Λαύριο: “Λύγισε” τον Ήφαιστο με φοβερό τέταρτο δεκάλεπτο! (vids)

2019-10-20T18:44:21+00:00 2019-10-20T22:36:38+00:00.

20/Oct/19 18:44

lavrio_ifaistos

Μετά από ένα φοβερό ματς και μία σπουδαία ανατροπή, το Λαύριο κέρδισε τον Ήφαιστο Λήμνου με 66-61!

Ακόμα ένα φοβερό ματς επιφύλασσε η τέταρτη αγωνιστική της Basket League. To Λαύριο δεν πτοήθηκε από τη ανωτερότητα του Ηφαίστου για 30′ και όχι μόνο πάλεψε, αλλά πήρε και τη νίκη με σκορ 66-61, για το 3-1. Πρώτη ήττα για τους φιλοξενούμενους, μεγάλο ματς από τον Γιάννη Κουζέλογλου!

Μάλιστα, με τα 45 ριμπάουντ τους, οι νικητές έφτασαν μία ανάσα από το ρεκόρ τους στη κατηγορία, καθώς για ένα ”σκουπίδι” δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν τα 49 ριμπάουντ (40 αμυντικά και 9 επιθετικά) που είχαν στις 26 Νοεμβρίου 2016, στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Κόροιβο (κρίθηκε στην παράταση).

Για τη 5η αγωνιστική, το Λαύριο φιλοξενείται από το Περιστέρι (26/10, 17:45), ενώ ο Ήφαιστος υποδέχεται  τον Προμηθέα Πατρών (26/10, 17:45).

Η εξέλιξη: Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με εξαιρετικό τρόπο το ματς, με τον ρυθμό τους, ειδικά στην επίθεση, είναι γρήγορος και θεαματικός. Ο Μάρκους Γκίλμπερτ με το μακρινό του σουτ, έδωσε ”αέρα” 5 πόντων στον Ήφαιστο (11-16), με το Λαύριο να μειώνει, όχι όμως μέχρι το τέλος των 10′, με το τρίποντο να έχει κάνει τη διαφορά (1/7 έναντι 4/7).

Τα μακρινά σουτ συνέχισαν να δίνουν λύσεις στους φιλοξενούμενους, με τον Μιχάλη Πελεκάνο να δίνει προβάδισμα 10 πόντων (21-31), με την αντίδραση των γηπεδούχων να έρχεται με ένα σερί 7-0 (28-31 στο 14′). Η απάντηση των Λημνιωτών δεν άργησε, με τον Σον Έβανς να κάνει ”ζημιά” στη ρακέτα του Λαυρίου, το οποίο έμεινε χωρίς σκορ για σχεδόν 6′, για το 30-41 του ημιχρόνου.

Δεν απογοητεύτηκε και δικαιώθηκε!

lavrio-ifaistos

Το ματς συνέχισε να έχει ως χαρακτηριστικό τα σερί, με το Λαύριο να δείχνει στα πρώτα λεπτά της επανάληψης πως θέλει άμεσα να καλύψει τη διαφορά. Με 9-1, μείωσε σε 39-42 στο 23′, ο Πελεκάνος και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης έδωσαν νέα ώθηση για το 42-50, με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη τελευταία περίοδο.

Το παιχνίδι έγινε και… επίσημα ντέρμπι, όταν το Λαύριο έκανε ένα 7-0 και μείωσε σε 49-50, με τον Ήφαιστο να μένει χωρίς σκορ για 3′. Οι βολές διατήρησαν μπροστά στο σκορ τους νησιώτες, στο 35′ όμως ήρθε η ισοφάριση (54-54) για τους γηπεδούχους. Ο Βασίλης Μούρτος έκανε το 54-57 (στο 37′), ο Γκλιν Ουότσον με τρίποντο έβαλε φωτιά στο παιχνίδι για το 58-57, ο Κουέντον Ντεκόζι έφερε το +3 (60-57 στο 38′), ο Γιάννης Κουζέλογλου, που έδωσε πολλές λύσεις, με έμμεσο τρίποντο αύξησε τη διαφορά σε 63-59, με τον Τζέρι Σμιθ να μειώνει σε 63-61 με 2/2 βολές (39′).

Ακολούθησαν δύο χαμένες επιθέσεις από Λαύριο και Ήφαιστο, με τον Κουζέλογλου να πάει στη γραμμή των βολών στο -24”. Ο Έλληνας σέντερ με 2/2 βολές έκανε το 65-61, ο Ήφαιστος δεν σκόραρε για 3, ο Βασίλης Μουράτος με 1/2 βολές έγραψε το 66-61 (-12”), το οποίο ήταν και το τελικό σκορ!

Πού κρίθηκε: Το Λαύριο έκανε μία μεγάλη ανατροπή, έχοντας επιμέρους 24-11 στη 4η περίοδο. Κομβικό το καλάθι-φάουλ του Κουζέλογλου για το 63-59, ενώ ήταν ψύχραιμος και στις πιο σημαντικές βολές για το 65-61.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιάννης Κουζέλογλου έδωσε πολλές λύσεις, ενώ ήταν και ο άνθρωπος του αγώνα για το Λαύριο στο φινάλε. Συνολικά, είχε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ 13 είχε και ο Γκλιν Ουότσον.

Προσπάθησε, αλλά δεν πανηγύρισε ο Σον Έβανς με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Μιχάλης Πελεκάνος με 10.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 30-41, 42-50, 66-61

Τα στατιστικά:

Σερέλης: ”Καταπληκτικοί στην άμυνα οι παίκτες μου”

serelis_lavrio

Ο Χρήστος Σερέλης… έβγαλε το καπέλο στους παίκτες του μετά τη νίκη του Λαυρίου, σε δηλώσεις του, μετά το τέλος του αγώνα.

”Σήμερα έχουμε κάνει μία τεράστια νίκη, πραγματικά τεράστια νίκη, διότι παίζαμε με μία πολύ καλή ομάδα η οποία προηγούνταν στο σκορ μέχρι και 12 πόντους διαφορά και συνήθως η νεανική ομάδα που έχουμε όταν βρίσκεται υπό τέτοια πίεση μέχρι τώρα δεν είχε δείξει ότι αντιδρά ώριμα από την άμυνα να κερδίσει το ματς.

Σήμερα όμως πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου ήταν πάρα πολύ καλοί αμυντικά στο 2ο ημίχρονο πάρα πολύ καλοί, καταπληκτικοί θα έλεγα δεν άφησαν καμία μπάλα καμία κατοχή και στην πορεία αποκτήσανε το καθαρό μυαλό στην επίθεση βάλανε 3-4 μεγάλα σουτ για να πάρουμε το ματς και έτσι όπως πήγαινε το ματς η ομάδα που θα έβαζε ένα -δύο μεγάλα σουτ στο τέλος θα κέρδιζε το παιχνίδι.

Το σημαντικό θα επαναλάβω για άλλη μία φορά ότι κάναμε επί ενός αντιπάλου που είναι πάρα πολύ έμπειρος, και το staff το προπονητικό και οι παίκτες που έχουν τεράστιες παραστάσεις και από Ευρωπαϊκές διοργανώσεις όχι μόνο από το Ελληνικό πρωτάθλημα και είναι μία νίκη στην ουσία που μας δίνει το δικαίωμα να κρατάμε γερά στο πρωτάθλημα και να έχουμε τον στόχο που έχουμε θέσει από την αρχή στο πρωτάθλημα να παραμείνουμε στην κατηγορία να τον βλέπουμε από την 4η αγωνιστική αρκετά ελπιδοφόρα.

Στην ουσία θα έλεγα πως μετά τις πρώτες 4 αγωνιστικές έχουμε το απόλυτο επειδή υπήρχε και το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό στο Λαύριο που είναι μία ομάδα που όσο καλά και να παίζαμε δεν είναι καθόλου των δυνατοτήτων μας. Να δώσω συγχαρητήρια για την μέχρι τώρα πορεία του στον Ήφαιστο να τους πω καλή συνέχεια, και να αναφέρω και κάτι για τον κόσμο που ήρθε σήμερα στο γήπεδο και μας βοήθησε πάρα πολύ ακόμη και όταν πήγαμε πίσω, νομίζω όμως παρόλο που είμαστε μία μικρή πόλη ότι η ομάδα με τον τρόπο που παίζει και με τον τρόπο που αγωνίζεται αξίζει στο γήπεδο και περιμένουμε και θέλουμε και προσκαλούμε περισσότερο κόσμο στο γήπεδο για να δει αυτή την ομάδα, τη νεανική που βγάζει πάρα πολύ ωραία πράγματα στο γήπεδο”.

Μανωλόπουλος: ”Δεν κάναμε τίποτα στο τέλος”

manolopoulos

Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος τόνισε πως για 30′ ο Ήφαιστος ήταν καλύτερος, όμως στο κομμάτι της τακτικής οι παίκτες του δεν εκτέλεσαν τίποτα σωστά.

”Καταρχάς θέλω να δώσω συγχαρητήρια στο Λαύριο και τον κόουτς Σερέλη για τη νίκη, όπως επίσης να ευχηθώ καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα. Όσον αφορά στο παιχνίδι, για τριάντα λεπτά ήμασταν καλύτεροι, αλλά το παιχνίδι διαρκεί σαράντα λεπτά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν κάναμε τίποτα. Είμαστε μια ομάδα που παίζει με τακτική, δεν εκτελέσαμε τίποτα σωστά. Το Λαύριο στην τελευταία περίοδο έπαιξε πολύ πιο δυνατά από εμάς.

Όσες φορές προσπαθήσαμε να κάνουμε κάτι στην επίθεση, όπου η τακτική ήταν ξεκάθαρη να πάει η μπάλα μέσα γιατί το Λαύριο έπαιζε με δύο ημίψηλα παιδιά, δεν πήγε ποτέ μέσα. Τουλάχιστον όσες φορές προσπαθήσαμε να το κάνουμε. Κι όταν πήγε, δεν εκτελέσαμε τη συνέχεια. Φαίνεται ξεκάθαρα ότι θέλουμε πολύ δουλειά ακόμη, είναι η αρχή. Πρέπει οπωσδήποτε να βελτιωθούμε”.