν έρχεται νέος προπονητής. Αυτή η ομάδα έχει επιθετικό ταλέντο με παίκτες που μπορούν να βάλουν την μπάλα στο καλάθια. Είχε κυρίως αμυντικά προβλήματα λόγω αθλητικότητα αλλά στο 4ο δεκάλεπτο ήμασταν όσοι σκληροί έπρεπε για εντός έδρας παιχνίδι. Είναι μια καλή αρχή και πάμε για να κάνουμε τις νίκες που χρειαζόμαστε”.

Για την επιστροφή του στον Ιωνικό: “Είναι γνώριμο το περιβάλλον για μένα καθώς με πολλά παιδιά συνεργάστηκα πέρυσι ή σε άλλες ομάδες. Συν τοις άλλοις, έχουμε άλλη σχέση με τον ιδιοκτήτη κι αυτός ήταν ένας σημαντικός λόγος για να έρθω. Το σημαντικό είναι ότι παρά την πίεση που είχαν τα παιδιά για τη νίκη, έβγαλαν θετικά πράγματα στο γήπεδο”.

Για τον Χαραλαμπόπουλο: “Θεωρώ ότι ήταν κλειδί του παιχνιδιού για μας σε άμυνα και επίθεση. Μας έδωσε ενέργεια, έβαλε μεγάλα σουτ… ο Βασίλης ξέρει μπάσκετ. Χρειάζεται ευκαιρίες, εμείς του τις δίνουμε και πιστεύω ότι θα βοηθήσει τον εαυτό του και την ομάδα”.

Φλεβαράκης: “Το χειρότερο δεν είναι η ήττα αλλά ο τρόπος που παίξαμε”

Αναλυτικά τι είπε στην κάμερα της ΕΡΤ ο προπονητής του ΠΑΟΚ:

“Πολλά συνέβησαν, για 30 και κάτι λεπτά ήμασταν πολύ κοντά σ’ αυτό που θέλουμε να κάνουμε για τα δεδομένα της εποχής. Υπάρχουν παράπονα και από άλλους παράγοντες, αλλά εγώ θέλω να μείνω στα δικά μας λάθη, στην τελευταία περίοδο και κυρίως στο τελευταίο πεντάλεπτο όπου λόγω κούρασης και κατάστασης λειτουργήσαμε με λάθος τρόπο. Το χειρότερο δεν είναι η ήττα αλλά ο τρόπος που παίξαμε σ’ αυτό το διάστημα.

Περιορίστηκαν οι δυνάμεις μας από έναν αντίπαλο που είναι γεμάτος σε όλες τις θέσεις, κουράστηκαν οι παίκτες και δεν κάναμε αυτό που θέλαμε.

Αυτή η εικόνα αδικεί τους εαυτούς μας και την προσπάθειά μας. Καλώς ή κακώς, όταν ξεκινάς αργά πρέπει να το περιμένεις και πρέπει επίσης να βρούμε τρόπο ώστε να είμαστε πιο φρέσκοι στο τέλος των αγώνων”.