Παναθηναϊκός: Με εκπληκτικό Φρεντέτ και… 100άρα “άλωσε” την Πυλαία! (videos)

2019-10-19T18:14:17+00:00 2019-10-19T18:24:06+00:00.

19/Oct/19 18:14

BASKET LEAGUE / Ёϊ - ЁϠ(֙ԏÑVɁ: MOTION TEAM)

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στο ΟΑΚΑ από την Αρμάνι Μιλάνο, κερδίζοντας εύκολα στην “Πυλαία” στον ΠΑΟΚ με 104-88 χάρη στον εκπληκτικό Φρεντέτ και έδειξε έτοιμος, για την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (25/10).

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη, με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο όπου είχαν αρκετά αμυντικά προβλήματα και κυρίως στο αμυντικό ριμπάουντ, αντέδρασαν και… “ξέσπασαν” στην δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με μεγάλες διαφορές (+18 και +20) “κλειδώνοντας” από νωρίς το διπλό και αποκτώντας ψυχολογία, εν όψει της δύσκολης συνέχειας, παρά τα προβλήματα στην επίθεση στο τέλος στην άμυνα ζώνης και την άμυνα του που έκανε… νερά σε αρκετά διαστήματα του ματς.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας της Basket League με ρεκόρ 4-0 και ετοιμάζεται για το καθοριστικό παιχνίδι με την Ζενίτ στην Ρωσία, για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, ενώ ο ΠΑΟΚ πλέον έχει ρεκόρ 1-3 και δεν έχει ξεκινήσει καλά στην σεζόν.

Το παιχνίδι

“Ξέσπασε” στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός και… +18!

Πολύ καλά ξεκίνησε το ματς ο Παναθηναϊκός και προηγήθηκε από νωρίς με 8-2 (στο 2′), όμως ο ΠΑΟΚ μείωσε γρήγορα σε 13-12 (στο 5′). Οι “πράσινοι” συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα (21-17 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με το σκορ αρκετά ψηλά (26-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επέβαλλε τον ρυθμό της και αρχικά προηγήθηκε με 35-27 με επιμέρους σκορ 9-5, ενώ στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός με τον Φριντέτ πρωταγωνιστή, έκανε συνολικό επιμέρους σκορ 23-8 και “εκτόξευσε” την υπέρ του διαφορά στο +19 (49-30 στο 17′). Από την πλευρά του ΠΑΟΚ υπήρχε εκνευρισμός, ο Μπράουν με τρίποντο έστειλε την διαφορά και στο +20 (56-36) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 56-38.

Δεν κατέβασε ταχύτητα και… πήρε το άνετο διπλό ο Παναθηναϊκός!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην “Πυλαία” ξεκίνησε με, τον ΠΑΟΚ να “παλεύει” να μειώσει, αλλά τον Παναθηναϊκό με τον Καλάθη να… μοιράζει (8 ασίστ) και τον Φρεντέτ να “εκτελεί” φτάνοντας τους 14 πόντους με 3/3 τρίποντα, προηγήθηκε για πρώτη φορά με +22 (69-47 στο 25′)! Η διαφορά για το “τριφύλλι” έφτασε και στο +27 (74-47 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με τον ΠΑΟΚ πίσω με 85-59.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά και με εντυπωσιακό σερί 13-0 μείωσε σε 85-72 (στο 34′) και έδωσε “ζωή” στο ματς, αφού ο Παναθηναϊκός ήταν τελείως εκτός ρυθμού. Οι πράσινοι, που αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα από την άμυνα ζώνης του ΠΑΟΚ, με δύο τρίποντα από τους Καλάθη και Φριντέτ έστειλαν την διαφορά και πάλι στο +19 (91-72 στο 35′) και “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη.

2′ λεπτά πριν το φινάλε όλα είχαν κριθεί, με το σκορ στο 95-77 και στο φινάλε ο Παναθηναϊκός, πανηγύρισε το μεγάλο διπλό στην Θεσσαλονίκη με 104-88!

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός και με επιμέρους σκορ 30-16 “εκτόξευσε” την υπέρ του διαφορά, στο +20 (56-36) κλειδώνοντας από νωρίς την υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζίμερ Φρεντέτ ήταν ασταμάτητος με 23 πόντους (6/7 τρίποντα), 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλό ματς έκαναν επίσης, ο Ντίνος Μήτογλου με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 μπλοκ, ο Παπαπέτρου με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Παπαγιάννης με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Καλάθης με 8 πόντους, 11 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 38-56, 59-85, 88-104