Προμηθέας: Με σούπερ Αγραβάνη έκανε την ανατροπή κόντρα στον Κολοσσό

2019-10-19T16:44:59+00:00 2019-10-19T19:07:36+00:00.

Stelios Toromanidis

19/Oct/19 16:44

agravanis-promitheas-monaco

Με καθοριστικό τον Δημήτρη Αγραβάνη ο Προμηθέας Πατρών ανέτρεψε τον αγώνα και πήρε με 81-80 την εντός έδρας νίκη απέναντι στον αξιόμαχο Κολοσσό Ρόδου, έφτασε τις τρεις νίκες σε τέσσερα ματς της φετινής Basket League, ενώ οι φιλοξενούμενοι με 1-3 ρεκόρ παρέμειναν πίσω στην βαθμολογία της Α1.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Οι παίκτες του Λυκογιάννη βρέθηκαν μπροστά ακόμα και με εννιά πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, διατήρησαν το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, όμως με 23-16 επιμέρους σκορ των γηπεδούχων στο φινάλε, η “πλάστιγγα” έγειρε στους Πατρινούς.

Διακύμανση αγώνα

Ο Κολοσσός Ρόδου έδειξε τις “ορέξεις” του από νωρίς και παρέμενε κοντά στο σκορ καθόλη την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Παρότι οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο λόγω κυρίως της καλής εμφάνισης επιθετικά των Έλις, Κασελάκη και προηγήθηκαν με 6 πόντους (21-15) στο 9′, η ομάδα του Λυκογιάννη με μπροστάρη τον Τζάκσον δεν άφηνε τον Προμηθέα Πάτρας να “ξεφύγει” (21-17 στο 10′).

Μάλιστα, στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν εκπληκτικοί και με επιμέρους σκορ 18-8 πέρασαν μπροστά και έλεγχαν τον αγώνα. Ο Τζάκσον έφτασε τους 14 πόντους (με 3/5 τρίποντα), ο Κολοσσός είχε πολύ καλό ποσοστό στα τρίποντα (6/12) και σε συνάρτηση με τα 0/9 από τους παίκτες του Γιατρά, η διαφορά για τους φιλοξενούμενους έφτασε το +9 (42-33) στο 18′, πριν οι Αγραβάνης, Μπαμπ και Χολ μειώσουν σε 45-39 στο 20′ για τον Προμηθέα.

Μπορεί να περίμεναν όλοι την αντίδραση των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο, όμως ο Κολοσσός Ρόδου διατήρησε την υπέρ του διαφορά με τους Αγκμπελέσε και Τζάκσον να ηγούνται επιθετικά, παρά τα τέσσερα τρίποντα της ομάδας του Γιατρά στο τρίτο δεκάλεπτο. Δημιουργικά οι Μωραίτης (8 ασίστ) και Πουλιανίτης (2 ασίστ) πραγματοποιούσαν ένα καταπληκτικό ματς και οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να “κρατήσουν” την διαφορά των 6 πόντων (64-58) στο 30′.

Με οκτώ συνεχόμενους πόντους του Αγραβάνη στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Προμηθέας κατάφερε να μειώσει στους 2 (66-68) στο 33′, ενώ οι Μπαμπ και Χολ συνέχισαν την δουλειά του συμπαίκτη τους για το προσπέρασμα των γηπεδούχων με 73-70 στο 35′. Οι παίκτες του Λυκογιάννη ανέβασαν την διαφορά (78-72) στο 38′, πριν ο Τζάκσον με 5 συνεχόμενους πόντους μειώσει σε 78-77 στα 26″. Ο Χολ ευστόχησε σε 1/2 ελεύθερες βολές (79-77), ο Μπρέιζελτον αστόχησε στο τρίποντο και ο Προμηθέας πήρε την νίκη με 81-80.

Παίκτης Κλειδί

Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν ο πιο καθοριστικός παίκτης για τον Προμηθέα, καθώς με 17 πόντους (10 στο τέταρτο δεκάλεπτο) και 5 ριμπάουντ αποτέλεσε τον ηγέτη για τους γηπεδούχους στο φινάλε και ουσιαστικά τους οδήγησε στην μεγάλη νίκη.

Σημείο Κλειδί

Το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όπου η ομάδα του Γιατρά με 11-4 σερί ανέτρεψε διαφορά έξι πόντων παίρνοντας το προβάδισμα που διατήρησε μέχρι την ολοκλήρωση του ματς για να φτάσει αρκετά δύσκολα στην μεγάλη επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 21-17, 39-45, 58-64, 81-80.

Στατιστικά του Προμηθέα Πατρών:

Στατιστικά του Κολοσσού Ρόδου:

Δηλώσεις:

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): “Καλησπέρα, καταρχήν να δώσω συγχαρητήρια στον Προμηθέα για τη νίκη. Να δώσω συγχαρητήρια και στους δικούς μου παίκτες για την προσπάθεια, νομίζω ότι ήρθαμε με το σωστό σκεπτικό σήμερα μετά από το πάθημα- μάθημα του περασμένου Σαββάτου. Πιστεύω ότι είχαμε μία καλή αντίδραση και με τον τρόπο που παίξαμε σήμερα αποδείξαμε ότι έχουμε αρκετές δυνατότητες ως ομάδα αρκεί να βρούμε τη χημεία μας.

Παίξαμε καλά ως σύνολο διαβάζαμε καλά την αντίπαλη άμυνα και αυτός είναι και ο λόγος που είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού. O Προμηθέας είναι μία πολύ ποιοτική ομάδα. Xάρις στην άμυνα αλλαγών που επέλεξε τα τελευταία λεπτά μας δημιούργησε πολλά προβλήματα στις αλλαγές μας, δεν βρίσκαμε λύσεις και χάσαμε το μυαλό μας. Δώσαμε τη δυνατότητα στον Προμηθέα να βρει ρυθμό στην επίθεση.

Στα τελευταία δύο λεπτά μπορέσαμε να βρούμε λύσεις και αυτός είναι ο λόγος που επιστρέψαμε στο ματς και είχαμε την ευκαιρία να το κερδίσουμε. Δεν είμαι ικανοποιημένος από τον τρόπο που εκτελέσαμε το play που είχαμε δείξει στο τελευταίο time-out. Παρόλα αυτά θα μείνουμε στην προσπάθεια που κάναμε ως ομάδα και πάνω σε αυτό θα χτίσουμε για τη συνέχεια. Καλή συνέχεια στον Προμηθέα στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος και στις Ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις”.

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): “Καλησπέρα, να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα μου. Κάναμε μία μεγάλη νίκη αν και δεν είχαμε ενέργεια και ήμασταν άστοχοι ενώ ο Κολοσσός βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα επιθετικά. Παρόλα αυτά στο δεύτερο ημίχρονο με τη match up ζώνη και τη βοήθεια του κόσμου μπορέσαμε και ελέγξαμε το ρυθμό, βάλαμε τα σουτ σε αυτό το ημίχρονο και νομίζω πετύχαμε μία σημαντική νίκη.

Είμαστε στεναχωρημένοι για τον τραυματισμό του Έλις, αλλά αυτά είναι μες στο παιχνίδι. Προχωράμε και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με την Μπολόνια, που θέλουμε από τον κόσμο να γεμίσει το γήπεδο γιατί παίζουμε απέναντι σε μία ομάδα επιπέδου Ευρωλίγκας και χρειαζόμαστε την ώθηση τους. Νομίζω έχουμε έναν πολύ δύσκολο όμιλο στο Eurocup, απέναντι σε πολύ καλές ομάδες με πολύ καλά ρόστερ. Θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο και όπου φτάσουμε”.