Παναθηναϊκός: Ξέσπασε στον Προμηθέα! (videos)

2019-10-13T19:37:30+00:00 2019-10-13T20:41:03+00:00.

13/Oct/19 19:37

Ο Προμηθέας πλήρωσε τα… σπασμένα για την ήττα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στη Γαλλία, με τους νταμπλούχους να συντρίβουν τους φιναλίστ της Basket League στο ΟΑΚΑ (99-68), παίρνοντας ψυχολογία ενόψει της αναμέτρησης με την Αρμάνι Μιλάνο!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έψαχνε ευκαιρία να ανακάμψει ψυχολογικά κυρίως μετά την ήττα από τη Βιλερμπάν και να αποκτήσει άλλον αέρα ενόψει της δύσκολης συνέχειας στην Ευρωλίγκα, που περιλαμβάνει σε λίγες μέρες την αναμέτρηση με την Αρμάνι στο ΟΑΚΑ (17/10, 21:30).

Η εμφάνιση των νταμπλούχων ήταν εξαιρετική και κυριαρχική, στο… remake των περσινών τελικών, με τους Πατρινούς που έχουν μπροστά τους την αποστολή στη Γερμανία με την Ουλμ (16/10, 20:00) για το EuroCup, να αδυνατούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων και να γνωρίζουν τη συντριβή, σε ένα βράδυ όπου ο Ντίνος Μήτογλου έκανε τη διαφορά, έχοντας δίπλα του Παπαγιάννη, Φρεντέτ και Τόμας.

Εξέλιξη αγώνα

Η όρεξη του Προμηθέα για κάτι καλό στο ΟΑΚΑ αποτυπώθηκε στο ξεκίνημα, με την ευστοχία στα τρίποντα να δίνει τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά (13-15, 5:20’’).

Για να βρει ρυθμό ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε η δημιουργία του Καλάθη και η εκτέλεση του Τόμας (24-17, 10’), με τη δεύτερη περίοδο η διαφορά στο παρκέ να είναι… χαώδης, ειδικά στο δεύτερο μισό.

Οι Πατρινοί ήταν στο -9 στο 14:30’’ (32-23) με τον Φίλερ, αλλά ως το τέλος του ημιχρόνου σκόραραν μόλις ένα καλάθι και… έχασαν από τα μάτια τους τον Παναθηναϊκό!

Οι παίκτες του Πεδουλάκη, με τον Μήτογλου να αποδίδει και στο “5” και με τον Φρεντέτ να έχει κέφια, έτρεξαν 18-2 για το… νταμπλ σκορ (50-25) της ανάπαυλας!

Οι γηπεδούχοι παρά τη μεγάλη διαφορά, μετά την επιστροφή στο παρκέ δεν κατέβασαν ρυθμό, για να εκμεταλλευτούν την καλή τους μέρα. Ο Καλάθης γρήγορα είχε διψήφιο αριθμό ασίστ και ο Μήτογλου συνέχισε να εντυπωσιάζει, ώστε με δικό του τρίποντο στη λήξη να διαμορφωθεί το 76-48 στο 30’!

Ο Παππάς που αναζητά τον δικό του ρυθμό, πήρε χρόνο από τον Πεδουλάκη στο δεύτερο ημίχρονο, όπως και ο Παπαδάκης σε όλη την τέταρτη περίοδο, με αμφότερους να σκοράρουν (92-60, 36’) και τους “πράσινους” να ολοκληρώνουν μια εντυπωσιακή βραδιά και στρέφονται πλέον μόνο στο Μιλάνο!

Ο Ντίνος Μήτογλου (15π., 9ριμπ.) έκανε μεγάλο παιχνίδι απέναντι στον Προμηθέα, κάνοντας τη διαφορά για την ομάδα του, είτε ως “4”, είτε ως “5”! Ο διεθνής φόργουορντ ήταν εξαιρετικός, όπως και ο Τόμας (15π.) του πρώτου ημιχρόνου, ο Φρεντέτ (11π.) και ο Παπαγιάννης 11π.), με τον Καλάθη να προλαβαίνει στα 18’ που έπαιξε να έχει 11 ασίστ και να σπάσει το φράγμα των 2.000 πόντων στο πρωτάθλημα, ενώ ο Παππάς είχε 10π. σε 16′. Ο Φίλερ είχε 15π. και ο Κατσίβελης 13 για τον Προμηθέα.

Που κρίθηκε

Η δεύτερη περίοδος αποτύπωσε τη διαφορά επιπέδου ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να.. πατά γκάζι και να μην αφήνει περιθώρια στον Προμηθέα, αφού με το 26-8 σε αυτό το διάστημα διαμορφώθηκε η μεγάλη διαφορά του πρώτου μέρους (50-25), βάζοντας τις βάσεις για μια άνετη νίκη, με όλη τη 12άδα να σκοράρει.

Δεκάλεπτα: 24-17, 50-25, 76-48, 99-68.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Μάνος, Ψαριανός