Πανιώνιος: Με… ήρωα τον Πάσαλιτς “σκότωσε” στο φινάλε το Ρέθυμνο! (videos)

2019-10-19T16:53:57+00:00 2019-10-19T19:05:09+00:00.

19/Oct/19 16:53

Με ένα μεγάλο τρίποντο του Πάσαλιτς 2΄δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Πανιώνιος κέρδισε το Ρέθυμνο στο Παλαιό Φάληρο το Ρέθυμνο με 70-67 και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη, στην φετινή Basket League!

Ο αγώνας ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι σχεδόν σε ολόκληρη την διάρκεια του και παρότι το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 10 πόντους διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, “αυτοκτόνησε” στο φινάλε από τον… εφτάψυχο Πανιώνιο ο οποίος πήρε την νίκη “χρυσάφι” χάρη στον Πάσαλιτς.

Πλέον, ο Πανιώνιος έχει ρεκόρ 1-3 και “ξεκόλλησε” από την τελευταία θέση της κατάταξης, στην οποία βρίσκεται το Ρέθυμνο με ρεκόρ 0-4.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι αλλά… “κυανέρυθρο” προβάδισμα!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς και προηγήθηκαν με 6-0 (στο 2′), αλλά το Ρέθυμνο γρήγορα μείωσε την διαφορά με επιμέρους σκορ 6-1 (7-6 στο 5′). Το μπάσκετ που έπαιζαν οι δύο ομάδες ήταν… κακό και το σκορ ισόπαλο (10-10 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με, τον Πανιώνιο να κάνει επιμέρους σκορ 7-1 και να προηγείται με 17-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι Κρητικοί ξεκίνησαν παίζοντας εξαιρετική άμυνα και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα 24-19 για πρώτη φορά, χάρη σε εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 13-2 (στο 15′). Ο Πανιώνιος αντέδρασε και με δικό του επιμέρους σκορ, 10-3 πήρε ξανά το πάνω χέρι στο προβάδισμα με 29-27 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, 32-29 και όλα ανοιχτά για την συνέχεια.

“Θρίλερ” και στο… τέλος Πάσαλιτς!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού ξεκίνησε με, το Ρέθυμνο να βρίσκει και πάλι ρυθμό στην άμυνα και με επιμέρους σκορ 12-5, να παίρνει και πάλι το προβάδισμα με 41-37 (στο 24′). Οι Κρητικοί κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με +10 (52-42 στο 28′) με συνολικό επιμέρους σκορ 23-10, παίζοντας εξαιρετικά και η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε τον Πανιώνιο, να μειώνει σε 54-47.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έδιναν μεγάλη βαρύτητα στην άμυνα και ο Πανιώνιος με επιμέρους σκορ 10-3, ισοφάρισε σε 55-55 (στο 35′) και πλέον το ματς ήταν… “θρίλερ”. Σχεδόν 3′ λεπτά πριν το φινάλε, ο Σάμουελς και ο ΜακΓκίλ έβαλαν μπροστά στο σκορ τον Πανιώνιο με 63-61, όμως οι Κρητικοί ισοφάρισαν αμέσως σε 63-63.

Στο 38ο λεπτό, ο Φράνκαμπ ισοφάρισε ξανά σε 65-65, ο Λαμπρόπουλος έκανε λάθος και στα 33′ δευτερόλεπτα, το Ρέθυμνο μετά από επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Χότον προηγήθηκε με 67-65 και έγινε το μεγάλο φαβορί για την νίκη.

Τελικά, ο Σάμουελς ισοφάρισε στα 22′ δευτερόλεπτα σε 67-67 μετά από επιθετικό ριμπάουντ και στην τελευταία επίθεση, ο Καμπερίδης έκλεψε την μπάλα, ο Φράνκαμπ έκανε τάπα στον Πάσαλιτς και ο Πάσαλιτς στα 2 δευτερόλεπτα έδωσε την νίκη στον Πανιώνιο με 70-67!

Που κρίθηκε: Φυσικά στο μεγάλο τρίποντο του Πάσαλιτς στο φινάλε, αλλά και στην ανατροπή που έκανε ο Πανιώνιος στα μέσα της τέταρτης περιόδου, όπου και επέστρεψε από το -10.

Παίκτης -κλειδί: Ο Σάμουελς στο ντεμπούτο του ήταν εκπληκτικός με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Λαμπρόπουλος με 20 πόντους. Επίσης ο “killer” Πάσαλιτς είχε 8 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 32-29, 47-54, 70-67

Χρήστος Κουτσούμπας: “Είμαστε όλοι συνειδητοποιημένοι”

Διαβάστε τι δήλωσε στην συνέντευξη τύπου ο προπονητής του Πανιωνίου:

“Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα μας. γιατί προερχόμαστε από μια δύσκολη εβδομάδα, όπου είχαμε και κάποιες αλλαγές, άλλαξε ο προπονητής μας. Προσπαθήσαμε τις λίγες μέρες που είχαμε να προετοιμαστούμε, να βάλουμε 1-2 καινούργια στοιχεία, να τους εμψυχώσουμε και να δουλέψουμε στην ψυχολογία τους. Είχαμε και την προσθήκη του Samuels και προσπαθήσαμε να πάμε το παιχνίδι με λίγο διαφορετικό τρόπο, ώστε να μπορέσουμε να πάρουμε τη νίκη, όπως και τα καταφέραμε.

Η αντίπαλη ομάδα ξέραμε ότι είναι επίσης σε δύσκολη θέση, όπως ήμασταν κι εμείς πριν τον αγώνα, μια ομάδα με κοινούς στόχους, η οποία όμως στηρίζεται αποκλειστικά στους ξένους, οπότε θεωρήσαμε ότι εκεί θα ήταν ένα κομμάτι που θα μπορούσαμε να χτυπήσουμε το παιχνίδι. Αμυντικά έπρεπε να βελτιωθούμε και νομίζω δείξαμε βελτίωση σε διάφορα κομμάτια του παιχνιδιού.

Οσον αφορά το κομμάτι της επίθεσης, προσθέτοντας 2-3 κινήσεις, μέσα από τις ικανότητες και τα χαρακτηριστικά των παικτών, προσπαθήσαμε να το εκμεταλλευτούμε και να βγάλουμε κάποια καλάθια στην επίθεση.

Οσον αφορά τη συνέχεια για εμάς, ενώ είναι μακρύς ο δρόμος στο πρωτάθλημα, είναι δύσκολη. Είμαστε όλοι συνειδητοποιημένοι, δουλεύουμε πάνω σε αυτό το κομμάτι. Σίγουρα μπορούμε να βελτιώσουμε και πρέπει να βελτιώσουμε διάφορα στοιχεία του παιχνιδιού μας και στις δύο πλευρές του γηπέδου, σε άμυνα και επίθεση. Σήμερα είχαμε και τη βοήθεια του τεχνικού μας συμβούλου (σ.σ. Γιώργος Σκαραφίγκας).

Από τη Δευτέρα (21/10) η διοίκηση θα κάνει πιθανόν κάποιες κινήσεις από όσο γνωρίζω ώστε να ενισχυθεί το τιμ και από εκεί και πέρα θα προχωρήσουμε με κύριο σκοπό όσο πιο γρήγορα γίνεται να κάνουμε τις απαραίτητες νίκες ώστε η ομάδα να νιώσει πιο καλά και να επιδιώξουμε κάτι καλύτερο στο πρωτάθλημα”.

Βαγγέλης Ζιάγκος: “Είναι μια οδυνηρή ήττα που μας πονάει”

Διαβάστε τι δήλωσε ο προπονητής του Ρεθύμνου:

“Συγχαρητήρια στον Πανιώνιο, είναι μια οδυνηρή ήττα που μας πονάει, σε ένα κλειστό παιχνίδι που κρίθηκε σε απόλυτο βαθμό στις λεπτομέρειες, με ένα πολύ κρίσιμο λάθος μας στην τελευταία κατοχή, όπου είχαμε τη δυνατότητα να πάρουμε το ματς και στερήσαμε από τον εαυτό μας τη δυνατότητα να εκτελέσουμε επίθεση και ένα καθοριστικό και κρίσιμο τρίποντο από έναν παίκτη με τεράστια προσωπικότητα, που πήρε πάνω του την τελευταία προσπάθεια.

Καλή επιτυχία στον Πανιώνιο, εμείς δώσαμε το τρίτο παιχνίδι εκτός έδρας στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές και απέναντι σε ομάδες όπως ο Ηφαιστος, το Περιστέρι, ο Ηρακλής, ομάδες άλλου level, άλλων στόχων και προσδοκιών για φέτος. Το ματς με τον Πανιώνιο το είχαμε κυκλώσει , το θέλαμε, το πιστεύαμε ότι μπορούμε να το πάρουμε. Ετσι όπως εξελίχθηκε δυστυχώς ήμασταν άτυχοι στις λεπτομέρειες και για ακόμα ένα παιχνίδι άστοχοι σε μια καθοριστική παράμετρο του παιχνιδιού, που είναι οι βολές και ειδικά σε ένα κλειστό παιχνίδι και ειδικά σε μια χρονική περίοδο όπου ροκανιζόταν η διαφορά δέκα πόντων που είχαμε. Καλή συνέχεια στον Πανιώνιο”.