Λάρισα: “Λύγισε” τον Άρη και πανηγύρισε την πρώτη νίκη στην Basket League! (videos)

2019-10-13T18:59:36+00:00 2019-10-13T20:01:20+00:00.

13/Oct/19 18:59

BASKET LEAGUE / ˁщӁ - QǓ (֙ԏÑVɁ: ˅ٍɄS ԆŊS / EUROKINISSI)

Η Λάρισα παρουσιάζοντας ένα εξαιρετικό πρόσωπο απέναντι στον Άρη, κέρδισε με 92-78 και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη, στην Basket League, μετά από δύο ήττες.

Ο Άρης στο πρώτο μέρος του αγώνα, ήταν καλύτερος και είχε αρκετές φορές το προβάδισμα, όμως στο δεύτερο εικοσάλεπτο η Λάρισα, ήταν εξαιρετική και στις δύο πλευρές του παρκέ και πήρε την πολυπόθητη νίκη, με την άμυνα για “όπλο” στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Πλέον, η Λάρισα μετά την πρώτη της νίκη, έχει ρεκόρ 1-2 και ισοβαθμεί με τον Άρη στην βαθμολογία, ξεφεύγοντας από τις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.

Δείτε τα highlights:

Το παιχνίδι

Ντέρμπι με τα… όλα του από νωρίς!

Ντέρμπι ήταν η αναμέτρηση από το ξεκίνημα της, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες από νωρίς (9-9 στο 5′). Ο Άρης με ένα επιμέρους σκορ 8-4, πήρε το προβάδισμα (17-13 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με, τους “κίτρινους” μπροστά με 24-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 29-29 (στο 15′), δείχνοντας ένα πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο. Mε συνολικό επιμέρους σκορ 16-8, η Λάρισα προηγήθηκε κιόλας με 37-32 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τον Άρη να προηγείται με 45-44, χάρη σε επιμέρους σκορ 13-7.

Στο τέλος μίλησε η άμυνα και η… θέληση!

Στο δεύτερο ημίχρονο στην Λάρισαν, οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και με επιμέρους σκορ 15-8, προηγήθηκαν με 59-53 (στο 25′), ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε, με τον Άρη να βρίσκεται πίσω με 71-66 και να είναι “ζωντανός” για την νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να διατηρούν ένα σημαντικό προβάδισμα και προηγήθηκαν ακόμα και με +7 (80-73 στο 35′), όντας φαβορί για την νίκη.

Περίπου 2′ λεπτά πριν το φινάλε, η Λάρισα ήταν μπροστά στο σκορ με 85-77 και πολύ ‘”αγκαλιά” με το θετικό αποτέλεσμα. Τελικά οι γηπεδούχοι, πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στην Basket League, κερδίζοντας τον Άρη με 92-78.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της Λάρισας στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου στα πρώτα 8 λεπτά δέχθηκε μόλις 11 πόντους και αυτό της έδωσε το δικαίωμα, να προηγηθεί με 85-77 και να “αγκαλιάσει” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ρέινολντς ήταν πολύ καλός με 17 πόντους και 12 ασίστ, ενώ επίσης ξεχώρισαν ο Παρκς με 16 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Χάμιλτον με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα και ο Παπαντωνίου που μέχρι να τραυματιστεί είχε 16 πόντους και 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-24,  44-45, 71-66, 92-78

Φραγκιάς: “Δείξαμε χαρακτήρα”

Διαβάστε τι δήλωσε ο προπονητής της Λάρισας:

“Συγχαρητήρια στα παιδιά. Έκαναν μεγάλη προσπάθεια. Βγάλαμε θυμό γιατί στα πρώτα δύο παιχνίδια είχαμε μία πολύ παθητική εικόνα. Όλη την εβδομάδα δουλέψαμε πολύ στο κομμάτι της ψυχολογίας και ότι θα πρέπει να είμαστε όλοι μαζί αν θέλουμε να κάνουμε κάτι καλό φέτος. Αυτό, το βγάλαμε στο γήπεδο. Δείξαμε χαρακτήρα και πήραμε δύο σημαντικούς βαθμούς και θα ατενίσουμε το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία. Εμένα πάντα με ενδιαφέρει η εικόνα της ομάδας. Παλέψαμε για όλες τις μπάλες επί 40 λεπτά”.

Μαρκόπουλος: “Έχουμε αρκετά προβλήματα και πρέπει να τα λύσουμε όσο το δυνατόν νωρίτερα”

Διαβάστε τι είπε ο προπονητής του Άρη:

“Συγχαρητήρια στην ομάδα της Λάρισας για τη νίκη της. Για μας ήταν ακόμα μια κακή εμφάνιση, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο. Κάναμε παιδικά λάθη. Δώσαμε τη μπάλα τον αντίπαλο να βάλει εύκολα καλάθια. Δεν δικαιολογείται ομάδα στην Α1 να δέχεται 25 πόντους από τα λάθη της και 18 πόντους από αιφνιδιασμό. Είναι αδιανόητο!

Είχαμε ατυχία, λείπει ο Μποχωρίδης, έλειψε και ο Μόρις, που δεν μπορούσε να παίξει στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία για να κάνεις λάθη. Να είσαι έξυπνος, να κάνεις λάθη που δεν δίνουν εύκολα καλάθια. Κράτα τη μπάλα και παίξε την άμυνά σου! Δεν παίξαμε ποτέ 5 εναντίον 5 στο δεύτερο ημίχρονο. Προσπαθήσαμε να φέρουμε το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα, γιατί κουράστηκε ο Γκετσεβίτσιους, αφού ήταν ο μόνος που απειλούσε από την περιφέρεια, αλλά και ο αντίπαλος παίζει και θα βάλει καλάθια. Έχουμε αρκετά προβλήματα και πρέπει να τα λύσουμε όσο το δυνατόν νωρίτερα πάση θυσία”.
Για τις αλλαγές: “Πολλά σκεφτόμαστε, το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε για να διορθώσουμε την εικόνα. Δεν είναι η ίδια ομάδα όπως ήταν στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς. Εκεί δεν φαινόταν η έλλειψη αθλητικότητας. Θα μου πείτε ότι άλλαξε πολλά ένας παίκτης που λείπει; Είναι τι δίνει και αυτός (Μποχωρίδης) έδινε και σε άμυνα και σε επίθεση. Τι να πω; Ότι την Πέμπτη τραυματίστηκε στην προπόνηση και έβγαλε το πόδι του ο Τάλτον; Συνέβη και αυτό με τον Μόρις σήμερα… Εντάξει. Ότι και να πω τώρα δεν θα είναι σωστό”.