Ιωνικός: ΙΣΤΟΡΙΚΟ “διπλό” στην έδρα του Άρη

2019-10-19T16:35:41+00:00 2019-10-19T19:43:53+00:00.

19/Oct/19 16:35

BASKET LEAGUE / QǓ - ə͉ʏӠ(֙ԏÑVɁ: MOTION TEAM)

Ο Ιωνικός πήρε σπουδαία νίκη μέσα στο “Αλεξάνδρειο”, με τους Νικαιώτες να επικρατούν του Άρη με 77-72 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Basket League.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Ιωνικός συνεχίζει τα θετικά αποτελέσματα, με τους Νικαιώτες να παίρνουν τη νίκη στην Θεσσαλονίκη επί του Άρη με 77-72 και να συνεχίζουν την ανοδική τους πορεία στην φετινή Basket League.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Ιωνικό, ο οποίος έχει το απόλυτο με τον κόουτς Βετούλα στον πάγκο του, σε ένα παιχνίδι όπου στο τέλος οι Νικαιώτες είχαν την ψυχραιμία και πήραν το θετικό αποτέλεσμα, με το οποίο ανέβηκαν στο 2-2, ενώ από την άλλη ο Άρης έπεσε στο 1-3.

Ο Μπαρτ ήταν εκείνος που ξεχώρισε, έχοντας 24 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Μαυροκεφαλίδης και 14 ο Χαραλαμπόπουλος. Για τον Άρη οι 16 πόντοι του τάλτον δεν ήταν αρκετοί.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες είχαν να κοντραριστούν 32 ολόκληρα χρόνια, με τον Ιωνικό να παίρνει ένα σπουδαία αποτέλεσμα απέναντι στον “Αυτοκράτορα” εκτός έδρας, το οποίο αποτελεί και το πρώτο του “διπλό” την φετινή σεζόν.

Η εξέλιξη:

Ο Άρης πέρασε τη μπάλα στους Ντραγκίσεβιτς – Μιλόσεβιτς, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν καλά την αναμέτρηση και να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα. (10-5, 2’). Κάπου εκεί ο Ιωνικός ανέβασε την πίεση στην άμυνα και επέστρεψε, παίρνοντας και το προβάδισμα μετά από καλάθι του Χαραλαμπόπουλου (13-14, 5’), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-24.

Η δευτερη περίοδος ξεκίνησε με τον  Ιωνικό στο +6 (23-29), όμως Άρης απάντησε άμεσα με ένα δικό του 8-0 για το 31-29. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στο υπόλοιπ δεκάλεπτο, με το ημίχρονο να κλείνει στο 44-43.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει (45-45, 3’). Ο Ιωνικός πάτησε γκάζι και προηγήθηκε με 45-50 (4΄), όμως ο Άρης επέστρεψε και το “ντέρμπι” συνεχίστηκε μέχρι

Μπατής και Χαραλαμπόπουλος έγραψαν το 62-69 στο 33’ και ο Στιθ το 62-71 στα 5’ πριν το τέλος. Ο Άρης δεν κατάφερε να επιστρέψει από εκείνο το σημείο και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την τελική διαφορά. Τελικό σκορ 72-77 και μεγάλη νίκη για τον Ιωνικό.

Ο παίκτης – κλειδί:

Ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ ήταν εκείνος που έκανε την διαφορά για τους Νικαιώτες, έχοντας 24 πόντους.

Πού κρίθηκε:

Το δυνατό ξεκίνημα του Ιωνικού στην τρίτη περίοδο ήταν και εκείνο που του έδωσε τη νίκη, καθώς ο Άρης δεν επέστρεψε ποτέ από το -9 στο οποίο βρέθηκε.

Δεκαλεπτα: 21-24, 44-43, 60-61, 72-77.

Βετούλας: “Κομβικός ο Χαραλαμπόπουλος”

Ο Νίκος Βετούλας μίλησε για την μεγάλη νίκη της ομάδας του  στάθηκε στους παίκτες του Ιωνικού που ήρθαν από τον πάγκο, αλλά και στο Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, τον οποίο χαρακτήρισε κομβικό.