Περιστέρι: Ο Σκούτσι Σμιθ “ξέρανε” την ΑΕΚ, στη ΜΑΤΣΑΡΑ του ΟΑΚΑ! (vids)

2019-10-19T18:21:26+00:00 2019-10-19T20:43:45+00:00.

19/Oct/19 18:21

peristeri_aek

Σε ένα ματς που κρίθηκε στη παράταση, το Περιστέρι κέρδισε στο ΟΑΚΑ την ΑΕΚ με 91-90 και διατήρησε το αήττητο, έχοντας σε μεγάλο βράδυ τον φοβερό Γκρέι. Το καλάθι της νίκης ο Σμιθ!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι στο ΟΑΚΑ, που μόνο συχνά δεν βλέπουμε στην Ελλάδα, το Περιστέρι κατάφερε να κερδίσει την ΑΕΚ με σκορ 91-90 και συνέχισε το αήττητο που έχει ”χτίσει” στη Basket League!

Τρίτη ήττα για τους γηπεδούχους, που είχαν σε μεγάλη ημέρα τους Ρέι-Λάνγκφορντ, όμως ο σχεδόν άχαστος Γκρέι, ο Χάτσερ με τα μεγάλα καλάθια στη παράταση και ο ήρωας της τελευταίας στιγμής, Σμιθ, πανηγύρισαν στο τέλος!

Αξίζει να αναφέρουμε πως η ΑΕΚ προχώρησε σε μία εξαιρετική κίνηση, καθώς την αναμέτρηση παρακολούθησαν πολλοί πρόσφυγες, ενώ οι άνθρωποι της ομάδας μοίρασαν και φαγητό!

Για τη 5η αγωνιστική, η ΑΕΚ φιλοξενείται από το Ρέθυμνο (27/10, 16:15), ενώ το Περιστέρι υποδέχεται το Λαύριο (26/10, 17:45).

Η εξέλιξη: Η αναμέτρηση ξεκίνησε αμέσως μετά τη βράβευση του Βασίλη Ξανθόπουλου από τη διοίκηση της ΑΕΚ, για τη διετία που φόρεσε τη φανέλα της ομάδας (2017-2019), κατακτώντας μαζί της το Κύπελλο Ελλάδας, το Basketball Champions League και το Διηπειρωτικό. Στα του αγώνα, το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-19.

Η αντίδραση της ΑΕΚ δεν άργησε, με τον Κιθ Λάνγκφορντ να δίνει ρυθμό στην επίθεση, ξέφυγε με 10 (39-29), όταν και έκανε ένα σερί 8-0, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 39-30.

ΑΕΚ σε ΕΟΚ: “Δεν θα αποχωρήσουμε εμείς, αλλά εσείς!”

Ματσάρα και παράταση!

langford_peristeri

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το Περιστέρι να περνάει μπροστά με 39-41, μέσα σε 2:30′, με τους Ουίλιαμ Χάτσερ και Στίβεν Γκρέι να κάνουν τη ”ζημιά” στην ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές λύσεις στην επίθεση (Κέντρικ Ρέι, Χάουαρντ Σαντ Ρος, Χάρης Γιαννόπουλος), με τον πρώτο να βάζει μπροστά την ομάδα του με 62-60, ενόψει και της τελευταίας περιόδου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τέλους, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι και το 37′. Σε εκείνο το σημείο, η ΑΕΚ μπόρεσε και ξέφυγε με 5 (77-72), ο φοβερός και τρομερός Γκρέι όμως δεν είχε πει τη τελευταία του κουβέντα και ισοφάρισε σε 79-79, 1:25′ πριν το τέλος. Κάπως έτσι οδηγηθήκαμε στη παράταση, με τους παίκτες του Περιστερίου να αστοχούν σε δύο επιθέσεις, με ένα άστοχο τρίποντο του Σαντ Ρος να έχει μεσολαβήσει.

Ζούρος: “Δεν είναι η τελευταία επίθεση που κέρδισε το ματς” (video)

”Μίλησε” ο… άφαντος Σμιθ!

Η εκκίνηση του έξτρα πενταλέπτου άνηκε στην ΑΕΚ και τον Γιόνας Ματσιούλις, ο οποίος δεν είχε προσφέρει ιδιαίτερα στη επίθεση στο πρώτο 40λεπτο. Ο Χρήστος Σαλούστρος ήταν ο… Ματσιούλις του Περιστερίου, με τον Έλληνα φόργουορντ να μειώνει σε 84-82 στο 43′. Η αποβολή του Ηλία Παπαθεοδώρου έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να περάσουν μπροστά με 84-86, σε ένα 7-0 σερί, με τον Λάνγκφορντ να κάνει το 86-86 στο -43”.

Ο Σαντ Ρος, με 1/2 βολές και αμέσως μετά ο Λάνγκφορντ έγραψαν το 89-86, 30” πριν το φινάλε. Ο Χάτσερ ευστόχησε σε ένα μεγάλο τρίποντο στο -18”  για τη νέα ισοπαλία (89-89). Ο Λάνγκφορντ μέτρησε 1/2 βολές για το 90-89 στο -7”, χρόνος αρκετός για τον Σκούτσι Σμιθ να σκοράρει για το τελικό 90-91, σε ένα μοναδικό ντέρμπι!

Πού κρίθηκε: Στη τελευταία φάση, όταν και ο Λάνγκφορντ δεν έκανε το 2/2 από τη γραμμή των βολών και ο Σκούτσι Σμιθ ευστόχησε στο σουτ της νίκης!

Παίκτης-κλειδί: Όλα τα λεφτά ο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ Στίβεν Γκρέι με 26 πόντους (7/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/6 βολές) και 4 ριμπάουντ, ενώ 12 είχε ο Μόζες Κίνγκσεϊ και 10 ο Μάικλ Μόρισον, με τον πρώτο να μετράει και 12 ριμπάουντ και τον δεύτερο 6. Στους 20 σταμάτησε ο Ουίλιαμ Χάτσερ, ο οποίος και κράτησε την ομάδα του στη παράταση. Όσο για τον Σκούτσι Σμιθ, είχε μόλις 5 πόντους, όμως οι 2 στο φινάλε, ήταν και όλη η ουσία!

Φοβερός ο Κέντρικ Ρέι, στο πρώτο του μεγάλο ματς με την ΑΕΚ. Ο Αμερικανός μέτρησε 18 πόντους (6/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές), 6 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ είχε ο Κιθ Λάνγκφορντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-30, 62-60, 79-79, 90-91