Πανιώνιος: “Καυτή” εμφάνιση στο Ιβανώφειο και τεράστιο διπλό με… 100άρα! (video)

2019-10-26T16:48:39+00:00 2019-10-26T20:55:13+00:00.

26/Oct/19 16:48

BASKET LEAGUE / ǑJˇӠ- Ёٍ͉ɏӠ(֙ԏÑVɁ: MOTION TEAM)

Ένα τεράστιο διπλό πανηγύρισε στην Θεσσαλονίκη κόντρα στον Ηρακλή, ο Πανιώνιος με 101-96 έχοντας εκπληκτική απόδοση στα τρίποντα και στην επίθεση με 14/23 (60%), για την 5η αγωνιστική της Basket League.

O Πανιώνιος ήταν εξαιρετικός επιθετικά σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα και παρότι ο Ηρακλής παρέμενε κοντά ή και μπροστά στο σκορ, “πληγώθηκε” από την άμυνα του, με αποτέλεσμα στο τέλος να χάσει λόγω αυτού του γεγονότος ένα σημαντικό ματς και μάλιστα μέσα στην έδρα του.

Πλέον ο Πανιώνιος έχει ρεκόρ 2-3 πετυχαίνοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, ενώ ο Ηρακλής παραμένει ψηλά στην κατάταξη με ρεκόρ 3-2.

Ματσάρα από το πρώτο ημίχρονο!

Ντέρμπι από νωρίς ήταν το ματς, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά στο παρκέ και τον Πανιώνιο παρά το αρχικό εναντίον του 7-3, να προηγείται με 11-9 (στο 5′). Ο Ηρακλής είχε πάρει το προβάδισμα με 16-13 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με, 20-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ηρακλής μπήκε πολύ δυνατά και με επιμέρους σκορ 12-4, προηγήθηκε για πρώτη φορά με +11 (32-21 στο 14′), αφού ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να παίξει καλή άμυνα. Οι “κυανέρυθροι” ανέτρεψαν το σκορ με εντυπωσιακό σερί 15-0 σε 36-32 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, τον Πανιώνιο μπροστά με 45-43.

“Θρίλερ” μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο στο “Ιβανώφειο” ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά σκορ και τον Ηρακλή να προηγείται με 55-54 (στο 24′). Ο Πανιώνιος με τρίποντο του Πάσαλιτς, πήρε και πάλι το προβάδισμα με 62-59 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με, τον Πανιώνιο μπροστά με 73-67 και τους φιλοξενούμενους να είναι “καυτοί” στην επίθεση.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, ο Πανιώνιος κρατούσε το προβάδισμα με 82-74 (στο 33′) και έδειχνε πως είναι το φαβορί για την νίκη. 4′ λεπτά πριν το τέλος, ο Ηρακλής μείωσε σε 84-80 με επιμέρους σκορ 6-2 και έβαλε ”φωτιά” στο ματς.

2:30 πριν το τέλος, το “θρίλερ” καλά κρατούσε” με το σκορ στο 87-86 για τον Πανιώνιο, όμως ο Πανιωνίος στα 1:48 πήρε προβάδισμα… νίκης με 90-86 και τρίποντο του Πάσαλιτς και συνολικά έχοντας 14/23! Ο Πάσαλιτς με 2/2 βολές, έκανε το σκορ 92-88 στα 49′ δευτερόλεπτα και τελικά στο φινάλε δεν άλλαξε κάτι, με τον Πανιώνιο να πανηγυρίζει το μεγάλο διπλό με 101-96!

Που κρίθηκε: Στα τρίποντα του Πανιωνίου, όπου πέτυχε 16/23 και ποσοστό 60%, αλλά και στην ψυχραιμία του στις βολές και στην συγκέντρωση που έδειξε, στα τελευταία καθοριστικά λεπτά του αγώνα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σάμουελς ήταν και πάλι τρομερός με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 μπλοκ, ενώ την διαφορά έκαναν ο Πάσαλιτς με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Βεργίνης με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Λαμπρόπουλος με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-45, 67-73, 96-101

Καστρίτης: “Σήμερα είναι ένα καλό μάθημα για όλους μας”

Διαβάστε τι δήλωσε ο προπονητής του Ηρακλή:

“Πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα του Πανιωνίου. Ήταν μια ομάδα με απόλυτο έλεγχο των συναισθημάτων τους ήταν συγκεντρωμένοι για 40 λεπτά πάρα το γεγονός ότι πολλές φορές προσπαθήσαμε να επιστρέψουμε. Όταν στην έδρα σου δέχεσαι 100 πόντους σίγουρα δεν είναι ο τρόπος να διεκδικήσεις τη νίκη και σίγουρα και να κερδίζαμε δεν είναι η φιλοσοφία μας να παίζουμε με αυτόν τον τρόπο.

Σε καμία περίπτωση δεν ήμασταν αποφασιστικοί στην άμυνα, αυτό έφερε πολλά ελεύθερα σουτ στον Πανιώνιο, σούταρε με εξαιρετικά ποσοστά αλλά μοιραία αυτό συμβαίνει όταν παίζεις μια τέτοια άμυνα. Οτιδήποτε συμβαίνει στο μπάσκετ είναι δίκαιο απ ότι φαίνεται πρέπει να περάσουμε από αυτή τη διαδικασία γιατί ακόμα και αν είχαμε καλές νίκες αν δεν δείχνεις συνέχεια τον καλό σου εαυτό είναι άσκοπο. Ετοιμαζόμαστε για το επόμενο παιχνίδι. Συγνώμη στον κόσμο μας που τον στεναχωρήσαμε και θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο”.

Για το τι κρατάει και τι αφήνει από το ματς: “Θα δούμε βίντεο. Τα σημεία που χρίζουν βελτίωσης είναι πολλά. Και σε άλλα παιχνίδια είχαμε πολλά άνω και κάτω αλλά σήμερα είναι ένα καλό μάθημα για όλους μας. Κυρίως για όσους πιστεύουν ότι εντός έδρας πάντα θα κερδίζουμε”.

Για τον Σμιθ: “Ο Σμιθ είναι άρρωστος εδώ και μέρες θα ενημερωθείτε για οποιαδήποτε εξέλιξη”.

Γαβριήλ: “Έπαιξε ρόλο ότι τα παιδιά πείστηκαν ότι μπορούν”

Διαβάστε τι δήλωσε ο προπονητής του Πανιωνίου:

“Να συγχαρώ τα παιδιά, τους παίκτες μου. Είχαν υψηλό βαθμό συγκέντρωσης. Κάναμε 3-4 προπονήσεις μαζί, ήταν αξιέπαινη η προσπάθεια τους σήμερα. Δουλέψαμε πολύ στο κομμάτι της ψυχολογίας το σκορ είναι φυσιολογικό με το ρυθμό που πήρε το παιχνίδι.

Αποφασίσαμε να γυρίσουμε τη μπάλα να παίξουμε ομαδικό μπάσκετ. Μπήκανε τα σουτ σε ένα τρελό ποσοστό για εκτός έδρας παιχνίδι αλλά το βασικό ήταν ο βαθμός συγκέντρωσης. Να συγχαρώ και τον Ηρακλή για την προσπάθεια και για το καλό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα. Σήμερα έπαιξε ρόλο ο βαθμός προετοιμασίας αλλά και το ότι τα παιδιά πείστηκαν ότι μπορούνε”.