Ιωνικός: Έδειξε χαρακτήρα και “λύγισε” την Λάρισα (video)

2019-10-26T16:36:52+00:00 2019-10-26T20:43:42+00:00.

26/Oct/19 16:36

BASKET LEAGUE / ə͉ʏӠ- ˁщӁ (֙ԏÑVɁ: ́ъϓ ׏ՆϕчӠ / EUROKINISSI)

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ο Ιωνικός πήρε τη νίκη απέναντι στην Λάρισα στο “Σ.Μπεφόν” με 68-64 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Basket League.

Ακατάλληλο για καρδιακούς εξελίχθηκε το παιχνίδι του Ιωνικού κόντρα στην Λάρισα, με τους Νικαιώτες να επιστρέφουν από το -9, να είναι ψύχραιμοι στο τέλος και να φτάνουν τελικά σε μια πολύτιμη νίκη απέναντι στους νεοφώτιστους με 68-64.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι Νικαιώτες έκαναν την ανατροπή και πήραν τα ηνία, με την Λάρισα να είναι πολύ άστοχη στα κρίσιμα τελευταία λεπτά. Μετά από αυτή την εξέλιξη ο Ιωνικός ανέβηκε στο 3-2, ενώ η Λάρισα έπεσε στο 1-4.

Ο Μπαρτ με 21 πόντους, ο Μαυροκεφαλίδης με 14 και ο Τζόουνς με 12 ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ από την άλλη ο Μπερχαμένεσκελ με 13 ήταν ο πρώτος σκόρερ.

Η εξέλιξη:

Οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν στην αρχή, πηγαίνοντας χέρι χέρι στο σκοράρισμα. Ο Ιωνικός από την πλευρά του είχε σε πολύ καλή κατάσταση Μπαρτ και Μαυοκεφαλίδη, οι οποίοι και τον οδηγούσαν, με το δεκάλεπτο να κλείνει τελικά στο 18-16.

Τίποτα δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο, με τον Ιωνικό και την Λάρισα να συνεχίζουν να συμπορεύονται στο σκοράρισμα. Έτσι το ημίχρονο ήρθε με το σκορ να παραμένει ρευστό (31-32).

Ο Χείλαρης ήρθε από τον πάγκο και έδωσε λύσεις στη Λάρισα, η οποία έφτασε στο +8 με 33-41 στο 23’, ενώ παρέμεινε σε ρόλο οδηγού, με το προβάδισμά της να φτάνει και στους 9 με 41-50 (28’). Τελικά ο Μαυροκεφαλίδης έδωσε μια μικρή ανάσα στον Ιωνικό, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 44-50.

Χαραλαμπόπουλος, Μπαρτ και Μαυροκεφαλίδης βγήκαν μπροστά και έβαλαν και πάλι τον Ιωνικό στο παιχνίδι, με την αναμέτρηση να εξελίσσεται σε… θρίλερ (57-57, 36’). Ο Ιωνικός πήρε ένα μικρό προβάδισμα, όμως ο Παπαντωνίου με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 62-62 στο 39’. Οι γηπεδούχοι στο τέλος έβγαλαν τις άμυνες και ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών, παράγοντας που έκρινε τελικά και την αναμέτρηση. Τελικό σκορ 68-64 και μεγάλη νίκη για τον Ιωνικό.

Ο παίκτης – κλειδί: Ο Μπαρτ ήταν για ακόμα μια φορά ο κορυφαίος του Ιωνικού με 21 πόντους, ενώ στο τέλος εκείνος και ο Τζόουνς ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και έδωσαν τη νίκη στους Νικαιώτες.

Πού κρίθηκε: Ο Ιωνικός μπήκε πολύ δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και μπήκε ξανά στην αναμέτρηση, ενώ στο τέλος το… κρύο αίμα των γηπεδούχων από την γραμμή των βολών “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Δεκαλεπτα: 18-16, 31-32, 44-50, 68-64

Βετούλας: “Η σημερινή νίκη έχει μεγαλύτερη αξία”

Ο Νίκος Βετούλας σε δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα στάθηκε στη σημασία της νίκης επί της Λάρισας.

Αναλυτικά:

“Σήμερα πετύχαμε την τρίτη συνεχόμενη νίκη, την οποία και θεωρώ πιο σημαντική. Λέμε πως όλες οι νίκες είναι ίδιες, αλλά με τον τρόπο που ήρθε η σημερινή, είναι σαν να έχει μεγαλύτερη αξία.

Βρεθήκαμε σε ένα παιχνίδι, στον οποίο είχαμε πολύ κακό ποσοστό από το τρίποντο. Χάσαμε ελεύθερα σουτ, αλλά ήταν και ικανή η άμυνα της αντίπαλης ομάδας. Αυτό που πρέπει να κρατήσουμε είναι το πώς λειτουργήσαμε στα 15 τελευταία λεπτά, όταν βρεθήκαμε στο -9.

Τα παιδιά έδειξαν αυταπάρνηση και καταφέραμε να κερδίσουμε ένα παιχνίδι, που δεν πήγε όπως το είχαμε σχεδιάσει. Και πάλι συγχαρητήρια στα παιδιά. Από εδώ και πέρα, πρέπει να βελτιώνουμε τα λάθη μας, για να μπορούμε να κερδίσουμε τα παιχνίδια που μπαίνει το “πρέπει” στην έδρα μας”.

Φραγκιάς: “Έχουμε πίκρα”

Από την άλλη ο κόουτς της Λάρισας, Βασίλης Φραγκιάς ανέφερε:

“Έχουμε μία πίκρα σήμερα, φτάσαμε πολύ κοντά στην πηγή, αλλά δεν ήπιαμε νερό. Για πάρα πολλή ώρα ήμασταν κοντά στο να πάρουμε την πρώτη μας, εκτός έδρας νίκη. Δεν τα καταφέραμε. Σε στιγμές, που έπρεπε να δείξουμε χαρακτήρα, κάναμε 2-3 εύκολα λάθη, χάσαμε 2-3 εύκολα σουτ και από εκεί και μετά ο Ιωνικός άλλαξε την άμυνά του. Εμείς δεν μπορέσαμε να προσαρμοστούμε κι έφτασαν σε μία νίκη που ήθελαν όσο κι εμείς.

Η συνέχεια είναι πολύ δύσκολη, γιατί έχουμε έναν παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Ακολουθούν κι άλλα δύσκολα παιχνίδια, μέσα από τα οποία πρέπει να βρούμε την ταυτότητά μας για να φτάσουμε στον στόχο μας που είναι η παραμονή”.